Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych – przyczyny, objawy, leczenie, rozpoznanie

Infekcje dróg moczowych – nieprzestrzeganie zasad higieny to jeden z najważniejszych przyczyn powstawania infekcji dróg moczowych. Taki stan zapalny potrafi być bardzo dotkliwy i nieprzyjemny, a nieleczony może przekształcić się w poważniejsze zakażenie. Jak rozpoznać infekcję dróg moczowych, oraz jak możliwie szybko się jej pozbyć?

Infekcje dróg moczowych – przyczyny

Infekcje dróg moczowych pojawiają się najczęściej u kobiet aktywnych seksualnie, małych dzieci oraz osób starszych. Rzadziej przypadłość ta dotyka mężczyzn, których budowa narządów płciowych sama w sobie jest o wiele lepszym zabezpieczeniem przed dostaniem się zarazków i wywołaniem stanu zapalnego. Ta przypadłość powstaje głównie poprzez przedostanie się w jakiś sposób zarazków z okolic pochwy czy odbytu w stronę cewki moczowej.

Jest również kilka innych przyczyn tej infekcji, m.in. cukrzyca, a także jak się okazuje, menopauza, podczas występowania której (lub tuż po) poziom estrogenów w organizmie kobiety drastycznie spada, przez co błona śluzowa okolic intymnych ulega wysuszaniu się, i nie jest już systematycznie nawilżana, co również sprzyja wszelkim infekcjom, w tym właśnie tej najpopularniejszej – infekcji dróg moczowych. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zakażenia posiadają jednak kobiety w ciąży. Jest to spowodowane rozszerzeniem się narządów rodnych kobiety, a także moczowodów i samej cewki moczowej, co ułatwia bakteriom dostanie się do wewnątrz cewki i wywołanie bolesnej i dokuczliwej infekcji.

Infekcje dróg moczowych – jak rozpoznać infekcję dróg moczowych?

Jeżeli podczas oddawania moczu czujesz dyskomfort i pieczenie, z pewnością jest to pierwsza oznaka zakażenia. Częste oddawanie moczu, i wypuszczanie jego bardzo małej ilość przy każdej próbie może już być dla nas jasnym przekazem, że mamy infekcję dróg moczowych. Czasem ta przypadłość może objawiać się również oddawaniem moczu z krwią, przewlekłymi bólami brzucha czy dołu pleców, a także gorączką na znak tego, że organizm walczy z infekcją.

Należy pamiętać, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nieleczona infekcja dróg moczowych może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń cewki moczowej jak i pęcherza, poza tym warto wiedzieć, że objawy wypisane wyżej również często towarzyszą takim poważnym schorzeniom jak nowotwory układu moczowego czy kamica nerkowa. Domowe sposoby w leczeniu tych objawów nie są wskazane, warto jak najszybciej odwiedzić lekarza i wykonać najważniejsze badania. Pozwoli to w miarę szybko wykryć dokładną przyczynę zakażenia oraz wyeliminowanie jej oraz wyleczenie.

Jak leczy się infekcję dróg moczowych?

Jeżeli lekarz faktycznie rozpozna u nas ten typ zakażenia, dostaniemy antybiotyki, ponieważ jest to najpopularniejszy i najskuteczniejszy jednocześnie sposób na leczenie infekcji dróg moczowych. Jednak branie antybiotyku według zaleceń lekarza to nie jedyne czynności jakie możemy wykonywać, by jak najszybciej wyleczyć infekcję. Również by nie pojawiła się ona ponownie w przyszłości. Należy dbać o codzienną higienę życia, szczególnie powinny mieć to na względzie kobiety, by nie dotykał ich nigdy więcej ten palący problem. Należy pić dużo płynów każdego dnia, aby organizm mógł na bieżąco wydalać wszelkie toksyny i zbędne bakterie z naszego ciała, co również będzie oczyszczało cewkę moczową.

Właściwa higiena osobista jest również bardzo ważna, jako że kobiety czasem zapominają o bardzo ważnej czynności – po zakończeniu wypróżniania się, należy wycierać krocze ruchem z góry w dół, nie na odwrót. Dzięki temu zarazki z okolic odbytu nie przedostaną się do cewki moczowej. Ta czynność może wydawać się bardzo nieznacząca, jednak udowodniono że duży procent infekcji dróg moczowych jest spowodowana nieodpowiednią higieną osobistą. Ponadto nie należy narażać krocza na przewlekły chłód czy przeciąg, ponieważ może to również doprowadzić do infekcji.

Po korzystaniu z basenu publicznego czy toalety publicznej warto również użyć mokrych chusteczek do higieny intymnej by odświeżyć tamte okolice oraz pozbyć się możliwych zarazków. Wszystko jest dla ludzi, jednak warto pamiętać że nie każdy dba o swoją higienę intymną,. Korzystanie z jednej wspólnej deski klozetowej z takimi osobami grozi nam przewlekłymi chorobami oraz infekcjami.

Antykoncepcja a infekcja dróg moczowych

Okazuje się, że używanie pewnych środków antykoncepcyjnych również wspomaga powstawanie infekcji dróg moczowych. Dlatego jeżeli zakażenie stale powraca, warto przyjrzeć się innemu aspektowi dbania o okolice intymne. Jeżeli używamy pianek plemnikobójczych, one również mogą być przyczyną nawracających infekcji!

Wysuszają błonę śluzową oraz oddziaływają negatywnie na cewkę moczową, przez co bakterie mają do niej łatwiejszy dostęp. Taką piankę plemnikobójczą warto wymienić na inny środek antykoncepcyjny, by nie narażać kobiety na bolesne nawroty tego zakażenia. Tylko odpowiednia profilaktyka i dbanie o higienę może nas uchronić przed infekcjami dróg moczowych, których powikłania mogą być naprawdę bolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *