nowotwór płuc

Nowotwór płuc – objawy raka płuc, leczenie, czynniki ryzyka

Nowotwór płuc jest to najczęstszy nowotwór złośliwy w naszym kraju. Rozwija się bardzo powoli, zwykle w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Nowotwór płuc może być wywołany przez wiele różnych czynników. Jednak jednym z nich, który najbardziej rzutuje na rozwój raka płuc jest palenie papierosów. W ostatnich latach liczba nowych przypadków zachorowań na raka płuc u mężczyzn zaczęła się zmniejszać, ale niestety nadal zwiększa się liczba zachorowań wśród  kobiet.

Czynnik ryzyka

Do najważniejszych czynników, które wpływają na zachorowalność na raka płuc jest palenie papierosów.  Bardzo duże znaczenie ma czas palenia a nie sama ilość wypalanych papierosów. Najbardziej narażone są osoby, które palą od wielu lat oraz bierni palacze przebywający w ich otoczeniu.

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na rozwój raka płuc to ekspozycja na azbest i gazy radonu. Niebezpieczne są również blizny na płucach po przebytych wcześniej chorobach. Dużo większe prawdopodobieństwo występuje też u osób, u których w rodzinie wykryto raka płuc

Objawy raka płuc

Rak płuc daje różnorakie objawy jednak pojawiają się one dość późno, kiedy choroba jest już mocno rozwinięta. Dlatego leczenie osób chorych na raka płuc jest bardzo trudne a czasami już niestety niemożliwe. U większości chorych występuje kaszel, który utrzymuje się od wielu tygodni, pojawiają się duszności i wrażenie ciężkiego oddechu. U pacjentów pojawia się odpluwanie z krwią, chrypka, ucisk w klatce piersiowej, może pojawić się także ból barku. Ponadto osoby cierpiące na raka płuc mogą czuć się osłabione, osowiałe, będą cierpiały na brak apetytu a co za tym idzie nastąpi utrata masy ciała.

Nowotwór płuc i leczenie

Metoda leczenia zależy od zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania. Jeśli stopień zaawansowania nie jest duży, najlepsze wyniki uzyskuje się dzięki operacji. Niestety, tylko niewielki procent wszystkich chorych może zostać poddanych operacji – u pozostałych w chwili rozpoznania choroba jest już zbyt zaawansowana ( np. pojawiają się przerzuty)

Istnieje kilka technik operacyjnych – podstawową metodą jest wycięcie płata płuca. Drugim często wykonywanym zabiegiem u chorych na raka płuca jest wycięcie całego płuca.

Nie wszystkich chorych można jednak zoperować. U niektórych alternatywą dla operacji jest radioterapia radykalna. Niestety, odsetek chorych, którzy mogą być leczeni w ten sposób z nadzieją na całkowite wyleczenie, jest mały. U większości chorych radioterapia ma charakter paliatywny, czyli ma za zadanie zmniejszenie dolegliwości związanych z chorobą. U chorych stosuje się również chemioterapie. Leczenie trwa, co najmniej kilka miesięcy, ale jego skuteczność jest zwykle ograniczona.

Czy można zapobiec chorobie

Podstawowym sposobem zapobiegania jest przede wszystkim niepalenie papierosów. Nie ma badań przesiewowych w kierunku raka płuca – oczywiście regularne wykonywanie badań obrazowych klatki piersiowej (np. prześwietlenia płuc w ramach badań okresowych) przyczynia się do zwiększania liczby nowo rozpoznawanych zachorowań na raka płuca, nie przekłada się jednak na zmniejszenie liczby zgonów z powodu tej choroby w skali całej populacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *