szkła kontaktowe

Szkła kontaktowe – najważniejsze informacje o szkłach kontaktowych

Szkła kontaktowe to cienkie soczewki umieszczane bezpośrednio na powierzchni oka. Soczewki kontaktowe są uważane za urządzenia medyczne i mogą być noszone w celu poprawienia widzenia lub ze względów kosmetycznych tudzież  terapeutycznych. W 2004 r. oszacowano, że 125 milionów osób na całym świecie korzysta z soczewek kontaktowych. Średni wiek osób noszących soczewki kontaktowe na całym świecie wynosi 31 lat, a dwie trzecie noszących stanowią kobiety.

Ludzie decydują się nosić soczewki kontaktowe z wielu powodów. Estetyka i względy kosmetyczne są głównymi czynnikami motywującymi dla osób, które chcą uniknąć noszenia okularów lub zmiany wyglądu oczu. Inni noszą soczewki kontaktowe ze względów funkcjonalnych lub optycznych. W porównaniu do okularów, soczewki kontaktowe zwykle zapewniają lepsze widzenie peryferyjne i nie zbierają wilgoci od deszczu, śniegu lub potu.

Może to uczynić je bardziej wygodnymi do uprawiania sportów i innych aktywności na świeżym powietrzu. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą również nosić okulary przeciwsłoneczne, okulary ochronne lub inne wybrane przez siebie okulary, nie musząc dopasowywać ich do soczewek korekcyjnych lub martwiąc się o kompatybilność z okularami.

Szkła kontaktowe – rodzaje

Szkła kontaktowe są klasyfikowane na wiele różnych sposobów: według ich podstawowej funkcji, materiału, sposobu noszenia i wymiany.

Korygujące soczewki kontaktowe

Korygujące szkła kontaktowe mają na celu poprawę widzenia, najczęściej poprzez korekcję refrakcji. Odbywa się to poprzez bezpośrednie ogniskowanie światła, tak aby wchodziło ono do oka z odpowiednią mocą dla jasnego widzenia. Sferyczna soczewka kontaktowa zagina światło równomiernie w każdym kierunku (poziomo, pionowo, itp.). Są one zwykle używane do korekcji krótkowzroczności i hipermetropii. Toroidalna soczewka kontaktowa ma różną siłę ogniskowania poziomie niż w pionie. Niektóre sztywne soczewki sferyczne mogą również korygować astygmatyzm.

Ponieważ soczewka toryczna musi mieć odpowiednią orientację, aby skorygować astygmatyzm, taki obiektyw musi mieć dodatkowe cechy konstrukcyjne, aby zapobiec jej obróceniu się od idealnego wyrównania. Niektóre toryczne soczewki kontaktowe mają ślady lub ryciny, które mogą pomóc lekarzowi okulistycznemu lub użytkownikowi w ich dopasowaniu. Pierwsze jednorazowe toryczne soczewki kontaktowe zostały wprowadzone w 2000 roku. Korekta wzroku osób starszych stanowi dodatkowe wyzwanie w dopasowywaniu soczewek kontaktowych.

Istnieją dwie główne strategie: soczewki wieloogniskowe i monowizja. Wieloogniskowe soczewki kontaktowe (np. dwuogniskowe lub progresywne) są porównywalne do okularów z dwuogniskowymi lub progresywnymi soczewkami, ponieważ mają wiele punktów ogniskowych. Wieloogniskowe soczewki kontaktowe są zwykle zaprojektowane do ciągłego oglądania przez środek soczewki.

Monowizja to użycie soczewek jednoogniskowych (jeden punkt ogniskowy na obiektyw), aby skupić oko (zazwyczaj dominujące) na widzeniu na odległość, a drugie widzeniu z liska. Mózg pacjenta uczy się korzystać z tej konfiguracji, aby widzieć wyraźnie z każdej odległości. Technika zwana zmodyfikowanym monowizorem wykorzystuje soczewki wieloogniskowe.

Dla osób z pewnymi brakami koloru można zastosować czerwoną podbarwioną soczewkę kontaktową. Chociaż taki obiektyw nie przywraca normalnego widzenia kolorów, to pozwala niektórym osobom niewidomym na lepsze różnicowanie kolorów. Czerwonofiltrujące soczewki kontaktowe mogą również być opcją dla osób cierpiących na nadwrażliwości na światło.

Powiększenie to kolejny obszar badany pod kątem przyszłych zastosowań soczewek kontaktowych. Osadzanie teleskopowych soczewek i elementów elektronicznych sugeruje, że przyszłe zastosowania soczewek kontaktowych mogą stać się niezwykle różnorodne. Nadal istnieją jednak przeszkody uniemożliwiające zastosowanie tych technologii na szeroką skalę.

Kosmetyczne soczewki kontaktowe

Kosmetyczna soczewka kontaktowa ma za zadanie zmienić wygląd oka. Te soczewki mogą również korygować błąd refrakcji. Chociaż wiele marek soczewek kontaktowych jest lekko zabarwionych, co ma za zadanie ułatwić ich obsługę, soczewki kosmetyczne noszone są w celu zmiany koloru oczu. Są znacznie mniej powszechne, stanowią zaledwie niewielki odsetek wszystkich dostępnych na rynku soczewek. Ze względu na ich medyczną naturę kolorowe soczewki kontaktowe, podobnie jak zwykłe, są dostępne wyłącznie po otrzymaniu recepty.

Niektóre kolorowe soczewki kontaktowe całkowicie zakrywają tęczówkę, co radykalnie zmienia kolor oczu. Inne kolorowe soczewki kontaktowe tylko odbarwiają tęczówkę, podkreślając i upiększając jej naturalny kolor. Nowy trend w Japonii, Korei Południowej i Chinach to okrągła soczewka kontaktowa, która rozszerza wygląd tęczówki na twardówkę poprzez ciemne zabarwienie obszaru wokół. Rezultatem jest pojawienie się większej, szerszej tęczówki, przypominającej wygląd lalek.

Jedną z wad soczewek kosmetycznych jest to, że nie wiadomo, jak będziemy w nich wyglądać, bez założenia ich. Doprowadziło to do powstania branży opartej na technologii wirtualnej garderob, która to oferuje użytkownikom możliwość przesłania zdjęcia, dzięki czemu mogą wirtualnie wypróbować różne soczewki i zobaczyć, jak będą wyglądać, zanim zdecydują się na zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *