Resuscytacja

Resuscytacja – Kiedy i jak należy wykonywać resuscytację?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) obejmuje połączenie uciśnięć klatki piersiowej i oddychania usta-usta. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa zapewnia, że wysoko natleniona krew wpływa do mózgu i innych ważnych narządów do czasu, gdy bardziej intensywne leczenie może przywrócić normalne bicie serca i funkcje oddechowe.

Uciskanie klatki piersiowej.

Uciskanie klatki piersiowej zastępuje bicie serca, które się zatrzymało. Uciśnięcia pomagają dotrzeć krwi do mózgu, płuc, serca. Uciskanie klatki piersiowej wykonywane są razem z oddychaniem usta-usta w stosunku 30:2.

Oddechy ratownicze.

Oddychanie usta-usta dodaje tlen do płuc osoby pozbawionej świadomości.

Kiedy należy przeprowadzić resuscytację?

U osoby, która nie oddycha, jest nieprzytomna i nie reaguje na twoje słowa lub lekkie potrząśnięcie.

Sprawdź następujące elementy.

Najpierw powinieneś sprawdzić świadomość, drogi oddechowe, oddech.

Świadomość.

Czy pacjent jest świadomy? Potrząśnij pacjentem i krzycz „Cześć — słyszysz mnie?” Uszczypnij lekko pacjenta w rękę, aby sprawdzić, czy reaguje na ból.

Drogi oddechowe.

Czy pacjent ma coś w drogach oddechowych, które mogą zapobiec oddychaniu? Otwórz usta i zobacz, czy nic tam nie ma. Usuń wszelkie wymioty i inne ciała obce z ust.

Oddech.

Czy pacjent oddycha? Nasłuchuj, czy pacjent oddycha, przykładając ucho do ust pacjenta. Wtedy będziesz mógł również poczuć przepływ powietrza, jeśli oddycha. Sprawdź, czy klatka piersiowa podnosi się i opuszcza. Może być ciężko wyczuć puls, więc nie poświęcaj na to cennego czasu, jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać.

Jak się zachować?

 1. Szukaj oznak życia.
  Sprawdź, czy pacjent reaguje na zawołanie i delikatne potrząśnięcie. Otwórz drogi oddechowe i sprawdź, czy oddychanie jest normalne (zobacz, słuchaj i poczuj oddech przez maksymalnie 10 sekund). Ułóż w pozycji bocznej tylko wtedy, gdy normalne oddychanie trwa całą minutę
 1. Uzyskaj pomoc.
  Krzycz głośno o pomoc. Zadzwoń pod 999 lub 112 (najlepiej, aby inni dzwonili, podczas gdy ty sprawdzasz stan pacjenta). Poproś kogoś, by przyniósł defibrylator (jeśli jest dostępny w pobliżu)
 1. Zacznij resuscytację.
  Postępuj zgodnie ze wskazówkami. Połóż ręce na środku klatki piersiowej pacjenta i miej wyprostowane ręce podczas ucisków.
  Uciskaj klatkę piersiową na głębokość 5 cm w tempie 100 / min, nie odrywając rąk od klatki piersiowej. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie 2 oddechy ratownicze. Upewnij się, że drogi oddechowe są otwarte, obejmij szczelnie swoimi ustami usta pacjenta i zatkaj mu nos, po czym wdmuchnij powietrze i obserwuj, czy klatka piersiowa pacjenta się unosi. Wykonaj dwa takie wdechy, po czym powróć do uciskania klatki piersiowej.
 1. Gdy defibrylator jest na miejscu.
  Kontynuuj reanimację, podczas gdy inni przygotowują defibrylator. Włącz defibrylator Przymocuj elektrody do gołej skóry na klatce piersiowej pacjenta bez zatrzymywania resuscytacji. Postępuj zgodnie z instrukcjami defibrylatora.
 1. Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową i użyj defibrylatora, dopóki akcji ratowniczej nie przejmie bardziej wykwalifikowana pomoc lub aż zobaczysz bezpieczne oznaki życia (kaszel, próba mówienia, ukierunkowane ruchy, normalne oddychanie). Ułóż w pozycji bocznej, tylko jeśli bezpieczne znaki życia i normalne oddychanie utrzymują się przez całą minutę. Defibrylator powinien pozostać włączony.

Uciskanie klatki piersiowej.

W przypadku braku oddechu i utraty przytomności, u osoby, która nie reaguje na zawołanie lub potrząśnięcie, RKO rozpoczyna się najpierw od:

 • Połóż się na kolanie aż do ramienia pacjenta.
 • Połóż ręce jedna na drugiej na klatce piersiowej.
 • Naciśnij 5-6 centymetrów w dół i dość mocno, a następnie puść ponownie. Trzymaj łokcie prosto, a wtedy łatwiej będzie je nacisnąć.
 • Naciśnij 30 razy w równym tempie około 100 na minutę (30 ucisków trwa około 18 sekund). Licz głośno, żebyś zawsze wiedział, ile ucisków zostało.

Metoda usta-usta.

Metoda ta jest przeprowadzana, jeśli pacjent nie oddycha, mimo że drogi oddechowe są czyste. Połóż jedną rękę na czole pacjenta i odchyl głowę do tyłu Ściśnij nozdrze pacjenta dwoma palcami. Otwórz pacjentowi szeroko buzię. Usuń wszelkie widoczne ciała obce. Weź oddech i umieść usta wokół całej buzi pacjenta. Dmuchaj, aż klatka piersiowa się podniesie. Dmuchaj z siłą. Zdejmij usta, aby powietrze mogło uciec, po czym dmuchnij jeszcze raz.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

30 uciśnięć klatki piersiowej, następnie 2 oddechy i tak dalej (30: 2) jest męczące. Jeśli na miejscu są dwie osoby, można podzielić się zadaniami. Jedna osoba uciska 30 razy klatkę piersiową, a druga już jest gotowa do metody usta-usta. Możecie się tedy zmieniać co 2 lub 3 minuty. Resuscytację należy kontynuować do momentu, aż na miejsce przyjedzie karetka lub pacjent zacznie samodzielnie oddychać.

Co zrobić, jeśli pacjent zacznie oddychać samodzielnie.

Najpierw obserwuj pacjenta leżącego na plecach przez jedną minutę, aby można było szybko wznowić resuscytację, jeśli będzie to konieczne. Jeśli pacjent ma normalny oddech przez jedną minutę, powinien zostać umieszczony w pozycji bocznej i uważnie obserwowany do momentu przybycia karetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *