Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Zaburzenia czynności nerek – charakterystyka, objawy, sposoby leczenia

Zaburzenia czynności nerek – nerki są jednymi z najważniejszych organów znajdujących się w ciele. Są odpowiedzialne między innymi za detoksykację krwi. Zaburzenia czynności nerek prowadzą nie tylko do nagromadzenia odpadów metabolicznych, ale także do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia. W komórkach pojawiają się złoża kadmu, który jest jednym z najcięższych i najbardziej szkodliwych metali stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia. Dostaje się do organizmu nie tylko poprzez wdychanie, ale przyjmujemy go też z pożywieniem.

Zaburzenia czynności nerek dają liczne objawy, do których zaliczyć można między innymi:

Ciągłe zmęczenie

Spowodowane jest to wydzielaniem erytropoetyny, czyli hormonu, który stymuluje tworzenie czerwonych krwinek. W związku z tym osoba z uszkodzonymi nerkami często czuje zmęczenie i cierpią na anemię. Komórki są bowiem niedostatecznie dotlenione.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Zmiany w funkcjonowaniu dróg moczowych

Zmiany w zabarwieniu moczu i częstotliwości jego oddawania są jednym z najczęstszych objawów uszkodzenia nerek. Mocz staje się blady lub pienisty, chory zaczyna odczuwać wzmożone i częste parcie na pęcherz. O chorobie mogą świadczyć też przeciwne symptomy – mocz staje się ciemny, pojawia się też krwawienie z dróg moczowych, zdarzają się trudności przy wydalaniu.

Dolna część pleców

Ból w dolnej części kręgosłupa także może świadczyć o uszkodzeniu nerek. Jest to jeden z pierwszych i najczęstszych symptomów mówiących o ich niewydolności. Ból jest intensywny i nasila się w pozycji leżącej.

Obrzęk

Opuchnięte nogi, stopy, ramiona oraz twarz świadczą o tym, że w organizmie gromadzi się duża ilość wody. To oznacza, że nerki nie są w stanie poradzić sobie z jej regularnym usuwaniem.

Sucha, swędząca skóra

Uszkodzenia nerek i kumulacja toksyn w organizmie bardzo często prowadzi do nadmiernego wysuszenia i swędzenia skóry. Pojawia się na niej również swędząca wysypka. Objaw ten jest mylny i rzadko kojarzy się z uszkodzeniem nerek, dlatego tym bardziej warto mieć tego świadomość i w razie zauważenia podobnych problemów na swojej skórze natychmiast skonsultować się z lekarzem, gdy domowe sposoby zapobiegania nie przynoszą efektów.
Ważne: aby zachować nerki w dobrej kondycji koniecznie należy zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i tryb życia. Pod żadnym pozorem nie powinno się palić papierosów, pić alkoholu i jeść niezdrowych przekąsek. Lepiej zastąpić to wszystko zdrową, zbilansowaną dietą, która dostarczy do organizmu wszelkich, niezbędnych składników odżywczych.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *