Wybór dyscypliny sportowej

Wybór dyscypliny sportowej – grupy podwyższonego ryzyka

Wybór dyscypliny sportowej – aktywny tryb życia przeważnie kojarzy się z całkowitym zdrowiem, super kondycją oraz rewelacyjnym wyglądem. W rzeczywistości jednak osoby nieprzygotowane, które bez wcześniejszej konsultacji i rozgrzewki próbują od razu rzucić się na głęboką wodę, bardzo dużo ryzykują. Przed rozpoczęciem aktywnego uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportu – koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Pomoże Ci on  wybrać odpowiedni sport lub skieruje Cię najpierw na stosowne badania.

Grupy podwyższonego ryzyka – czyli kto?

Oczywiście nie wszyscy znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka. Osoby przed trzydziestym rokiem życia, które zawsze prezentowały średnią aktywność fizyczną, mogą raczej bez obaw rozpocząć dowolny, uśredniony trening fizyczny. W gorszej sytuacji są osoby znajdujące się w grupach ryzyka, które nie powinny absolutnie rozpoczynać treningu bez wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem, a są to m.in.:

  • osoby z jakimikolwiek przypadłościami kardiologicznymi, chorobami wieńcowymi i epizodami sercowymi w przeszłości
  • ludzie z bardzo złymi parametrami krwi, zwłaszcza w zakresie krzepliwości krwi lub jej zdolności do transportu tlenu, bez którego ani płuca ani mięśnie nie są w stanie wytrzymać nawet średniego wysiłku fizycznego
  • ludzie w grupie wiekowej 50+, zwłaszcza jeśli w ostatnich latach nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej
  • osoby po zabiegach chirurgicznych
  • rekonwalescenci – zwłaszcza po urazach ortopedycznych, którzy trenować powinni odpowiednie ćwiczenia fizyczne tylko i wyłącznie pod okiem rehabilitanta.

Wybór dyscypliny sportowej – choroby, w których sport jest lekarstwem

Niektóre choroby, jak cukrzyca, same w sobie nie stanowią przeciwwskazania do treningu, a wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach połączenia odpowiedzialnego wysiłku na świeżym powietrzu z mądrymi zmianami w nawykach żywieniowych jest w stanie o wiele lepiej poradzić sobie z cukrzycą, aniżeli leki i nadzór lekarski. Dieta i aktywność fizyczna stanowią zresztą – w zależności od przypadku – jedną z głównych i pierwszych rekomendacji, jakie wydają lekarze.

Wybór dyscypliny sportowej – odpowiednia intensywność treningu to podstawa

Coraz częściej widać na ulicach i w parkach osoby starsze, czyli seniorów, ubranych na sportowo i wykonujących zestaw prostych ćwiczeń gimnastycznych bez pośpiechu, albo zamieniających bieg na wolny trucht czy nawet szybszy nordic walking. W przypadku osób, które od lat nie trenowały, wystarczające efekty może przynieść już samo drobne zwiększenie intensywności ruchu. Warto więc znać swoje ograniczenia i możliwości, aby prawidłowo dopasowywać intensywność i trudność treningu do oczekiwanych rezultatów i posiadanych sił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *