Gorączka DENGA

Gorączka DENGA – przyczyny, objawy, leczenie

Gorączka DENGA – to najczęstsza choroba wirusowa przenoszona przez owady w tropikalnych częściach świata. Okres wylęgania choroby trwa średnio od 3 do 14 dni. Najlepszą ochronę przed DENGĄ stanowi unikanie kontaktu z komarami szczególnie w rejonach o podwyższonym ryzyku spotkana zainfekowanego komara.

Gorączka DENGA – przyczyny

Główną odpowiedzialność za przenoszenie choroby ponoszą komary. Przenoszą one wirusa pomiędzy sobą a także same stanowią źródło infekcji która mogą podzielić się z człowiekiem.

Wirusa dengi przenoszą komary z rodzaju Aedes, np. A. aegypti lub A. albopictus, zwane komarami tygrysimi z powodu zdobiących je białych i czarnych pasków. Są to owady aktywne przede wszystkim za dnia, dobrze zaadoptowane do warunków miejskich, gdzie jako miejsca lęgowe wykorzystują niewielkie zbiorniki słodkiej wody, np. wypełnione deszczówką wiadra, puszki czy porzucone opony.

Wyjeżdżając w kraje tropikalne mówi się i ostrzega o malarii. W większości przypadków zapomina się o drugiej groźnej chorobie przenoszonej przez komary. Denga to choroba, nie należy bagatelizować. Gdzie jesteśmy szczególnie narażeni? spotkać się z nią można w Tajlandii, Malezji, a nawet w bardzo sterylnym Singapurze.

Medycyna podaje trzy rodzaje gorączki DENGA i zaliczamy do niech:
DENGA klasyczna charakteryzująca się gorączką, złym samopoczuciem, bólami głowy, mięśni i stawów a także problemami żołądkowymi i wysypką,
DENGA łagodna – szacuje się iż trwa około trzech dni z zachowaniem objawów tak jak w rodzaju klasycznym,
– gorączka krwotoczna – dwufazowa forma działania charakteryzująca się w drugiej części znacznym spadkiem ciśnienia krwi, przyspieszone tętno, zimny pot. Silniej wyrażone są objawy początkowe, z charakterystycznymi wymiotami. W 2-3 dniu choroby dołączają się bóle brzucha, powiększenie wątroby i objawy skazy krwotocznej, z wybroczynami i podbiegnięciami krwawymi na kończynach, okolicy lędźwiowo-krzyżowej i twarzy. Niekiedy dochodzi do śpiączki. W 4-5 dniu choroby występują krwawienia do jam ciała, często z objawami wstrząsu i utraty przytomności. Jeśli nie podjęto wcześniej leczenia, zwykle dochodzi do zgonu, 4-6 godzin od wystąpienia objawów wstrząsowych. Zgony dotyczą głównie dzieci. Taki przebieg choroby określany jest w piśmiennictwie jako gorączka krwotoczna denga z zespołem wstrząsowym. Prawdopodobnie do wystąpienia ww. postaci choroby konieczne jest przechorowanie w przeszłości dengi, wywołanej innym typem wirusa.

Kończy się utratą świadomości, co bez hospitalizacji lub z dala od cywilizacji kończy się śmiercią w przeciągu około 6 godzin. Występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej (Tajlandia, Filipiny).

Gorączka DENGA – objawy

W wielu przypadkach początkowe objawy które towarzyszą gorączce Denga są mylnie interpretowane jako grypopodobne, dlatego niezwykle ważną rolę odgrywa szybka diagnostyka oraz opracowanie odpowiedniej metody leczenia.

Pierwsze objawy zarażenia wirusem denga zaczynają pojawiać się około cztery do siedmiu dni po zarażeniu. Objawy utrzymują się zazwyczaj przez około 10 dni i obejmują. Wśród najczęściej spotykanych objawów towarzyszących gorączce Denga wymienia się:
– gwałtowną i bardzo wysoką gorączkę,
– wysypkę skórną,
– nudności,
– torsje,
– krwawienie z nosa lub dziąseł,
– silne bóle głowy,
– opuchnięte gruczoły limfatyczne,
– dysfunkcje bólowe stawów i mięśni,
– zmiany skóry.

Gorączka DENGA – leczenie

Jeśli dolegliwości i objawy zostaną potwierdzone przez lekarza zabiegi ograniczają się do leczenia objawowego. Wówczas dolegliwości grypopodobne spowodowane są zarażeniem się dengą, zwalcza się poprzez zażywanie paracetamolu. Nie zaleca się w szczególności stosowania aspiryny gdyż w przypadku dengi należy unikać przyjmowania leków oddziałujących na układ krzepnięcia. Gorączka DENGADo grupy takich leków zaliczamy w szczególności:
– kwasu acetylosalicylowego – aspiryny, ibuprofenu itp.

Dlaczego? ponieważ mogą one nasilić problemy krwotoczne.

Niestety w większości przypadków turyści podróżujący w zagrożone rejony świata nie są informowaniu o możliwym zagrożeniu. Dlatego zawsze przezornie wybierając się w bardziej wilgotne rejony świata należy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych preparatów szczególnie odstraszających komary które są głównym nosicielem tego niebezpiecznego wirusa.

Specjaliści w szczególności zalecają aby w razie, gdy dolegliwości grypowe pojawią się w trakcie naszej podróży, poleżeć kilka dni i odpocząć bez względu na potwierdzenie gorączki Denga. Gdyby gorączka nasilała się lub pojawiła się wysypka, trzeba zasięgnąć porady lekarza. W przypadku wystąpienia krwawienia, należy udać się do szpitala.

Z uwagi na to że leczenie polega na likwidowaniu objawów, czyli przede wszystkim na nawadnianiu organizmu za pomocą preparatów doustnych lub kroplówek, zwalczaniu gorączki i bólu oraz korygowaniu zaburzeń krzepnięcia krwi.

W wielu krajach azjatyckich i Ameryki Południowej poziom świadczenia usług medycznych odbiega od europejskiego. Dlatego zaleca się praktykowanie usług medycznych tam gdzie ich poziom jest europejski lub zbliżony. Niestety z uwagi na możliwość dynamicznego rozwoju choroby nie zawsze jest to możliwe i konieczne jest leczenie miejscowe. Metoda leczenia dobierana jest odpowiednio do objawów jakie towarzyszą gorączce Denga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *