By-pass żołądkowy

By-pass żołądkowy – przygotowanie do operacji, zalecenia, wymagania

By-pass żołądkowy, to operacja bariatryczna, jaką stosuje się u chorych, u jakich leczenie nadwagi tzw. zachowawcze, więc właściwą dietą oraz pracą ruchową nie dało właściwych rezultatów. By-pass żołądkowy jest efektywny – strata nadmiaru wagi ciała w przeciągu 6-12 miesięcy od operacji waha się od 65 do aż 85 procent. Operacja ta podlega refundacji, lecz w większości ośrodków okres czekania jest długi. Koszt by-passu żołądkowego zrobione prywatnie sięga od 15-24 tysięcy złotych.

By-pass żołądkowy: jak to działa?

By-pass żołądka polega na nacięciu żołądka w celu wykształcenia z niego niewielkiego pojemnika. Pojemnik tenże potem wiąże się z pętlą jelita cienkiego. W tenże sposób otrzymuje się dwojaki rezultat terapeutyczny. Po pierwsze: zmniejszony żołądek uniemożliwia stosowanie zbyt ogromnej ilości posiłków. Po drugie: pokarm wpływa wprost do jelita cienkiego, obchodząc dwunastnicę oraz blisko 150 cm jelita czczego, co bardzo zmniejsza skuteczny czas trawienia oraz przyswajania. Operacja utworzenia by-passu robiona jest w znieczuleniu ogólnym oraz trwa zazwyczaj trochę ponad dwie godziny.

Bypass żołądkowy – opis zabiegu

Zabieg bypassu żołądkowego polega na zmniejszeniu żołądka przez jego podział na dwie rozmaitej wielkości części. Jest parę form podziału żołądka we współzależności od stopnia otyłości chorego. Przeważnie jednakże mniejszy pojemnik występuje przy zestawieniu żołądka z przełykiem, jest on niezwykle niewielkiej pojemności – u osób z BMI ponad 40, jest to przeważnie 150–200 ml.

Mniejsza część żołądka jest potem związana z podzielonym na pół jelitem cienkim, kolejna część jelita cienkiego łączona jest z większym pojemnikiem żołądka. Niewielki pojemnik ogranicza znamiennie przyjmowanie posiłków, zjedzone pokarmy idą prosto do jelita cienkiego – obchodząc dwunastnicę oraz ok. 1,5 m jelita czczego – zmniejsza to znamiennie czas trawienia oraz przyswajania posiłków. Zabieg bypassu żołądkowego nie trwa zbyt długo – zwykle ok. 2–3 h, wykonywany jest techniką laparoskopową, pod znieczuleniem ogólnym. Po wykonaniu zabiegu chory jest w szpitalu ok. 3–4 dni. Z upływem paru tygodni jest w stanie powrócić do regularnej pracy i formy.

By-pass żołądkowy – po operacji

Po paru dniach chory z pewnością opuści szpital, lecz nie można od razu powrócić do regularnej pracy ruchowej. Z tymże zaczekać należy chociażby parę tygodni. Nie ma się jednakże czym niepokoić, ponieważ już dzień po operacji możliwe będzie siadanie. Nie można się jednakże męczyć.

Po operacji zrobione będzie prześwietlenie RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego z kontrastem. Pozwala to na dokładną analizę potrzebnego czasu terapii. Niezależnie od owego, należy poprawić własne zwyczaje żywieniowe. Pierwsze dwa tygodnie to przede wszystkim dieta w formie płynów i zmiksowanych posiłków. Dzięki operacji na pewno nie będzie jednakże dochodzić do przejadania. Są także jednakże możliwości powikłań. Do najpowszechniejszych spośród nich (lecz w gruncie rzeczy i tak niezwykle rzadkich) należy przerwanie staplera i zwężenie zestawienie żołądka z jelitem. Więc jedzenie należy dobrze przeżuwać oraz gryźć, co zabezpieczy nas także przed niezbyt przyjemnymi wymiotami. Do końca życia należy także stosować dodatkowe witaminy i mikroelementy.

Czemu bypass gastryczny szkodzi kościom?

Bypass gastryczny (odmiennie resekcja jelita cienkiego) zmniejsza przestrzeń absorpcyjną jelit, poprzez co obniża zdolność organizmu nie jedynie do absorpcji tłuszczu oraz kalorii, lecz także wszystkich elementów wzmacniających niezbędnych do utrzymania oraz formy zdrowych kości. Bypass gastryczny (w języku medycznym nazywany operacją wyłączenia żołądka) jest najpowszechniejszą techniką leczenia otyłości patologicznej w Stanach Zjednoczonych. Gdyż czynność ta polega na wykonaniu bypassu w miejscach o największej absorpcjiwapnia, chorzy chorują na deficyt wapnia oraz witaminy D.

Wywołuje to zwiększoną pracę oraz wytwarzanie hormonu przytarczyc. Hormon tenże oddziałuje w dwojaki sposób na układ kostny: wywołuje wzrost produkcji najaktywniejszej postaci witaminy D (1,25-dihydroksywitamina D), pomagającej nam w większej absorpcji wapnia z jedzenia, po drugie natomiast zwiększoną resorpcję tkanki kostnej (jej rozpad) dla uwolnienia większej ilości wapnia w celu zastosowania go w całym organizmie.

Bypass żołądkowy – wady oraz zalety

Niewątpliwą korzyścią operacji zmniejszenia żołądka jest jego efektywność – osoby nadmiernie otyłe, dzięki wykonaniu takiego zabiegu mogą stracić chociażby do 65% własnej wagi ciała. Też również, do korzyści zabiegu można zakwalifikować brak efektu jojo i pełną zmianę trybu życia oraz stylu żywienia na zdrowsze. Zmiany w diecie, jakie należy wpisać świadczą o całkowitym unikaniu alkoholu oraz używek – to niewątpliwie ogromny atut. Do wad takiego zabiegu niewątpliwie należy jego cena. W Polsce waha się ona od 20–30 tysięcy złotych. NFZ refunduje takie zabiegi niezwykle sporadycznie. Wadą zabiegu jest także wprowadzenie żywieniowej dyscypliny i dużych restrykcji, jakich należy przestrzegać, żeby stracić niepotrzebne kilogramy oraz nie nabawić się powikłań pooperacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *