Plamki Fordyce'a

Plamki Fordyce’a – plamy na penisie – przyczyny i leczenie

Plamki Fordyce’a – są to ektopowe gruczoły łojowe zauważalne jako niewielkie, bezbolesne, blade, białe, żółte bądź czerwone plamy bądź grudki o wielkości 1–3 mm umieszczone na trzonie prącia, mosznie, wargach sromowych, błonie śluzowej warg oraz policzków. Mogą występować w dużej ilości. Plamy występują często, są napotykane u panów oraz pań w każdej kategorii wiekowej. Plamki Fordyce’a nie są połączone z żadną dolegliwością oraz opcjonalnie mogą stanowić pewny kłopot kosmetyczny.

Plamki Fordyce’a są łagodną zmianą, jakiej nie trzeba leczyć, lecz zobaczenie jej czasem powoduje lęk. Owe niewielkie, jasne, czasem żółtawe bądź czerwone, plamy bądź grudki na skórze, wielkości paru milimetrów pojawiają się przeważnie na prąciu (są mylone z grudkami perlistymi prącia), mosznie, wargach sromowych, i czasem też na twarzy: ustach, w jamie ustnej, na powiekach oraz brodawkach.

Występują w efekcie skupiania się sebum w gruczołach łojowych. Umieszczone są niejednokrotnie w strefie mieszków włosowych, lecz też odrębnie od nich. Mogą występować indywidualnie bądź w większych zagęszczeniach. Plamki Fordyce’a są niezwykle popularne, występują u blisko 80 procent dorosłych. Są obecne w skórze już od narodzenia, lecz rosną oraz stają się szczególnie zauważalne dopiero w czasie dojrzewania oraz w dalszym życiu.

Plamki Fordyce’a – plamy na penisie – przyczyny

Plamki Fordyce’a to niewielkie (1–5 mm), nieco podniesione, białe, żółtawe bądź jasnoczerwone grudki bądź plamy. Przeważnie są na przestrzeni trzonu prącia, mosznie oraz wargach sromowych. Mogą one także pojawić się na wewnętrznej stronie policzków i też na granicy czerwieni wargowej. Plamy owe są bezbolesne oraz nie swędzą. Plamki Fordyce’a są typem gruczołów łojowych. W odpowiednich warunkach gruczoły łojowe wytwarzają sebum (łój skórny) oraz występują w pobliżu mieszków włosowych. Plamki Fordyce’a to zauważalne gruczoły łojowe bez mieszków włosowych.

Kiedy ujście przewodu wyprowadzającego gruczołu jest zamknięte, dochodzi do składania się w nim masy łojowej, czego rezultatem jest perliste przeświecanie poprzez skórę. Badania przedstawiają, iż plamki Fordyce’a zobaczyć można u blisko 80 proc. dorosłych. Prawdopodobnie obecne są na skórze już od narodzenia, natomiast w czasie dojrzewania stają się większe oraz znacznie zauważalne. Mogą one występować samodzielnie, jednakże zwłaszcza w skupieniach. Są one lepiej zauważalne gdy skóra jest rozciągnięta i też u osób z tłustą skórą oraz cierpiących na zaburzenia reumatyczne.

Plamki na penisie a pozostałe dolegliwości penisa

Plamki Fordyce’a są niezakaźne, natomiast ich egzystencja na skórze oraz błonach śluzowych jest prawidłowa. Nie wykryto żadnego związku między pojawieniem się plam na skórze i jakąś dolegliwością. Mimo owego, iż są one jedynie sprawą kosmetyczną niezwykle istotne jest ich odpowiednie zidentyfikowanie. Jest ponieważ mnóstwo zaburzeń, jakie mogą przejawiać się w identyczny sposób. Należą do nich pomiędzy innymi dolegliwości przenoszone drogą płciową, jakie należy leczyć właściwymi lekami farmakologicznymi. Niezwykle niejednokrotnie panowie zgłaszają się do dermatologa w celu wyeliminowania chorób wenerycznych i też nowotworów złośliwych. Plamki Fordyce’a znajdujące się na przestrzeni błony śluzowej policzków są klinicznie proste do wykrycia.

Jak pozbyć się plamek Fordyce’a?

Ponieważ plamy są zjawiskiem normalnym oraz w żaden sposób nie szkodzą zdrowiu człowieka, specjaliści zazwyczaj odradzają ich eliminowanie. Istnieją jednakże techniki ich „leczenia”, takie jak chirurgiczny laser CO2 i wysuszanie elektryczne dostępne w gabinetach medycyny estetycznej. Ich wykorzystanie wywołuje obniżenie widoczności plam oraz guzków, lecz czasem są po nich rany.

Laserowe usuwanie plamek Fordyce’a

Plamki Fordyce’a, nazywane odmiennie chorobą Fordyce’a, w istocie dolegliwością nie są – lekarze specjaliści traktują je jako problem kosmetyczny. Kształtem przypominają niewielkie, blade bądź białe bezbolesne plamki lub guzki. Mają wielkość 1-3 mm oraz występują na trzonie prącia, jądrach, wargach sromowych, wewnątrz ust, na styku ust oraz skóry twarzy. Czasem zdarza się, iż mogą wystąpić też w pozostałych miejscach: na żołędzi, otoczce sutkowej lub na powiekach Pojawiają się zarówno u pań jak również u panów w dowolnym wieku, chociażby w czasie dojrzewania.

Plamy są u ok. 80% dorosłych panów, w grupach bądź jako pojedyncze zmiany. Niezwykle często ważna niewłaściwie rozpoznać jako perliste grudki prącia. Plamki Fordyce’a to symptom aktywności gruczołów łojotokowych, związanych z mieszkiem włosa. W czasie, gdy ujście przewodu wyprowadzającego gruczoł ulegnie zatkaniu, masy łojowe składają się pod skórą oraz prześwitują poprzez nią jako właśnie blade bądź białe plamy.

Plamki Fordyce’a nie są żadną dolegliwością, to tylko sprawa kosmetyczna. Ich występowanie jest naturalne, niewywołane dolegliwością lub zainfekowaniem wirusem. Nie jest to choroba weneryczna ani żadna forma patologiczna nowotworu. Jedyne co, mogą wywoływać dyskomfort emocjonalny z obawy przed reakcją partnera. Plamy są obecne już w chwili urodzin, natomiast ich ilość może podnieść się w czasie dojrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *