W jakich godzinach jeść, aby schudnąć

W jakich godzinach jeść, aby schudnąć? Ramy zdrowego odżywiania

W jakich godzinach jeść, aby schudnąć? Żyjemy w zabieganiu, stresie i nie mamy czasu na zdrowe posiłki? Czas z tym skończyć i znaleźć chwilę dla siebie! Co roku przed wakacjami każda z nas spogląda w lustro z kwaśną miną i postanawia, że tym razem osiągnie swój cel – wymarzoną sylwetkę. Nasz zapał jednak traci na sile, gdy nie mamy czasu na regularne ćwiczenia na siłowni. Drogie Panie – to żaden problem! Dobrze dostosowany jadłospis i mądre godziny posiłków mogą zdziałać cuda.

Przyczyny słabej motywacji

Żyjemy w czasach, gdy nasz tryb życia jest słabo sprzyjający do zdrowego stylu życia. Co jakiś czas naukowcy i lekarze podają informacje, że wzrasta liczba osób z nadwagą. Wtedy zadajemy sobie pytanie – czym to jest spowodowane? Wymieńmy zatem najczęstsze przyczyny nadwagi:

– kojarzenie jedzenia z przyjemnością

Nasza psychika działa na naszą niekorzyść dość często, pragnie tego co przyjemne, a niekoniecznie dla nas zdrowe, co prowadzi do zataczania błędnego koła; sięgamy po słodycze lub fastfoody, gdy jesteśmy szczęśliwi oraz wtedy, gdy nasze samopoczucie jest złe, trzeba więc pracować nad tym, by jedzenie nie kojarzyło nam się z przyjemnością, aż do takiego stopnia,

– zajadanie stresu

Żyjemy w biegu, pracodawcy nakładają na nas wysokie wymagania, a zewsząd spływa na nas coraz więcej obowiązków. Stres jest bardzo męczący dla ludzkiego organizmu i przyśpiesza odkładanie się tłuszczu poprzez wydzielany w sytuacjach stresowych kortyzol. Nasz zmęczony organizm, w którymś momencie domagać się zacznie zastrzyku energii – wtedy sięgamy po jedzenie. Niektóre z naszych smakołyków poprawiają nam również nastrój, np. czekolada. Ich podstawową jednak wadą, jest niestety kaloryczność.

– niezdrowe nawyki

U wielu z nas w zabieganiu kreują się niekorzystne dla naszego organizmu nawyki żywieniowe. Prowadzą one bardzo szybko do nadwagi. Głównym ze złych nawyków jest oczywiście podjadanie między posiłkami i niedostatecznie syte śniadanie. Nie jedzenie pożywnych, podstawowych posiłków wiąże się z podjadaniem również w godzinach wieczornych.

Jak rozpoznać niepokojące oznaki nadwagi?

Zauważyłaś, że nie dopinasz się w ulubionych spodniach lub ukochana bluzka jest za obcisła?
W takim wypadku pewne jest, że twoja waga jest wyższa, niż powinna być.
Osiągnięcie stanu, w którym nie możemy włożyć na siebie ubrań, które zawsze były na nas dobre, to główna i oczywista oznaka nadwagi. Jakie są jednak te ciche, których nie zauważamy tak szybko, by w porę powiedzieć „nie” jedzeniu?

Do tych cichych objawów, które nie są dla nas jednoznaczne zaliczyć możemy:

– złe samopoczucie,
senność,
– obrzęk nóg,
– podwyższone ciśnienie,
– gorszą wytrzymałość fizyczną.

Pamiętajmy o tym, że to my odpowiadamy za siebie i zacznijmy słuchać swojego ciała, oglądać je i wyciągać wnioski. Jeśli coś nas niepokoi – sprawdźmy to.
Dla swojej pewności, możemy wejść na wagę i obliczyć swoje aktualne BMI.

Wzór na BMI : masa(kg) / wzrost (m)

Jak walczyć z nadwagą, jeśli nie mamy czasu na siłownię ?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że BARDZO ważne jest śniadanie. Naukowcy dowiedli, że kobiety, które miały nadwagę o wiele szybciej straciły zbędne kilogramy jedząc śniadania, niż te które śniadania omijały, natomiast skupiały się na kolacji.

Jak więc jeść, żeby przyspieszyć redukcję wagi i o jakich godzinach ?

Naukowcy twierdzą, że optymalne godziny śniadania wypadają między 6:00-9:00 rano. Dodatkowo uważa się, że śniadanie powinno być bogate w białko. Jeśli już ustalimy, o jakiej godzinie najwygodniej nam jeść śniadanie – warto się tej godzinny trzymać i usystematyzować, ponieważ stałe godziny posiłków również są pomocne.

Obiad powinniśmy zjadać nie później, niż o godzinie 15:00. Wiele osób jednak nie jest w stanie zjeść posiłku o takich godzinach, ponieważ jest w tym czasie w pracy. Można jednak ciepły obiad zastąpić sałatką o obiecujących rozmiarach, a na kolację zjeść coś ciepłego.

A co z kolacją ?

Trawienie posiłku trwa około 3 godzin. Tyle też czasu przed powinniśmy zjeść kolację. Najlepsza pora to godziny od 17:00-19:00. Najważniejsze, żeby kolacja była lekko strawna w towarzystwie ziołowej herbaty lub świeżo wyciskanego soku.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dla siebie. Nigdy nic nie jest bardziej zadowalające od podziwu w naszych własnych oczach. Bo każda z nas jest wyjatkowa, piękna i dla kogoś atrakcyjna, niezależnie od swojej wagi. Dlatego nie należy kierować się tym, że mamy przy sobie mężczyznę, który uwielbia nasze boczki i kocha nas takie jakie jesteśmy. Wygląd to jedno, a zdrowie to niestety drugie. Jesteśmy tym, co jemy – taka stara i najprawdziwsza prawda.

Ostatnimi czasy problem nadwagi jest bardzo nagłaśniany i właściwie wszechobecny. Spróbujmy dla samych siebie i dla dobrego samopoczucia zadbać o prawidłową wagę i zdrowe serce. Oczywiście – nie popadajmy też ze skrajności w skrajność i nie stosujmy drastycznych diet, czy też nie obawiajmy się zjeść batonika. Wszystko dla ludzi, lecz w granicach rozsądku. A w weekendy i tak warto wybrać się na spacer lub poćwiczyć w domu przy dobrej muzyce. Niech to będzie takie małe oderwanie i urozmaicenie tych sztywnych godzin posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *