Niepłodność męska

Niepłodność męska – przyczyny niepłodności u mężczyzn, jakość nasienia

Niepłodność męska – poza trudnościami z zajściem w ciążę kobiety warto przypatrzeć się problemom mężczyzn, bowiem coraz częściej to niepłodność męska powoduje brak potomstwa. Najczęściej, stereotypowo obwinia się za bezpłodność kobietę, tymczasem niepłodność leżeć może zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety.

Niepłodność męska – problem XXI wieku

Statystyki w Polsce notują 2,5 miliona Polaków starających się o ciążę. WHO zaś podaje, iż tzw. czynnik męski w niepłodności to aż 45%, z czego 20% to niepłodność wyłącznie męska. Powyższe dane odnoszą się jedynie do par małżeńskich, co za tym idzie są niepełne. Co więcej badania płodności wykonują jedynie mężczyźni chcący mieć potomstwo. Ci, którzy dzieci nie planują a są bezpłodni również istnieją, jednak niezdiagnozowani i nieujęci w statystykach.

Niepłodność z definicji

Często zamiennie używa się określeń niepłodność, bezpłodność, warto poznać definicję tych słów. O niepłodności mówimy w kontekście medycznym, gdy ciąża mimo współżycia i starań o zapłodnienie nie pojawia się w okresie roku. Istotne w tym wypadku jest częstotliwość współżycia. Przyjmuje się iż miarodajny wynik uzyskuje się przy współżyciu regularnym 2-3 razy w tygodniu. Co istotne współżycie nie może być chronione antykoncepcją.

Jakość nasienia

Kluczową przyczyną niepłodności męskiej jest jakość nasienia. Z roku na rok badania wskazują iż jakość nasienia mężczyzn się pogarsza. To efekt nieodpowiedniej diety, nadmiaru stresu i niedostatecznej dawki ruchu, stylu życia. Innymi słowy to zjawisko cywilizacyjne. Już w 2010 roku WHO proponowała przyjęcie niższych norm co do badania jakości nasienia.

Lekarze uważają, iż normy te zbytnio zaniżono, jednak WHO wskazuje ze nie ma potrzeby ich podnosić skoro mężczyźni z taka jakością nasienia także zostają ojcami. Ponadto podkreśla się iż nasienie to nie jedyny czynnik wpływający na niepłodność męską. Nauka dowodzi, iż nawet niewielka ilość plemników potrafi zapłodnić komórkę jajową. Nie zmienia to faktu, iż niepłodnych mężczyzn przybywa, trudności z potomstwem narastają.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Za główne przyczyny niepłodności uważa się zanieczyszczeni środowiska, które pośrednio wpływa na żywność, jaka spożywamy. Modyfikowana genetycznie, konserwowana i szprycowana nierzadko hormonami prowadzi do zaburzeń hormonalnych u mężczyzn. Oczywiście czynniki środowiskowe i postępująca cywilizacja nie są obojętne dla kobiet. Poza środowiskiem istotnym czynnikiem powodującym niepłodność są infekcje i choroby przenoszone drogą płciową.

Ich wzrost z roku na rok wynika z rozwiązłości społeczeństwa. Ponadto wśród powodów należy wymienić choroby przewlekłe typowe dla XXI wieku jak wieńcówka we wczesnym wieku, miażdżyca, czy otyłość i cukrzyca. Upośledzają one zdolności seksualne i rozrodcze. Co prawda po stronie mężczyzn na bezpłodność nie ma wpływu antykoncepcja to w tej grupie pacjentów występuje wyższy wskaźnik wad wrodzonych członka wpływających na erekcję, nasienie i ostatecznie zapłodnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *