Dieta w ciąży

Dieta w ciąży – co jeść w ciąży, dieta a kalorie, zdrowa dieta

Dieta w ciąży – ciąża to szczególny czas, w którym należy dbać o zdrowie nienarodzonego potomka. Jego organizm jest bardzo delikatny i bardzo zależny od działań matki. Dlatego też dieta w ciąży powinna być bardzo rozważna – co nie oznacza, że restrykcyjna.

Czego nie wolno jeść w ciąży

Organizm płodu jest bardzo podatny na wszelkie toksyny, zanieczyszczenia oraz drobnoustroje. Mogą one przenieść się na jego organizm poprzez łożysko. To dlatego dieta w ciąży powinna być bardzo ostrożna. Kobieta ciężarna powinna unikać przede wszystkim wszystkiego, co jest potencjalnie zakaźne. Nie wolno jeść niedogotowanego mięsa, ryb i skorupiaków.

Są one obarczone wysokim ryzykiem zakażenia pasożytami. Szczególnie ryzykowne są potrawy z surowego mięsa i ryb – sushi, tatar i tym podobne. Nie zaleca się jedzenia dużej ilości ryb w ciąży, ze względu na skażenie rtęcią mięsa niektórych z nich. Zaleca się, by kobiety spożywały jedynie ryby dobrze przygotowane, po obróbce termicznej, wysokiej jakości.

Nie zaleca się spożywania ryb wędzonych, zarówno na zimno jak i na gorąco. Niewskazane są również owoce morza i skorupiaki, zwłaszcza surowe, również ze względu na wysokie ryzyko zarażenia pasożytami. Kobiety w ciąży nie powinny też spożywać serów pleśniowych, ponieważ mogą w nich występować bakterie z rodzaju Listeria monocytogenes, powodujące śmiertelnie niebezpieczną listeriozę ciężarnych.

Oprócz konkretnych grup produktów spożywczych w ciąży warto wystrzegać się również potraw bardzo pikantnych. Nie jada się też smażonych, zawierających duże ilości tłuszczu, wysoko przetworzonych. Zawierają one zbyt dużo szkodliwych dla płodu substancji. Poza tym, powodują ryzyko utycia w ciąży i trudności powrotu do dawnej wagi.

Dieta w ciąży – co warto spożywać

Dieta kobiety ciężarnej nie powinna być jakoś szczególnie zmodyfikowana. Oczywiście, jeśli kobieta przed ciążą miała zwyczaj odżywiać się zdrowo. W dalszym ciągu należy jeść duże ilości warzyw i owoców. Unikać należy jedynie tych mocno wzdymających warzyw, które pogłębiają przykre dolegliwości ciążowe. Dieta powinna być bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych.

Raz dziennie można spożywać chude mięso, a dwa razy w tygodniu wysokiej jakości ryby morskie. Najlepszym wyborem będzie gotowany na parze lub pieczony łosoś lub pstrąg żyjący w czystych wodach. Należy dbać o różnorodność spożywanych produktów. Mówi się, że dieta ciężarnej w ostatnim trymestrze ciąż y ma ogromny wpływ na preferencje żywieniowe dziecka w okresie postnatalnym. Gdy matka w ciąży jadła szpinak, brukselkę i czosnek, jest spora szansa, że dziecko będzie je lubiło. Przyzwyczaiło się bowiem do ich smaku w okresie życia płodowego.

Dieta w ciąży – dieta a kalorie

Często mówi się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Obecnie modyfikuje się to powiedzenie mówiąc „dla dwojga”. Oznacza to, że nie należy zwiększać razy dwa ilości jedzenia w ciąży. Należy jednak modyfikować jego jakość. W czasie ciąży kobieta powinna docelowo zwiększać podać kalorii o około 500 kcal – w ostatnim trymestrze. Jest to ilość odpowiadająca na przykład dwóm bułkom z masłem i szynką – czyli niewiele. Organizm kobiety ciężarnej sam będzie dopominał się o to, co jest jej potrzebne. Należy go więc słuchać i jeść to, co podpowiada, unikając tego, od czego w czasie ciąży nas „odrzuca”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *