poród na stojąco

Poród na stojąco – na czym polega? Wady i zalety porodu na stojąco

Poród na stojąco – w obecnych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do porodu na leżąco i zapominamy, że dziecko może przyjść na świat inaczej. Istnieją różne pozycje, na przykład poród w wodzie, pozycji stojącej bądź klęczącej. W przypadku każdej z nich można wskazać zarówno wady, jak i zalety.

Poród na stojąco jest znany od tysięcy lat. Wykorzystanie pozycji wertykalnej w czasie porodu na stojąco wykorzystuje zasady fizyki, które umożliwiają szybsze oraz łatwiejsze wydanie dziecka na świat. Poród w pozycji stojącej przyczynia się do tego, że szyjka macicy ulega szybszemu rozwieraniu, maluch jest także lepiej dotleniony, a matka odczuwa zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe związane z akcją porodową. Na czym polega poród na stojąco? Czy w polskich warunkach istnieje możliwość porodu na stojąco?

Poród na stojąco – na czym polega?

Na początku zauważyć należy fakt, że poród na stojąco praktykowano w czasach, kiedy kobiety rodziły same, przy obecności innych kobiet z rodziny albo wioski. Dopiero gdy nadszedł wiek XIX, porody zaczęły być przyjmowane w szpitalach. Wówczas kobiety położono, w celu ułatwienia działania lekarzom, a także akuszerkom.

Jednakże poród w pozycji leżącej jest działaniem nienaturalnym i wbrew anatomii. W takiej sytuacji kanał rodny zwrócony jest w górę, a nie w dół. To sprawia, że akcja porodowa jest utrudniona i spowolniona.

Gdy intuicyjnie pragnie się wydobyć jakąś rzecz z pudełka, musimy go zwrócić otworem do dołu. Podobna sytuacja jest z narodzeniem dziecka.

Prawa grawitacji sprawiają, że podczas porodu w pozycji stojącej, prawa fizyki doprowadzają do tego, że dziecku jest łatwiej przejść przez kanał rodny. Dziecko przesuwa się dzięki sile ciężkości. Co więcej, napiera główką na szyjkę macicy. Dzięki temu ulega ona szybszemu rozwarciu.

Poród na stojąco – jakie wymienia się zalety określonej metody?

Szpitale położnicze zachęcają ciężarne do aktywności podczas porodu. Na przykład przez spacery, ćwiczenia z wykorzystaniem pułki, a nawet tańca z partnerem. Określone działanie przyczynia się do tego, że akcja porodowa przebiega sprawniej oraz szybciej.

Jednakże określone zalecanie dotyczą w zasadzie pierwszej fazy porodu. W kolejnej, gdy dochodzi do skurczy, kobiety zapraszane są do ułożenia się na łóżku. Po to, aby położne miały lepsze dojście do krocza i widziały dziecko przychodzące na świat. Jest to jednak błędne podejście, gdyż grawitacja ma ogromne znaczenie dla porodu, a w przede wszystkim w opisanym etapie. Obserwacje lekarzy stanowią potwierdzenie, że:

  • przy porodzie na stojąco kobiety mają bardziej regularne skurcze.
  • proces parcia jest łatwiejszy, dzięki działaniu siły ciążenia,
  • poród mniej męczy kobietę oraz dziecko, gdyż nie przeciwstawia się prawom grawitacji,
  • naturalne napieranie maleństwa na krocze, przyczynia się do tego, że tkanki ulegają równomiernemu rozciągnięciu, a nie przede wszystkim na okolice odbytu. Dzięki temu istnieje mniejsze niebezpieczeństwo pęknięcia,
  • taka pozycja sprawia, że głębokie oddychanie przeponą jest łatwiejsze. Ból porodowy jest wówczas łagodniejszy i parcie przynosi zdecydowanie lepszy efekt,
  • taka forma sprzyja lepszemu ukrwieniu łożyska oraz silniejszemu dotlenieniu dziecka. Podczas pozycji leżącej dochodzi do uciskania aorty.

Poród na stojąco – gdzie można rodzić w takiej pozycji?

Mimo tego, że zalety związane z porodem w pozycji stojącej są ogromne, istnieje niewiele miejsc, w których można rodzić w taki sposób. Specjaliści tłumaczą ten fakt utrudnionym dostępem do krocza. Dostepem, które musi być monitorowane w ostatnich chwilach przed wydostaniem się dziecka na świat.

Dlatego też, gdy poszukuje się szpitala, w którym będzie mógł się odbyć poród, należy zapytać o to, jaka jest możliwość porodu na stojąco. Jednakże jest to pytanie retoryczne, gdyż standardy opieki okołoporodowej zapewniają kobiecie wybór pozycji, w której pragnie wydać dziecko na świat (oczywiście, jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań).

Poród na stojąco – w jaki sposób należy rodzić na stojąco?

W tym przypadku kobieta rodząca powinna wykorzystać intuicję. Powinna kierować się tym, w jakim ułożeniu ciała odczuwa największą wygodę i najmniejszy ból. Gdy podejmuje decyzje o porodzie na stojąco, musi znaleźć sobie komfortowe oparcie. Oparcie, które pozwoli na odciążenie pleców i pomoże skupić się na parciu.

Najkorzystniej będzie, gdy oprze się o łóżko, krzesło, ścianę bądź partnera. Ostatnia alternatywa ma dodatkową korzyść. Umożliwia kobiecie bliski kontakt z ukochanym, który może jej szeptać słowa pocieszenia bądź mobilizować do aktywności.

Zauważyć należy fakt, że poród na stojąco jest trudniejszy dla położnej. W tej sytuacji, aby obserwować krocze i rodzące się dziecko, musi usiąść na podłodze. Jednakże warto ją o to poprosić. W celu skutecznego odbiór porodu, położna albo jej partner trzyma między nogami rodzącej ręcznik bądź inny rodzaj materiału. Materiału z którego wykorzystaniem łapie i owija noworodka. Jest to chwila, w której młoda matka może położyć się i przytulić swoje nowonarodzone dziecko. Następnie urodzić jeszcze łożysko i udać się na upragniony odpoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *