Liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy – symptomy, leczenie, domowe sposoby

Liszaj twardzinowy jest zaburzeniem popularnym jednakże diagnozowany jest przeważnie dopiero w rozwiniętym stadium dolegliwości. Mimo że symptomy owej dolegliwości są typowe to chorzy zgłaszają się do specjalisty właśnie wówczas kiedy zmiany skórne prowadzą do faktycznie ogromnego bólu. Dzieje się tak dlatego, iż liszaj pojawia się zwykle w miejscach intymnych, poprzez co jest zaburzeniem niezwykle kłopotliwym.

Ewentualne przyczyny liszaja twardzinowego

Przyczyny liszaja twardzinowego nie są do końca jasne. Eksperci wyróżnili jednakże niezwykle prawdopodobne pochodzenia tychże trudnych zmian skórnych. Są to: skłonności wrodzone (liszaj czasem występuje rodzinnie); schorzenia odpornościowe (wielokrotnie atakują osoby cierpiące na cukrzycę, bielactwo, chorobę Gravesa-Basedowa itd.); schorzenia hormonalne; elementy zakaźne (np. wirus brodawczaka ludzkiego, zarażenie krętkami) i elementy miejscowe, takie jak problemy z ukrwieniem bądź urazy.

Liszaj twardzinowy: symptomy

Początkowym niepokojącym chorego wykwitem jest pojedyncza plama bądź liczne rozsiane kropki o mniejszej wielkości. Zmiany owe mogą się lokalizować na tylnych powierzchniach szyi, strefie obojczyków, ramionach, strefie pomiędzy piersiami oraz poniżej nich i na przestrzeniach zgięciowych dłoni. We wczesnym okresie dolegliwości zauważa się porcelanowobiałe, nieco wyniosłe blaszki, o wielkości poniżej 1 cm, jakie mogą się sukcesywnie powiększać oraz zlewać, tworząc większe wykwity o kanciastych kształtach. Starsze zmiany są atroficzne, mają pergaminowatą przestrzeń oraz współwystępują z podobnymi do wągrów ogniskami rogowacenia mieszkowego.

Możliwe jest także oddzielenie się naskórka od skóry właściwej z wykształceniem wyprysku. W wypadku wystąpienia liszaja twardzinowego w obszarze zewnętrznych narządów płciowych, u pań przeważnie zajęty jest srom, krocze oraz okolica okołoodbytnicza, natomiast u panów żołądź oraz napletek. W tychże miejscach może dochodzić do bliznowacenia, zniekształceń oraz tworzenia krwotocznych odcisków, co doprowadza do dyspareunii (czucie dyskomfortu w czasie stosunku).

Liszaj twardzinowy u pań

Panie cierpią na liszaj twardzinowy 10 razy częściej aniżeli panowie. U co piątej z nich atakuje nie jedynie narządy płciowe, lecz także tułów, szyję oraz barki. Szczyt zachorowań to czas menopauzy, lecz dolegliwość przytrafia się też małym dziewczynkom oraz dojrzalszym paniom. Zmiany skórne pojawiające się w formie białych grudek mogą zmienić się w blizny, co jest niezwykle nieprzyjemne podczas zbliżenia płciowego. Szczególnie, iż skóra może w tychże miejscach pękać. Ogromny dyskomfort pojawia się też przy oddawaniu moczu oraz kału.

Leczenie liszaja twardzinowego

Liszaj twardzinowy jest dolegliwością, jaka może przeszkadzać chorym poprzez większy czas, jednakże może on w poniektórych wypadkach wycofać się instynktownie. Leczenie polega na korzystaniu miejscowo sterydów, maści łagodzących poczucie swędzenia, przewlekłej antybiotykoterapii (mającej raczej immunomodulające znaczenie). Jeśli mamy do czynienia z liszajem twardzinowym na plechach bądź kończynach, wykorzystanie znajduje także naświetlanie lampami PUVA. W wypadku liszaja twardzinowego na napletku, potrzebne może wykazać sie obrzezanie.

Pacjentki, którym dokucza świerzbienie mogą potrzebować pomocy psychiatrycznej oraz psychologicznej. Znane są wypadki, że uciążliwy, trudny do wyleczenia świąd prowadził do prób samobójczych pośród pacjentek. Liszaj twardzonowy u panów może spowodować zapalenie jąder lub stulejki, u pań natomiast do marskości sromu, więc ze specjalistą należy skonsultować już wczesne zmiany okolic intymnych.

Domowe sposoby na liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy leczony jest zazwyczaj glikokortykosteroidami, środkami przeciwgrzybicznymi oraz przeciwbakteryjnymi. Jednakże czasem owe techniki okazują się niedostateczne. W takim przypadku potrzebne jest wprowadzenie leczenia domowego, określonych zmian w swoim życiu, jakie mogą zdecydowanie polepszyć komfort życia. Postaraj się poszerzyć własną dietę artykuły, jakie zawierają witaminę A i E. Witamina A jest niezbędna przy liszaju, gdyż jest odpowiedzialna pomiędzy innymi za integralność błon komórkowych oraz poprawia wzrost tkanki nabłonkowej, natomiast witamina E zabezpiecza ściany naczyń krwionośnych. Wyeliminuj cukier ze swojej diety! badania przedstawiają, iż liszaj twardzinowy jest w pewien sposób związany z grzybicą. A niestety wzmożona ilość węglowodanów w diecie służy powstaniu grzybicy. Starczy, iż słodką zakąskę usuniesz z własnego jadłospisu na rzecz zakąski warzywnej.

Ewentualne powikłania

Nieleczony czy źle leczony liszaj twardzinowy jest fatalny we własnych skutkach. Dochodzi do występowania ciężkich do wyeliminowania, bolących blizn. Gdyż liszaj występuje na skutek zakażenia brodawczakiem ludzkim, więc wirusem HPV to zauważa się skłonność do licznych nawrotów dolegliwości. Bagatelizowanie zaburzenia może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych narządów intymnych. Głównie raka szyjki macicy, raka prącia lub raka odbytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *