Poród po terminie

Poród po terminie – ryzyko dla mamy oraz dziecka przenoszonego

Poród po terminie to sprawa, jakiej większość pań wolałaby zapobiec. Zwykle rzetelnie odliczają dni do określonego czasu porodu, a kiedy wreszcie przychodzi tenże długo oczekiwany czas… nic się nie dzieje. Lecz to nie powód do zmartwień oraz biernego oczekiwania. Podczas pierwszej konsultacji w okresie ciąży ginekolog planuje czas porodu. To jednakże jedynie przykładowa data.

Dziecko może przyjść na świat dwa tygodnie wcześniej bądź później oraz nie ma w tymże nic nadzwyczajnego. Poród o czasie to taki, jaki występuje pomiędzy 38. i 42. tygodniem ciąży. Więc kiedy mija 38. tydzień oraz nic się nie dzieje, nie panikuj, to tak właściwie nie poród po czasie, chociaż prawdopodobnie czujesz się już niezwykle ciężka oraz wykończona. Najistotniejsze, żebyś była pod ciągłą kontrolą specjalisty.

Przygotowanie do porodu

Czas porodu określić można za pomocą badania USG, najlepiej w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas także precyzja określenia czasu porodu sięga +/- 7 dni. Jeśli badanie ultrasonograficzne przeprowadza się pomiędzy 14 i 20 tygodniem ciąży, to rozpiętość możliwego czasu wynosi już 10 dni, tymczasem kiedy wyznacza się czas porodu na bazie USG zrobionego pomiędzy 31 i 42 tygodniem ciąży – 21 dni.

Niezależnie od owego, kobieta może przygotować się we właściwy sposób do porodu. Niezwykle istotny jest element psychologiczny. Przyszła mama winna poczuć wsparcie ze strony męża bądź partnera i rodziny. Dla kobiety niezwykle istotna jest obecność przyszłego ojca dziecka w tychże ostatnich chwilach przed porodem. Kobieta ciężarna winna także właściwie przygotować mięśnie macicy do porodu. Zadowalające rezultaty dają ćwiczenia na mięśnie miednicy mniejszej, np. na piłce rehabilitacyjnej. Prócz owego można wykorzystywać środki ziołowe, jakie funkcjonują tonizująco.

Czas porodu – data tylko ramowa

To, iż minął wyliczony poprzez specjalisty dzień spodziewanego porodu, nie znaczy zupełnie, iż dzieje się coś nieprzyjemnego. Za ciążę przenoszoną specjaliści uważają zakończony 42. tydzień ciąży, lecz tak właściwie powodem do strachu może być tylko „starzenie się” łożyska oraz obniżenie ilości roztworu owodniowego. Niejednokrotnie czas mija, natomiast ciąża zupełnie nie jest przenoszona – łożysko funkcjonuje prawidłowo, ilość roztworu jest odpowiednia, natomiast dziecko czuje się doskonale. Porody po wyliczonym czasie zdarzają się niejednokrotnie, natomiast ciąże faktycznie przenoszone to tylko blisko 5 proc. wypadków.

Kiedy czas porodu minął

W III trymestrze, kiedy ciąża wchodzi w swój ostatni etap, pojawiają się następne niedogodności oraz przypadłości. Z tygodnia na tydzień mnóstwo pań na znak porodu czeka jak na wybawienie. Nie pomagają codzienne telefony z pytaniem „czy już?”. Kiedy zatem w czasie porodu wciąż nic, mnóstwo kobiet ma szczerze dosyć. Kiedy trafią na niecierpliwego oraz nadgorliwego specjalistę może się to skończyć bezcelową nerwówką oraz w konsekwencji indukcją porodu.

Natomiast sam fakt, iż czas porodu minął, parę dni temu, nie jest wezwaniem do sztucznego wzniecania akcji porodowej. Nie znaczy to jednakże, iż można to zignorować! Przedłużająca się ciąża ma własne szkodliwe konsekwencje oraz nie jest odpowiednia dla dzieci. Większość ginekologów uznaje ciążę po zakończeniu 40 tygodnia za ciążę wysokiego zagrożenia. Znaczy to, iż musi być ona kontrolowana z wyjątkową ostrożnością. Niejednokrotnie wiąże się to z hospitalizacją na oddziale patologii ciąży.

Poród po czasie – ryzyko dla mamy oraz dziecka

Ciąża przeterminowana to także wielkie wyzwanie dla położników. Wraz z czasem trwania ciąży, dochodzi do zwiększania się rozmiaru dziecka, co może stać się podstawą potrzeby rozwiązania ciąży cięciem cesarskim. Podnosi się również zagrożenie zniszczeń okołoporodowych zarówno płodu, jak również rodzącej. Pośród najpowszechniejszych mechanicznych zniszczeń okołoporodowych, jakie są połączone przede wszystkim z wielkością płodu można przytoczyć, np. urazy zewnątrzczaszkowe, takie jak przedgłowie lub krwiaki podokostnowe, jakie są przeważnie rezultatem przedłużenia pierwszej oraz drugiej fazy porodu, więc etapu rozwierania szyjki macicy oraz samego parcia. Krwiaki owe w większości wypadków wchłaniają się instynktownie oraz nie wiążą się z niebezpiecznymi powikłaniami. Podczas porodu siłami natury ogromnego dziecka mogą nastąpić trudności w narodzeniu barków, co wiąże się z potrzebą pociągania głowy.

Poród po czasie – jak przyspieszyć poród

Gdy z dzieckiem wszystko jest w porządku, lecz ty masz już dosyć przedłużającego się oczekiwania na malucha, możesz sama zacząć przyspieszyć poród. Specjaliści polecają przede wszystkim więcej ruchu: spacery, ćwiczenia znane ze szkoły rodzenia, chodzenie po schodach w górę oraz w dół.

Efektywny sposób to seks. W spermie znajduje się hormon nazywany prostaglandyną, jaki powoduje skurcze macicy. Poza tymże podczas stosunku wydziela się oksytocyna, hormon odpowiedzialny za wywołanie akcji porodowej. Poród pobudza także masaż oraz tarcie brodawek sutkowych – wówczas także wydziela się dużo oksytocyny, i również wypicie łyżeczki oleju rycynowego. Substancje w nim zamknięte zmiękczają szyjkę macicy. Ponadto olej rycynowy pobudza perystaltykę jelit oraz wypróżnienie. Dzięki temu głowa dziecka przestawi się trochę niżej, co może wywołać poród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *