operacja zmniejszenia żołądka

Operacja zmniejszenia żołądka – na czym polega?

Operacja zmniejszenia żołądka to coraz częściej i chętniej wykonywany zabieg pośród osób borykających się z problemem nadmiernej otyłości. Bowiem jak wskazują statystyki jeszcze w 2010 roku na problem ten cierpiało około czterdziestu procent ludzi w wieku od 14-35 lat, natomiast już w 2018 roku problem ten dotykał sześćdziesięciu procent osób w przedziale wiekowym od 10-45 roku życia.

Zauważa się więcej tendencję wzrostową nie tylko, jeżeli chodzi o procent zachorowań, ale również jeżeli chodzi o coraz młodsze osoby, które z problemem tym nie umieją sobie poradzić. Otyłość dla jedynych osób, którzy nie mają z tą dolegliwością styczności jest traktowana dość pobłażliwie, natomiast osoby, które żyją z tą chorobą często nie tylko cierpią fizycznie, ale również psychicznie. U ludzi takich bardzo często zauważa się rozwój depresji. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu problem otyłości, a co za tym idzie zagadnienie związane z operację zmniejszenia żołądka. Zapraszamy!

Czym tym konkretnie jest otyłość?

Jak wynika z analiz WHO, otyłość należy do piątej – co do kolejności – przypadłości, które prowadzą w szybkim tempie do śmierci. Według szacunków aktualnie na świecie chorujących na otyłość jest aż 300 milionów ludzi. Aby określić rodzaj otyłości wykorzystuje się do tego miernik BMI. Wskaźnik ten to nic innego jak współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach, przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Klasyfikacja wskaźnika BMI stosowana przy określaniu rodzaju otyłości została opracowana z myślą o dorosłych, w związku z czym nie ma zastosowania wśród dzieci, a przynajmniej nie powinna mieć. Taki indeks masy ciała pozwala skrupulatnie określić, czy masa naszego ciała jest prawidłowa.

Otyłość to nic innego, jak nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w naszym organiźmie. Tkanki, która przekracza jego fizjologiczne potrzeby, jak również możliwość adaptacyjne. Otyłość jest o tyle niebezpieczna, gdyż obciąża stawy, prowadzi do degradacji kości, powoduje zawały serca i udary mózgu, jak również powoduje występowanie nadciśnienie tętniczego, cukrzycę, kamicę pęcherzyka żółciowego oraz powyżej wspomnianą depresję.

Jaki są przyczyny otyłości?

Przyczyn otyłości jest wiele i nie należy w związku z tym, choroby tej kojarzyć wyłącznie z nieodpowiednim odżywianiem. Otóż do najczęściej występujących przyczyn otyłości zalicza się przede wszystkim przyczyny: środowiskowe, psychologiczne, genetyczne, zachowawcze oraz farmakologiczne.

Przyczyny środowiskowe to takie, które są związane z naszym życiem rodzinnym, na przykład z pracą, rodziną, znajomymi. Chodzi tutaj o negatyzne przyzwyczajenia, które odbywamy razem z rodziną, bądź przyjaciółmi. A należą do nich: zbyt obfite posiłki, brak spożywania śniadań, zakłócenia w porach spożywania posiłków.

Przyczyny psychologiczne z kolei to takie, do których zalicza się:

  • zaniżoną samoocenę,
  • krytyczne nastawienie do samego siebie,
  • uzależnienie od jedzenia,
  • niekontrolowane jedzenie,
  • niwelowanie smutków jedzeniem
  • zespół kompulsywnego jedzenia.

Genetyczne przyczyny, czyli jak sama nazwa wskazuje, takie które podlegają dziedziczeniu.

Przyczyny zachowawcze, czyli takie, które są uzależnione między innymi od aktywności fizycznej, a przede wszystkim jej braku.

Przyczyny farmakologiczne, spowodowane przyjmowaniem leków, które w skutkach ubocznych występują między innymi poprzez zjawisko nadmiernego tycia.

Operacja zmniejszenia żołądka – na czym polega i co to tak dokładnie jest?

Otóż operacja zmniejszenia żołądka jest proponowana pacjentom, którzy ze względu na swoją wagę nie są w stanie normalnie funkcjonować w życiu codziennym. Ich życie jest zagrożone. Jest to coraz częściej wykonywana operacja, w porównaniu do ilości wykonywanych operacji jeszcze dziesięc lat temu.

Cała procedura operacji zmniejszenia żołądka polega na wprowadzeniu balonika przez usta, pod kontrolą wziernika żołądkowego. Wziernik żołądkowy to inaczej gastrofiberoskop. Gastrofiberoskop służy do oglądania wnętrza żołądka, jak również ma za zadanie dokonywać endoskopowych zabiegów operacyjnych.

Oczywiście omieszczenie balonu w żołądku nie jest wyłącznie jedyną metodą operacji zmniejszenia żołądka. Bowiem do reszty rodzajów zalicza się również: opaskę żołądkową, jak również by-pass żołądka. Jeżeli chodzi o opaskę żołądkową to należy ona zdecydowanie do najpopularniejszych metod zmniejszania żołądka. Operacja wykonywana jest laporaskopowo, a jej zmiany są nieodwracalne. Wiąże się ona z niewielkimi nacięciami w okolicach jamy brzusznej.

Opaska jest zakładana przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla zdrowia pacjenta, a sam pacjent po operacji nie jest narażony na inne powikłania zdrowotne. Natomiast, jeżeli chodzi o by-pass żołądkowy to jest to kolejna bezpieczna metoda operacji zmniejszenia żołądka. Operacja, która polega na przecięciu żołądka z celu wytworzenia z niego małego zbiornika. Utrata wagi do roku czasu wynosi aż siedemdziesiąt procent. Koszt takiego zabiegu to około 20 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *