Łuszczyca krostkowa

Łuszczyca krostkowa – domowe leczenie łuszczycy krostkowej

Łuszczyca krostkowa, a więc krostkowica to forma łuszczycy. Okazuje się suchą skórą oraz zwiększonym namnażaniem się komórek naskórka, jaki w rezultacie się łuszczy. Łuszczyca krostkowa nie jest epidemiczna, lecz winna być leczona poprzez lekarza.

Łuszczyca krostkowa: przyczyny oraz elementy zagrożenia

Identycznie jak przyczyna pozostałych typów łuszczycy, tak również przyczyny łuszczycy krostkowej nie są do końca zrozumiałe. Dotąd lekarzom udało się zobaczyć, że łuszczyca jest dolegliwością autoimmunizacyjną, więc taką, w jakiej tworzenie zaangażowane są niewłaściwe odpowiedzi systemu immunologicznego człowieka. Specyficzne dla jednostki jest też to, iż w jej procesie dochodzi do niepowtarzalnego zwiększenia namnażania się komórek naskórka.

Co jednakże zdecydowanie prowadzi do pojawiających się w procesie łuszczycy schorzeń – tego tak właściwie nie wiadomo. Teraz panuje pogląd, że wpływ na występowanie dolegliwości mają obciążenia wrodzone oraz uwarunkowania społeczne. W wypadku pierwszych z wyszczególnionych pogląd taki wysunięto na bazie owego, że zauważalne jest choćby to, iż ludzie, w których rodzinach ktoś cierpiał na łuszczycę, sami mają podwyższone zagrożenie wystąpienia owej choroby. Jeżeli natomiast idzie o elementy społeczne, jakie mają wpływ na występowanie rozmaitych form łuszczycy – w tymże także łuszczycy krostkowej – to tu można przytoczyć szereg rozmaitych kłopotów.

Łuszczyca krostkowa – symptomy

Łuszczyca krostkowa występuje na skutek zbyt szybkiego mnożenia się komórek skórnych, dokładniej – naskórka. Do jej podstawowych symptomów należy występowanie na skórze grud oraz krost. Łuszczyca krostkowa zawdzięcza własną nazwę specyficznej, sinej łusce (martwa skóra), występującej na przestrzeni krost. Kiedy obumarły naskórek obumiera, łuszczy się w formie odchodzących płatów skórnych. Skóra u cierpiących na łuszczycę jest grubsza, natomiast naczynka znacznie rozszerzone. Łuszczyca krostkowa to najcięższa postać łuszczycy oraz występuje zwłaszcza u osób dorosłych. Może występować jednocześnie z łuszczycą zwyczajną bądź zmienić się w nią.

Łuszczyca krostkowa – leczenie

Leczenie łuszczycy krostkowej polega pomiędzy innymi na likwidacji elementów, jakie powodują nasilenie zmian patologicznych. Niezwykle niejednokrotnie przy leczeniu tej dolegliwości wykorzystuje się kurację światłem (fototerapię oraz fotochemioterapię). Wykorzystywane tutaj promieniowanie ultrafioletowe niewątpliwie blokuje rozwój patologicznych stanów skórnych. Ponadto wykorzystuje się środki będące odpowiednikami witaminy D3, cygnolinę, kortykosteroidy oraz keratolity. Wszelkie środki stosowane przy łuszczycy krostkowej mogą wywoływać skutki uboczne w formie wypadania włosów, bólu stawów oraz nadwrażliwości skóry. Jedną spośród form leczenia owej postaci łuszczycy jest także tzw. leczenie biologiczne, nie należy ono jednakże do najtańszych.

Leczenie łuszczycy krostkowej potrzebuje ciągłej kontroli dermatologicznej. Kuracja jest dopasowana osobiście oraz zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości, pełnej formy chorego, i też stanu zdrowia. Krostkowica to dolegliwość będąca efektem ubocznym kiepskiej wytrzymałości organizmu, więc terapia skierowana jest na wygaszenie zmian skórnych, przy równoczesnym nieobciążaniu organizmu środkami. Leczenie łuszczycy krostkowej obejmuje antybiotykoterapię oraz miejscowe działanie przeciwzapalne. Korzystne rezultaty zapewnia wykorzystywanie maści salicylowych, jakie wyciszają zaognione miejsca oraz przyspieszają odpadanie martwego naskórka. Ważna przy leczeniu krostkowicy jest fototerapia, jaka zmniejsza stan zapalny pojawiających się wykwitów. Łuszczyca krostkowa jest najtrudniejszą metodą łuszczycy oraz niezwykle niejednokrotnie dochodzi do jej nawrotów. Zaleczona, jest w zahipnotyzowaniu oraz może wrócić chociażby za kilkanaście lat.

Domowe leczenie łuszczycy krostkowej

Leczenie łuszczycy krostkowej to czasochłonny oraz żmudny mechanizm, jaki może ciągnąć się latami. Można go jednakże wesprzeć, stosując substancje znajdujące się w każdym domu. Przede wszystkim ważne jest utrzymanie odpowiedniej czystości. Pacjenci winni regularnie się myć oraz stosować preparaty kosmetyczne, jakie nie podrażniają skóry. Należy korzystać tylko ze wypróbowanych środków hipoalergicznych. Lepiej brać prysznic – korzystanie z wanny może spowodować zbytnie wysuszenie naskórka, szkodliwie może działać także mydło. Należy też dbać o odpowiednie natłuszczenie skóry.

Jeśli zmiany dotykają okolic głowy bądź twarzy, niezbędna jest rezygnacja z poniektórych farb do włosów, prostownicy lub lokówki. Uważać należy też z suszeniem włosów – szczególnie gorącym nawiewem. Leczenie łuszczycy krostkowej należałoby wspierać odpowiednią dietą. Dostarczenie organizmowi wszelkich potrzebnych substancji ma duży wpływ na przebieg mechanizmu leczenia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni poziom witamin oraz minerałów. Chorzy winni zatroszczyć się o to, aby pokarmy dostarczały do ich organizmów witaminę A, D oraz kwasy omega-3. Należy jeść dużo warzyw, owoców oraz ryb. Lepiej zmniejszyć jedzenie kawy, mocnej herbatki, czekolady, wieprzowiny oraz ostrych przypraw. Potrzebne będzie także podejmowanie pracy ruchowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *