Azoospermia

Azoospermia – typy, przyczyny, leczenie, badanie nasienia

Azoospermia z nazwy jest laboratoryjnym obrazem bezpłodności, polegającym na braku plemników w męskim nasieniu. Kłopot tenże dotyczy 1 proc. panów, natomiast jego najpowszechniejszą podstawą jest niedorozwój bądź zanik jąder.

Azoospermia – co to jest?

Azoospermię określa się jako brak plemników w spermie. Wyróżnia się dwa rodzaje azoospermii: azoospermię z niedrożności nasieniowodów oraz azoospermię niezwiązaną z niedrożnością nasieniowodów. W azoospermii z niedrożności nasieniowodów w prawie połowie wypadków plemniki są wytwarzane ale nie łączą się z resztą roztworu ejakulacyjnego ze względu niedrożności bądź braku przewodów nasieniowych. Z kolei azoospermia niepowiązana z niedrożnością nasieniowodów zachodzi, kiedy jądra wytwarzają niezwykle niewielką liczbę plemników bądź zupełnie ich nie wytwarzają.

Typy azoospermii

Azoospermia może występować w dwóch rodzajach. Pierwszy spośród nich to sytuacja, w jakiej z jakiejkolwiek przyczyny doszło do zakończenia wytwarzania poprzez organizm mężczyzny plemników, podczas kiedy wcześniej wytwórczość plemników nie była zakłócona bądź była tylko nieco obniżona. W większości wypadków takie uszkodzenie (spowolnienie) produkcji plemników jest niewykonalne do wyleczenia, jest to więc sytuacja ostateczna. Z odwracalną azoospermią mamy do czynienia w wypadku, kiedy produkcja plemników nie jest zatrzymana, natomiast tylko obniżona oraz plemniki nie wydostają się na zewnątrz wraz ze spermą.

Przyczyny

Azoospermia może być wywołana elementami możliwymi do rozpoznania oraz odwracalnymi i trudnymi do rozpoznania – nieodwracalnymi. W sytuacji, gdy nie można określić wyraźnie przyczyny mówi się o azoospermii idiopatycznej. Wyróżnia się azoospermią obturacyjną oraz nieobturacyjną (sekrecyjną). Azoospermia obstrukcyjna jest wywołana niedrożnością w drogach prowadzących plemniki od jądra do cewki moczowej.

Pośród podstaw charakteryzuje się jatrogenne następstwa zabiegów na nasieniowodach bądź najądrzach, choroby wrodzone bądź zapalenie organów męskiego układu moczowo-płciowego. Powszechnie występująca azoospermia nieobturacyjna jest natomiast wywołana pierwotnym czy wtórym uszkodzeniem prac jąder. W tymże wypadku przyczyny braku plemników w nasieniu dzieli się we współzależności od miejsca występowania schorzenia na: przedjądrowe i jądrowe. Niezależnie od owego wyróżnia się elementy wrodzone oraz nabyte.

Badanie nasienia w kierunku bezpłodności

Azoospermia jest rozpoznawana na bazie badania nasienia. Na starcie określa się środek bezpośredni, tzn. kroplę nasienia nanosi się na szkiełko mikroskopowe, jakie ogląda się w powiększeniu 200-400 razy. Gdy w środku bezpośrednim nie znajduje się egzystencji plemników, nasienie jest poddane odwirowaniu w wirówce. Wirowanie pozwoli na połączenie plemników oraz pozostałych komórek znajdujących się w nasieniu w osadzie, i poprzez to na ich stężenie. Kiedy w nasieniu jest niezwykle mało plemników, to niejednokrotnie nie można ich zaobserwować w środku bezpośrednim. W osadzie powinny być jednakże wyraźniej zauważone. Dopiero brak plemników w odwirowanym osadzie po ocenie mikroskopowej pozwoli na określenie azoospermii.

Azoospermia – leczenie

Azoospermię da się wyleczyć. Jej ocenę zaczyna się od badania nasienia oraz precyzyjnego wywiadu. Końcową ocenę stawia się zwykle po zakończeniu dwóch różnych testów. Jeśli obecności plemników nie stwierdzi się za pierwszym razem, nasienie odwirowuje się w wirówce. Wynika to stąd, iż w naturalnym preparacie niewielka ilość plemników może nie zostać dostrzeżona. Dzięki odwirowaniu plemniki (i pozostałe komórki znajdujące się w nasieniu, takie jak leukocyty lub komórki spermatogenezy) składają się w jednym miejscu. Jeśli ponowne badanie znowu nie pokaże obecności plemników, mówimy o azoospermii.

W sytuacji kiedy jednakże zostaną one odnalezione, mamy do czynienia z kryptozoospermią (niezwykle niewielką ilością plemników w nasieniu). Badanie pozwoli także oddzielić azoospermię od poważnych wypadków oligozoospermii. Przed jego przeprowadzeniem należy pamiętać o trwającej od 3 do 5 dni wstrzemięźliwości płciowej oraz wstrzemięźliwości od alkoholu. Bez ich zachowania badanie może nie być wiarygodne.

Szanse na ojcostwo pośród chorych z azoospermią

Większość panów traktuje azoospermię niczym werdykt, jaki raz na zawsze pozbawia ich możliwości posiadania swego potomstwa. Nie wszyscy mężczyźni z ową dolegliwością muszą jednakże porzucać marzenia o rodzicielstwie. Nieraz starczy wyeliminować z najbliższego otoczenia jeden krzywdzący element, żeby polepszyć kondycję własnych komórek płciowych. Szansę na dziecko będą mieli dodatkowo ci chorzy, jakich plemniki z rozmaitych podstaw nie mogą wydostać się na zewnątrz, chociaż ich produkcja funkcjonuje prawidłowo. W takim wypadku najdoskonalszym wyjściem jest biopsja jąder.

Z uzyskanego materiału pozyskuje się wtedy plemniki, chłodzi je, i potem stosuje podczas zabiegu in vitro. U panów z azoospermią obstrukcyjną przeprowadza się także zabiegi operacyjne mające na celu udrożnienie nasieniowodów. Wszystkich tychże możliwości nie będą mieli jednakże mężczyźni, jakich organizmy w ogóle nie wytwarzają plemników. Partnerzy mogą wówczas albo skorzystać z banku nasienia, lub podjąć decyzję o adopcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *