zaburzenia czynności nerek

Zaburzenia czynności nerek – charakterystyka, objawy, sposoby leczenia

Zaburzenia czynności nerek – nerki są jednymi z najważniejszych organów znajdujących się w ciele. Są odpowiedzialne między innymi za detoksykację krwi. Zaburzenia czynności nerek prowadzą nie tylko do nagromadzenia odpadów metabolicznych, ale także do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia. W komórkach pojawiają się złoża kadmu, który jest jednym z najcięższych i najbardziej szkodliwych metali stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia. Dostaje się do organizmu nie tylko poprzez wdychanie, ale przyjmujemy go też z pożywieniem.

Zaburzenia czynności nerek dają liczne objawy, do których zaliczyć można między innymi:

Ciągłe zmęczenie

Spowodowane jest to wydzielaniem erytropoetyny, czyli hormonu, który stymuluje tworzenie czerwonych krwinek. W związku z tym osoba z uszkodzonymi nerkami często czuje zmęczenie i cierpią na anemię. Komórki są bowiem niedostatecznie dotlenione.

Zmiany w funkcjonowaniu dróg moczowych

Zmiany w zabarwieniu moczu i częstotliwości jego oddawania są jednym z najczęstszych objawów uszkodzenia nerek. Mocz staje się blady lub pienisty, chory zaczyna odczuwać wzmożone i częste parcie na pęcherz. O chorobie mogą świadczyć też przeciwne symptomy – mocz staje się ciemny, pojawia się też krwawienie z dróg moczowych, zdarzają się trudności przy wydalaniu.

Dolna część pleców

Ból w dolnej części kręgosłupa także może świadczyć o uszkodzeniu nerek. Jest to jeden z pierwszych i najczęstszych symptomów mówiących o ich niewydolności. Ból jest intensywny i nasila się w pozycji leżącej.

Obrzęk

Opuchnięte nogi, stopy, ramiona oraz twarz świadczą o tym, że w organizmie gromadzi się duża ilość wody. To oznacza, że nerki nie są w stanie poradzić sobie z jej regularnym usuwaniem.

Sucha, swędząca skóra

Uszkodzenia nerek i kumulacja toksyn w organizmie bardzo często prowadzi do nadmiernego wysuszenia i swędzenia skóry. Pojawia się na niej również swędząca wysypka. Objaw ten jest mylny i rzadko kojarzy się z uszkodzeniem nerek, dlatego tym bardziej warto mieć tego świadomość i w razie zauważenia podobnych problemów na swojej skórze natychmiast skonsultować się z lekarzem, gdy domowe sposoby zapobiegania nie przynoszą efektów.
Ważne: aby zachować nerki w dobrej kondycji koniecznie należy zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i tryb życia. Pod żadnym pozorem nie powinno się palić papierosów, pić alkoholu i jeść niezdrowych przekąsek. Lepiej zastąpić to wszystko zdrową, zbilansowaną dietą, która dostarczy do organizmu wszelkich, niezbędnych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *