witamina D

Witamina D – dawkowanie u dzieci i dorosłych, zalecenia, niedobory

Witamina D jest bardzo nam potrzebna, jednak jej przedawkowanie może być równie groźne jak niedobór. Warto jest przestrzegać dawkowania dedykowanego niemowlętom, dzieciom i dorosłym. Normy dawkowania witaminy D opracował zespół ekspercki z uwzględnieniem specyficznych warunków geograficznych, klimatycznych dla europy Środkowej.

Witamina D i jej dawkowanie

Witaminę D w szczególności suplementuje się noworodkom i niemowlętom. Podaje się ją w ilości 400IU/dobę u niemowląt do końca 6 miesiąca życia. Jeśli dziecko karmione jest piersią pediatra może zalecić zwiększenie dawki witaminy D.

U dzieci od 7 miesiąca życia do końca pierwszego roku zaleca się dawkę od 400 do 600 Iu na dobę. Różnice wynikają z diety zastosowanej u dziecka. Dawki po pierwszym roku życia winny obejmować minimum 600 a maksimum 1000 IU na dobę.

Dawkę dostosowuje się do masy ciała dziecka jak również sposobu żywienia. Ponadto suplementacja zalecana jest w miesiącach jesienno zimowych kiedy skóra otrzymuje zmniejszoną dawkę witaminy ze światłą słonecznego.

Dawkowanie witaminy D u dorosłych

W czasie miesięcy jesiennych i zimowych, gdy dawka słońca jest niewielka zapotrzebowanie na witaminę oscyluje wokół 800 do 2000 IU na dobę. W miesiącach letnich jest ono znacznie niższe, chyba ze prowadzimy taki tryb życia, który uniemożliwia nam ekspozycje na naturalne światło.

Ilość spożywanej witaminy jest ściśle związana z masą ciała. W szczególności o suplementacji winni pomyśleć seniorzy po 65 roku życia. Mają oni obniżoną syntezę skórna, co za tym idzie witamina D wchłania się słabiej.

Witamina D – szczególne zalecenia

Szczególne dawkowanie dotyczy wybranych grup osób jak kobiety w ciąży. Przed ciąża należy zadbać o zwyczajną suplementacją dawkami dla dorosłych. W ciąży zaś dawki zalecane to przedział 1500-2000 IU na dobę. Suplementacja winna być rozpoczęta najpóźniej w II trymestrze ciąży.

Jej celem jest osiągnięcie poziomu 25 (OH)D w zakresie 30-50 ng/ml (75-125 nmol/l). U wcześniaków urodzonych przedwcześnie podaje się jak najszybciej dawkę uzupełniającą witaminę D około 400-800 IU na dobę aż do uzyskania skorygowanego wieku płodowego 40 tygodni.

Niedobory witaminy D

Osoby odczuwające niedobory witaminy D co dotyczy osób z otyłością, zwłaszcza młodzieży i seniorów, pracujących na nocne zmiany, w zamkniętych ciemnych pomieszczeniach winny zwrócić uwagę na suplementację. Każdorazowo lekarz winien ustalić dawkę witaminy. Słoneczna witamina jest rozpuszczalna w tłuszczach i zatrzymuje ja zwykle tkanka tłuszczowa osób otyłych.

W badaniach wykazano iż osoby otyłe wchłaniają zaledwie 57% witaminy D ze słońca w porównaniu z osobami o przeciętnej wadze. Dlatego zaleca się otyłym suplementacje przez cały rok a w szczególności w miesiącach zimowych.

Witamina D – praca w nocy i ciemna karnacja

Osoby, które pracują częściej w nocy niż w dzień są narażone na niedobory witaminy D ze słońca. Ponadto osoby z ciemną karnacją produkują witaminę o wiele wolniej, co potęguje ryzyko niedoborów. U tych osób proponuje się suplementacje przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *