Dożołądkowy implant odchudzający

Dożołądkowy implant odchudzający – co trzeba o nim wiedzieć?

Dożołądkowy implant odchudzający w ostatnim czasie robi ogromną furorę, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Niekiedy o implancie mówi się w kontekście balonu żołądkowego. Implant odchudzający wprowadzany do żołądka oraz wywołujący sytość stworzył zespół prof. Xudonga Wanga z University of Wisconsin – Madison (USA). O badaniach nad implantem poinformowało czasopismo „Nature Communications”. Implant zaprojektowany poprzez badaczy z zespołu prof. Wanga ma mniej aniżeli 1 centymetr wielkości. Wprowadzany jest do żołądka nieinwazyjnie, natomiast osadzony na miejscu tworzy bodźce elektryczne, jakie stymulują nerw błędny, natomiast za jego pośrednictwem – umysł. W rezultacie, chory z implantem już po paru kęsach jedzenia czuje sytość.

Czym jest balon żołądkowy?

Balon żołądkowy to zabieg czasowy, podczas jakiego dmuchane narzędzie umieszcza się w żołądku, żeby zmniejszyć przyjmowanie pokarmu. Narzędzie samo w sobie nie wywołuje straty masy ciała, lecz dzięki zajęciu ogromnej ilości żołądka chory czuje się pełniejszy szybciej oraz podczas jedzenia mniejszych porcji. Taka operacja jest potrzebna dla chorych ze wskaźnikiem wagi ciała (BMI) między 30 natomiast 70, jacy nie kwalifikują się do pozostałych zabiegów sprzyjających utracie wagi bądź jacy poszukują przejściowego rozwiązania wspomagającego odchudzanie. Wysoki poziom motywacji do zmiany zwyczajów, i również akceptacja implantu oraz jego odpowiednia pielęgnacja są środkami do sukcesu.

Komu można założyć implant

Nie każda osoba, jakiej wydaje się, iż jest otyła, kwalifikuje się do owego zabiegu. Jeśli BMI, współczynnik naszej wagi, jest odpowiedni bądź przejawia delikatną nadwagę, nie ma konieczności leczenia balonem. U takich osób leczenie otyłości zaczyna się od używania pozostałych form zmniejszania wagi ciała. Decyzję o założeniu balona specjalista podejmuje dopiero wówczas, kiedy zauważy u chorego brak możliwości leczenia bezzabiegowego. O wszystkim decydują zalecenia lekarskie oraz szczegółowy wywiad – jakie chory ma zwyczaje żywieniowe? jaki prowadzi styl życia, które ma dolegliwości współistniejące. Zdarza się, szczególnie u osób niezwykle otyłych, iż założenie balonu jest jedynie przygotowaniem do leczenia operacyjnego.

Oddziaływanie

Balon żołądkowy to miękki, silikonowy balon, jaki jest umieszczany w żołądku na czas 6 miesięcy. Przez częściowe wypełnienie żołądka, gwarantuje uczucie pełności i sytości po spożyciu dużo mniejszego posiłku aniżeli dotąd. Tymże samym pomaga dostosować się do zdrowszego trybu życia oraz nowych zwyczajów żywieniowych. Zabieg umieszczenia balonu wykonywany jest poprzez usta za pomocą endoskopu w trakcie krótkiego 15-20 minutowego zabiegu. Po umiejscowieniu balon jest wypełniony.

Po blisko 6 miesiącach jest opróżniany oraz usuwany endoskopowo przy pomocy szczególnie skonstruowanych urządzeń. Podczas obu zabiegów chory jest pod wpływem środków uspokajających oraz znieczulających dla zachowania optymalnego komfortu. Balon żołądkowy jest dedykowany dla osób otyłych o współczynniku BMI 27 bądź większym, jakim nie udało się schudnąć oraz utrzymać nowej wagi ciała pomimo nadzorowanych programów kontroli. Końcową kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz specjalista na bazie konsultacji oraz wywiadu lekarskiego.

Jak balon umieszcza się w żołądku?

Balon umieszcza się w żołądku poprzez usta, bez potrzeby wykonywania zabiegu operacyjnego. Wpierw specjalista wykonywa endoskopowe badanie żołądka. Gdy nie stwierdzi żadnych wad specjalista kontynuuje umieszczanie balonu poprzez usta oraz przełyk do żołądka. Balon zrobiony jest z miękkiego tworzywa, natomiast dostarczany jest do żołądka w swojej najmniejszej, nie napełnionej, formie. Dzięki miejscowemu znieczuleniu gardła oraz wykorzystaniu małej ilości środków zwiotczających mięśnie, przełknięcie balonu jest zdecydowanie uproszczone.

Kiedy jedynie balon zostanie umieszczony w żołądku, jest on niezwłocznie wypełniony solą fizjologiczną za pośrednictwem rurki, jaka znajduje się w zestawie. Po wypełnieniu balonu specjalista, pociągając nieco, odrywa rurkę od balonu oraz wyjmuje ją. Teraz balon przemieszcza się bezpośrednio w żołądku. Umieszczenie balonu w żołądku trwa blisko 20 – 30 minut. Po umieszczeniu balonu w żołądku poprzez pewny czas będziesz pod kontrolą specjalisty, natomiast później możesz spokojnie wracać do domu.

Życie z balonem po zabiegu

Pierwsze dni po zabiegu są dla chorych najcięższe. Obecność ciała obcego w żołądku przyczynia się do pojawiania się wymiotów, nudności lub także zgagi Poprzez pierwszy tydzień, poleca się wykorzystywanie diety zupełnie płynnej. Dzięki temu żołądek zdąży przyzwyczaić się do balona, natomiast lekkie płyny nie będą wzmagały bólu. Kolejne dwa tygodnie powinny opierać się na diecie puree. Sukcesywne dostarczanie zmiksowanych pokarmów nie nadwyręży żołądka, natomiast ponadto błyskawicznie przyswajane treści wesprą mechanizm odchudzania. Po 3 tygodniach od zabiegu chory może jeść normalne pokarmy, jednakże powinny być one właściwie zbilansowane oraz zróżnicowane, tak żeby odchudzanie przebiegało bezproblemowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *