zasady stosowania antybiotyków

Zasady stosowania antybiotyków – jak bezpiecznie przyjmować leki?

Zasady stosowania antybiotyków – by antybiotyki działały, leczyły i spełniały swa rolę musimy stosować się do rygorystycznych zasad ich zażywania. Przede wszystkim nie możemy ich łykać jak drażetek, bowiem są to silne leki, jakimi możemy sobie zaszkodzić zarówno tu i teraz jak i na przyszłość powodując lekooporność. Zasady stosowania antybiotyków są jednakowe dla wszystkich i dzieci i dorosłych niezależnie do rodzaju infekcji.

Zasady stosowania antybiotyków

Antybiotyki mogą być bezpieczne o ile będą przepisywane i zażywane z rozsądkiem. Bez wątpienia skutecznie i bardzo szybko pokonują bakterie. Warto jednak wiedzieć iż żaden antybiotyk nie zwalcza wirusów, dlatego też na grypę i przeziębienie nie pomoże.

Nie wymuszaj antybiotyku

Pod żadnym pozorem nie bierz antybiotyków na własną rękę. Nie wymuszaj ich również na lekarzu. Jeśli już otrzymasz receptę na antybiotyk przyjmuj go zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Wbrew pozorom odstępy godzinowe, porad dnia zażywania, fakt jedzenia lub nie jedzenia przed i po przyjęciu antybiotyku ma znaczenie.

Ważne jest utrzymanie tego samego stężenie antybiotyku we krwi, dlatego jeśli zapomnisz o danej godzinie łyknąć tabletki przyjmij ją najszybciej jak to możliwe. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem. Czasem bywa iż wymioty spowodują wyzbycie się leku z organizmu, zwłaszcza u dzieci. Wówczas dawkę należy powtórzyć, ale nie zawsze bowiem to zależy jaki czas upłynął od zażycia leku do wymiotów.

Nie przerywaj kuracji

Bez względu na to jak dobrze się czujesz nie przerywaj rozpisanej kuracji antybiotykiem. Mozę to prowadzić do nawrotu choroby ze zmutowaną formą bakterii, która na antybiotyk zdołała się uodpornić. Poza trwałością kuracji istotne znaczenie dla jakości terapii ma to czy antybiotyk popijasz wodą. Soki z owoców cytrusowych, mleko i napoje mleczne oraz z kofeina mogą zmniejszyć przyswajanie antybiotyku nawet o połowę. Najbezpieczniej jest zapić tabletkę szklanką wody.

Interakcje antybiotyków

Antybiotyki podobnie jak inne leki wchodzą ze sobą z interakcje. Dlatego zawsze informuj lekarza jakie leki na stałe przyjmujesz, na które substancje jesteś uczulony. Nawet leki ziołowe i pozornie całkiem neutralne mogą powodować zaburzenia wchłaniania się antybiotyku.

Podobnie jest z alkoholem i używkami. Podczas antybiotykoterapii odpuśćmy całkowicie trunki wyskokowe, ograniczmy kawę i spożycie cukrów. Postawmy na mleko, jogurty i kefir. Antybiotyk łączony z alkoholem może wywołać m. in. wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, duszności, ból głowy.

Zadbaj o osłonę

To nie mit – podczas kuracji antybiotykiem konieczne jest wzbogacenie się probiotykiem. Antybiotyki niszczą naszą naturalną florę bakteryjną powodując między innymi biegunkę i dolegliwości żołądkowe. Chcą zaoszczędzić sobie takich atrakcji uzupełniajmy pożyteczne bakterie już w czasie trwania kuracji antybiotykami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *