Brodawczak

Brodawczak – rodzaje brodawczaka, leczenie, objawy, przyczyny

Brodawczak czyli tak zwany wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest powszechnym, przenoszonym drogą kontaktów płciowych, drobnoustrojem. Dlatego też często nieświadomie większość aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet zostanie w swoim życiu zainfekowanych. Mimo że infekcja HPV często ustępuje samoczynnie, to może się ona przekształcić w zakażenie przewlekłe lub w niektórych przypadkach ponosić odpowiedzialność za wystąpienie raka szyjki macicy lub innego rodzaju raka.

Brodawczaki – przyczyny powstawania

HPV czyli brodawczak jest wirusem przenoszonym przez stosunki seksualne. Wśród najczęstszych przyczyn wymienianych jako źródło brodawczaka wymienia się:
niski poziom higieny osobistej,
– nieprzywiązywanie wagi do dbania o własne zdrowie,
Brodawczak– palenie papierosów,
– stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
– znaczne niedobór witaminy A,
– znaczne osłabienie układu odpornościowego,
– wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
– niestabilność seksualna.

Brodawczaki – objawy występowania wirusa

Istnieje wiele charakterystycznych objawów które wskazują na brodawczaka. Mogą się one różnić od siebie w zależności od miejsca jego osadzenia i tak wśród najczęściej spotykanych wymienia się:

– występowanie w okolicach pochwy i szyjki macicy kłykciny kończyste,
– kłykciny pojawiające się w okolicach zewnętrznych narządów płciowych, cewki moczowej i odbytu,
– okołoodbytnicze i odbytnicze śródbłonkowe neoplazje,
– śródbłonkowa neoplazja sromu, prowadząca do raka sromu,
– środbłonkowa naoplazja sromu prowadząca do raka brodawkowatego,
– zmiany przedrakowe szyjki macicy z rakiem macicy włącznie,
– występowanie brodawczaka krtaniowego u noworodków,
– występowanie brodawek płciowych bądź kłykcin,
stan zapalny pochwy lub cewki moczowej.

Rodzaje brodawczaków

Istnieje wiele odmian brodawczaków, wszystkie należą do niezwykle niebezpiecznych i niezwłocznie po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów należy udać się do specjalisty.

Do najczęściej spotykanych rodzajów brodawczaka zaliczamy:

– brodawczak przełyku,
– brodawczak krtani,
– brodawczak jamy ustnej,
– brodawczak pochwy,
– skóry,
– sutka,
– brodawczak splotu naczyniastego komór mózg.

Brodawczak przełyku występuje najczęściej na przedniej części przegrody nosowej lub w przedsionku nosa. Zmiany występują pod postacią brodawkowatą, łagodnego rozrostu z cechami akantozy i hyperkeratozy.

Brodawczak krtani statystycznie przyjmuje się iż są najczęstszymi nowotworami krtani u wśród dzieci. To bardzo groźny brodawczak gdyż możliwy jest jego rozsiew do jamy ustnej, tchawicy, oskrzeli i płuc.

Brodawczak jamy ustnej zwykle nieuszypułowany, pojedynczy, o charakterystycznej kalafiorowatej powierzchni. Z klinicznego punktu widzenia przypomina kłykcinę kończystą oraz verruca vulgaris. Co ciekawe pochodzenie brodawczaków płaskonabłonkowych jamy ustnej nie jest ustalone. Jest to najczęstszy łagodny nowotwór występujący na podniebieniu i na języczku. Brodawczaki odwrotne czasem są spotykane w jamie ustnej i zatokach przynosowych w większości przypadków nie wykazują tendencji do transformacji złośliwej.

Brodawczak pochwy to zmiany swoim obszarem obejmujące kłykciny kończyste (condyloma acuminatum), są pochodzenia wirusowego.

Brodawczak skóry występujące tu brodawczaki noszą nazwę brodawczaków naskórkowych (papilloma epidermoidale). Do grupy podwyższonego ryzyka zaliczamy w szczególności osoby w podeszłym lub średnim wieku. Miejscem występowania brodawczaka jest zazwyczaj skóra twarzy, okolice otworów naturalnych ciała, w sąsiedztwie, owrzodzeń i przetok powstałych z innych przyczyn.

Brodawczak sutka pojedynczy brodawczak typowo występuje u kobiet w średnim wieku. Wyrasta ze ściany poszerzonego przewodu mlecznego, mogąc powodować powstanie cysty wskutek zatkania przewodu. Co charakterystyczne nabłonek pokrywający brodawczaka nie różni się od normalnego nabłonka wyścielającego przewody sutkowe (2-warstwowy z wewnętrzną warstwą mioepithelialną), może ulegać metaplazji płaskiej.

Brodawczak splotu naczyniastego komór mózgu to wolno rosnący nowotwór zlokalizowany w komorach mózgu, na ogół bocznych. Histologicznie komórki okrywające naczyniowy rdzeń przypominają komórki splotu naczyniastego, tyle, że często tworzą wiele warstw. Jest to rzadki nowotwór pierwotny OUN który charakteryzuje się powolnym rozrostem. Z klinicznego punktu widzenia daje objawy wodogłowia.

Wersja złośliwa brodawczaka splotu naczyniastego komór mózgu (carcinoma plexus choroidei) jest rzadka, a u dorosłych należy ją zawsze różnicować z przerzutem gruczolakoraka do OUN, do którego może być morfologicznie podobny.

Brodawczak – leczenie

Aktualnie nie ma żadnych skutecznych leków mających na celu całkowitą eliminację wirusów brodawczaka ludzkiego. Nie oznacza to iż należy bagatelizować czy nie podejmować prób wyeliminowania objawów towarzyszących chorobie.

Dlatego w większości przypadków stosuje się leczenie objawowe zależnie od objawów pojawiających się u osoby chorej:

– w przypadku występowania grudkowatości bowenoidalna – w celu usunięcia zmian stosuje się krioterapię, elektrokoagulację, zabiegi laserem lub zabiegi chirurgiczne,
– w przypadku wystąpienia choroby Bowena – stosuje się krioterapię, laseroterapię, zabiegi chirurgiczne i leczenie farmakologiczne maściami,
– kłykciny – brodawki narządów moczowo-płciowych mogą zanikać samoczynnie, gdy konieczne jest ich usunięcie, stosuje się głównie leczenie farmakologiczne (ALDARA, CONDYLINE, WARTEC), zabiegi operacyjne,
rak prącia i rak odbytu – dobiera się odpowiednią formę leczenia do stanu zaawansowania choroby, głównie jest to leczenie chirurgiczne, a także chemioterapia i radioterapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *