Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie – zasady zdrowego odżywiania

Zdrowe odżywianie. Co to właściwie oznacza? Można by powiedzieć, że ile ludzi, tyle odrębnych opinii. Jednak daje się je usystematyzować w jakąś całość. Generalnie chodzi o przyjmowanie takich substancji, jakie są korzystne dla zdrowia. Problem też tkwi w ich ilości. Zbyt duża ilość przyjmowanych pokarmów, nigdy dobrze nie wpływała na zdrowie. Paradoksalnie, bardziej bezpieczny dla zdrowia jest okresowy, lekki niedobór, niż ciągły nadmiar.

Zdrowe odżywianie

I to jest pierwsza i jedna z ważniejszych zasad zdrowego odżywiania. Jednorazowy eksces kulinarny również nie jest korzystny dla zdrowia, ale prawdziwe problemy zaczynają się wtedy, gdy objadanie wchodzi w nawyk. Przede wszystkim grozi to nadwagą, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i zwyrodnieniami kręgosłupa z powodu ciężaru jaki ten musi dźwigać. Kiedy organizm dostanie zbyt dużą porcję jedzenia, musi wykonać niesamowicie ciężką pracę, żeby go strawić. Wtedy to dochodzi do niekorzystnych skoków ciśnienia. Taka sytuacja może sprowokować powstanie wielu groźnych chorób, nie wyłączając zawału. Pojawia się też zgaga, która nie jest niczym przyjemnym i zmęczenie i senność. Poczucie senności i zmęczenia, jest skutkiem tego, że jelita muszą więcej pracować i potrzebują do tego więcej krwi. Dlatego jej rezerwy kierowane są przez organizm tam, gdzie jest w danej chwili niezbędna. Dzieje się to między innymi kosztem mózgu, dlatego pojawia się ospałość i spadek koncentracji.

Następną zasadą zdrowego odżywiania jest regularność posiłków. Przez długi czas, naukowcy i lekarze zalecali 4-5 posiłków dziennie w miarę równych odstępach. Potem pojawiły się najróżniejsze teorie dotyczące liczby posiłków i pór w jakich mają być spożywane. Jak zwykle w takich przypadkach, miały one tyle samo zwolenników co przeciwników. Najciekawsza z nich twierdzi, że powinno się wyodrębnić z doby osiem godzin i w tym czasie rozlokować swoje posiłki. Podobno w czasach prehistorycznych jadł przez małą część doby. Całą noc siedział w jaskini, a po nastaniu dnia nie od razu jadł śniadanie. Pierwszy posiłek miał wtedy, gdy udało mu się coś upolować lub znaleźć. Tak więc przerwa była jeszcze dłuższa. Jadł przez znikomą część dnia, potem cykl się powtarzał. Obrońcy teorii utrzymują, że taki sposób jedzenia uniemożliwia nadwagę. Ten system jest podstawą diety ośmiogodzinnej. Co by nie sądzić o tej diecie, to wszyscy zgodnie mówią, że ostatni posiłek dnia najzdrowiej spożyć kilka godzin przed snem.

Zasady zdrowego odżywiania

Kolejną zasadą zdrowego odżywiania jest spożywanie jak najmniej przetworzonych produktów. Zasada jest taka, że im bardziej są one przetworzone, tym trudniej trawione są przez organizm. Należy więc unikać fast foodów, zup w proszku i dań gotowych, które tylko wkłada się do kuchenki mikrofalowej. Przy kupowaniu produktów najlepiej czytać etykiety i odrzucać produkty, które mają w sobie dużo chemii w postaci ulepszaczy smaku, barwników, spulchniaczy a przede wszystkim konserwantów. Tego typu dodatki fatalnie działają na system immunologiczny i na mikroflorę, która znajduje się w jelitach. Tak więc zdrowe odżywianie polega na dobieraniu prostych składników i komponowaniu z nich posiłków.

Dobrym pomysłem związanym ze zdrowym jedzeniem, jest rozważenie poważnego ograniczenia lub rezygnacji z cukru. Ostatnie badania twierdzą, że mało co nam aż tak szkodzi. Ciężko się przyzwyczaić to tej myśli, zwłaszcza w kontekście niegdysiejszych, szumnych haseł typu: Cukier krzepi. Ponadto jest to substancja, która bardzo silnie uzależnia. Całkowita z niego rezygnacja, przez jakiś czas powoduje typowy syndrom odstawienia. Cukry są potrzebne człowiekowi, ale mała ich ilość. Najzdrowsze są jednak cukry proste, zawarte w owocach, ale organizm wcale ich tak dużo nie potrzebuje. Tymczasem od najmłodszych lat regularnie faszeruje się dzieci słodyczami, stwarzając u nich realne zagrożenie między innymi otyłością i cukrzycą.

Zdrowe odżywianie – warzywa i owoce

Następną zasadą zdrowego odżywiania jest takie komponowanie posiłków, żeby jedną z głównych ról pełniły warzywa i owoce, jednak ze zdecydowaną przewagą warzyw. Najlepiej, gdy warzyw w stosunku do owoców jest 4:1. Jeśli chodzi o owoce, a to z powodu wysokiej zawartości cukru w niektórych z nich. Natomiast najzdrowsze warzywa to te, które mają ciemnozieloną lub brązowo czerwoną barwę. Wtedy ilość antyoksydantów jest bardzo wysoka. Jest to ważne miedzy innymi w profilaktyce antynowotworowej.

Mówiąc o zasadach na których polega zdrowe odżywianie, nie sposób nie wspomnieć o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Są różne normy, mówiące ile płynów dziennie należy sobie dostarczyć, jednak tutaj też są na ten temat dyskusje. W każdym razie duży procent społeczeństwa ma niedobory wody. Trzeba zaznaczyć, że najzdrowiej pić wodę niegazowaną i soki z warzyw. Soki owocowe ze sklepu, mają zazwyczaj w sobie sporo cukru i soli. Nie jest to zdrowe. Tutaj też przydaje się czytanie etykiet.

Na koniec trzeba wspomnieć o konieczności zróżnicowanej diety. Jeżeli produkty, które są spożywane, nie są nudne, to organizm zawsze wybierze, to co akurat jest mu potrzebne. Dobrze też jest wsłuchiwać sygnały, które nam wysyła. Zdolność ich odczytywania i reagowania na bieżąco, jest gwarancją dobrego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *