aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna panaceum na wiele dolegliwości

Aktywność fizyczna to czasem najlepsze lekarstwo. Obojętne czy chodzi o ból pleców, głowy, zaparcia czy spadek nastroju polecana jest aktywność. Ruch bywa tez najtańszym lekarstwem. Wystarczy wyjść na spacer, zrobić kilka przysiadów i skłonów a poczujemy się lepiej. Niestety aktywność musi być regularna,a by skutkowana poprawą stanu zdrowia i eliminacją dolegliwości. Rzadko działa doraźnie.

Aktywność fizyczna – jak z niej korzystać

Jeśli dopada Cię zmęczenie, stres, wszystko zaczyna boleć i łamać w kościach wybierz się na jogging, siłownie, fitness, czy rower. Aktywność fizyczna doskonale redukuje niepożądane objawy choroby, napięcia, czy wyczerpania. Chcąc zwiększyć efekt zadbaj o aktywność na świeżym powietrzu, dotlenisz się, odetchniesz i wyciszysz.

Bardzo często bezsenność, czy ból pleców wynika z siedzącego trybu życia. Brak ruchu objawia się właśnie licznymi bólami. Pamiętaj jednak by nie przesadzać, a niewielkimi dawkami dozować aktywność sukcesywnie poszerzać repertuar aktywności. Nie chodzi o morderczy trening i przetrenowanie ale o ruch, bo ruch to zdrowie.

Dopasuj aktywność

Nie wystarczy podjąć decyzję od dziś będę skakać na spadochronie. To rewelacyjna i oryginalna aktywność, ale czy odpowiednia dla kogoś, kto ostatnie lata spędzić za biurkiem nie wychodząc z domu dalej jak do samochodu? Mierz siły na zamiary i nie polegaj na modzie ale na własnych upodobaniach, możliwościach, umiejętnościach.

Zacznij od spaceru, joggingu czy aerobiku, a z czasem możesz myśleć o skokach spadochronowych. Każdy systematyczny wysiłek uruchamia mięśnie wcześniej mało używane. Dzięki temu stają się elastyczne, silne. Dzięki aktywności zyskujesz na postawie, wyglądzie, również skóry.

Możesz się odmłodzić, poprawić sobie nastrój jak i wyrzeźbić mięśnie prezentując doskonałą sylwetkę. Jednak to wymaga czasu. Nie licz na efekt po jednym dniu czy tygodniu ćwiczeń. Wskutek aktywności masz szanse również schudnąć. Wbrew pozorom ruch to zapobieganie wielu chorobom serca, mózgu, płuc a także zaburzeniom psychicznym, nawet hemoroidom.

Sprawdź kondycję

Wystarczy krótki test by ocenić w jakiej jesteś kondycji. Stań w lekkim rozkroku nad krzesłem i wykonaj przysiady utrzymując spięte pośladki nad siedzeniem krzesła. Gdy wytrzymasz 25 i więcej powtórzeń możesz mówić o dobrej formie. Jeśli nawet 10 powtórzeń nie wytrzymujesz czas wziąć się za siebie, bo mięśnie są słabe. Gdy nie umiesz się zdecydować co byłoby dla ciebie najlepszą aktywnością możesz poradzić się profesjonalnego trenera personalnego.

Wybór masz ogromny od ćwiczeń w wodzie, przez ćwiczenia aerobowe, po nordic walking itp. Dobrze tez poradzić się lekarza i fizjoterapeuty, zwłaszcza gdy cierpisz na zwyrodnienie kręgosłupa czy inne choroby mogące być przeciwwskazaniem do danej aktywności. Co do zasady bieganie nie jest zalecane osobom otyłym z uwagi na obciążenie stawów. Również osoby z nieunormowanym nadciśnieniem tętniczym nie powinny wykonywać żadnych ćwiczeń.

Znajdź cel i motywację

Jeśli nie jesteś obowiązkowy znajdź grupę osób lub zapisz się do klubu fitness, na siłownie wymuszając regularność treningów. Ustalając cel łatwiej będzie ci go osiągnąć i skupić się na ćwiczeniach. Ponadto korzystaj z towarzystwa i rywalizacji. W ten sposób zadbasz o formę bez szczególnego wysiłku. Traktując jogging z sąsiadem jako miła formę pogaduszek nie odczujesz wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *