Choroba Takayasu

Choroba Takayasu (zapalenie tętnic) – zanik tętna, przyczyny, objawy

Choroba Takayasu (zapalenie tętnic) to schorzenie bardzo ciężkie do poprawnego zdiagnozowania. Objawy przypadłości są niejednorodne i mogą przypominać bardzo wiele schorzeń. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza schorzenia, im później zostanie wykryte zapalenie tętnic tym ryzyko udaru, zawału czy śmierci wyższe.

Choroba Takayasu – Zapalenie tętnic

Choroba Takayasu nazywana tez bywa chorobą bez tętna. Dotyczy tętnic wokół aorty, czyli głównych naczyń krwionośnych. Stan zapalny rozwija się w ścianach tętnicy i przez to powoduje ich zwężenie. W tych miejscach zajętych zapaleniem mogą powstawać zakrzepy. Zakrzepy blokują przepływ krwi tak w miejscu swego powstania jak i w innych miejscach gdy dojdzie do oderwania się skrzepu i jego przemieszczenia.

W efekcie dochodzi do niedokrwienia tkanek i może nastąpić udar lub zawał. Zapalenie tętnic zalicza się do chorób układowych tkanki łącznej. Cechą charakterystyczną jest zachorowalność na zespół Takayasu wśród kobiet, zwłaszcza w okresie między 10 a 40tym rokiem życia. Na dziesięć chorych kobiet przypada zaledwie jeden mężczyzna. statystycznie choruje 1-3 osoby na milion mieszkańców Europy. O wiele częściej choroba rozpoznawana jest w Azji.

Choroba Takayasu – Przyczyny i objawy

Zapalenie tętnic jest chorobą reumatyczną, której przyczyny są nieznane. Istnieją hipotezy jakoby powodem zachorowania były uwarunkowania genetyczne, które implikują reakcje układu immunologicznego i jego nieprawidłowe działanie. W konsekwencji komórki odpornościowe atakują ścianę aorty wywołując stan zapalny. Objawy chorobowe są różnorodne i zależne od fazy choroby jak i jej lokalizacji. Na samym początku pojawiają się niepozorne bóle ogólne jak zawroty głowy, gorączka, mrowienie kończyn, czy ich drętwienie, ból stawów oraz zaburzenia widzenia.

Objawy te mogą pojawić się na kilka miesięcy przed właściwymi objawami zapalenia. Objawy miejscowe to wyróżnik drugiej fazy choroby. Ich zróżnicowanie zależne jest od lokalizacji stanu zapalnego, gdy jest to tętnica obojczykowa występuje wówczas słabość kończyn górnych bądź dolnych, męczliwość podczas wysiłku.

Jeśli zajęta stanem zapalnym zostaje tętnica szyjna wtedy odczuwa się zawroty głowy i ból głowy z omdleniami a także doświadcza się zaburzeń w widzeniu. To wynik zbyt małej ilości krwi docierającej do mózgu. Również zawroty głowy i niedowidzenie charakterystyczne jest dla zapalenia tętnicy kręgowej. Nieco inne objawy daje zapalenia aorty brzusznej które powoduje zaburzenia trawienia jak wymioty, nudności i ból brzucha.

Podobnie bywa w przypadku zapalenia pnia trzewnego które powoduje biegunkę, wymioty itp. W przypadku objęcia zapaleniem tętnicy nerkowej mamy do czynienia z nadciśnieniem i przewlekłą niewydolnością nerek. Natomiast zapalenie łuku aorty daje objaw niedomykalności zastawki aorty. W sytuacji zajęcia tętnicy wieńcowej odczuwany jest ból w klatce piersiowej promieniujący a także niedokrwienie mięśnia sercowego. Unikalne objawy w zakresie widzenia dotyczą zapalenia naczynia tętniczego siatkówki, może ono prowadzić do utraty całkowitej wzroku.

Zanik tętna i diagnoza

W tej chorobie może wystąpić zanik tętna w lokalizacji w której ma miejsce zapalenia. Tętno nie jest wyczuwalne z uwagi na radykalne zwężenie naczynia, jakie nie przepuszcza krwi i tym samym osłabia falę tętna. Na chorobę zapalenia tętnic wskazuje przede wszystkim wiek poniżej 40 lat oraz objawy chromania kończyn, zwłaszcza górnych. Wskaźnikiem diagnostycznym są zaniki tętna w tętnicy ramiennej oraz różnice w ciśnieniu tętniczym w dwóch kończynach.

Pomocne jest też stwierdzenie szmerów nad aortą brzuszną i zwężenie aorty lub przymknięcie jej odgałęzień. By zdiagnozować zapalenie tętnic konieczne jest wykonanie badania krwi, RTG klatki piersiowej a także TK i RMI, jak również USG przepływów krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *