kamień nazębny

Kamień nazębny – jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny – ważne jest szczotkowanie, czyszczenie nicią dentystyczną i płukanie antyseptycznym płynem do płukania jamy ustnej, aby zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego.

Co to jest kamień nazębny?

Nawet jeśli dbamy o zęby w domu, nadal mamy bakterie w ustach. Łączą się z białkami i innymi produktami ubocznymi żywności, tworząc lepki filtr, zwany płytką nazębną. Pokrywa on nasze zęby, dostaje się pod linię dziąseł i przykleja się do wypełnień lub innych plomb dentystycznych. Warto pamiętać, że płytka nazębna zawiera bakterie, które mogą uszkodzić szkliwo zębów i prowadzić do ubytków. Ale jeśli regularnie usuwamy płytkę nazębną, możemy zapobiec trwałej próchnicy zębów i chorobom dziąseł.

Większe problemy pojawiają się jednak, jeśli płytka pozostaje na zębach i twardnieje w postaci kamienia. Tworzy się on poniżej i powyżej linii dziąseł. Jest szorstki i porowaty i może prowadzić do cofnięcia się dziąseł i choroby dziąseł. Musi być usunięty za pomocą specjalnych narzędzi w gabinecie dentystycznym.

Jak kamień nazębny wpływa na zęby i dziąsła?

Kamień nazębny może utrudniać poprawne czyszczenie i nitkowanie. Może prowadzić do ubytków i próchnicy zębów. Każdy kamień nazębny, który tworzy się powyżej linii dziąseł może być dla nas zły. To dlatego, że bakterie w nim zawarte mogą podrażniać i uszkadzać dziąsła. Z biegiem czasu może to prowadzić do postępującej choroby dziąseł.

Najłagodniejszą postacią choroby dziąseł jest zapalenie dziąseł. Zwykle można go zatrzymać i odwrócić, jeśli będziemy myć zęby, używać antyseptycznego płynu do płukania jamy ustnej i regularnie chodzić do stomatologa.

Jeśli nie, nasz stan może się jeszcze pogorszyć, do momentu, w którym między dziąsłami a zębami powstają kieszenie i są pełne bakterii. Jest to paradontoza. Układ odpornościowy wysyła substancje chemiczne do walki i miesza się z bakteriami i rzeczami, które wypuszcza. Taka mieszanka może uszkodzić nasze kości i tkanki, które utrzymują zęby na swoim miejscu. Ponadto mogą się one łączyć z bakteriami w czasie choroby dziąseł. W ten sposób zwiększamy ryzyko chorób serca i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Jak kontrolować kamień nazębny?

Najlepiej jest w ogóle nie dopuścić do powstawania kamienia nazębnego.

Przede wszystkim należy czyścić zęby regularnie, dwa razy dziennie przez 2 minuty. 30-sekundowe mycie dwa razy dziennie nie usunie skutecznie płytki nazębnej ani nie zapobiegnie powstawaniu kamienia nazębnego. Należy używać szczoteczki z miękkim włosiem, która jest wystarczająco mała, aby zmieścić się w jamie ustnej. Należy pamiętać o uwzględnieniu trudno dostępnych powierzchni za zębami i tylne części zębów trzonowych.

Badania wykazały, że elektroniczne lub zasilane bateriami szczoteczki do zębów mogą skuteczniej pozbyć się płytki nazębne niż tradycyjne szczoteczki. Bez względu na to jednak, jakiej szczoteczki używamy, upewnijmy się, że posiada ona odpowiedni certyfikat.

Takie szczoteczki zostały bowiem poddane rygorystycznej kontroli jakości i testom bezpieczeństwa.

Wybierzmy też pastę do zębów z odpowiednią ilością fluoru. Może on bowiem naprawić uszkodzenia szkliwa. Niektóre produkty mają substancję, zwaną triklosanem, która zwalcza bakterie w płytce nazębnej.

Musimy też pamiętać o używaniu nici dentystycznej. Bez względu na to, jak dobrą szczoteczkę do zębów wybraliśmy, taka nić dentystyczna jest jedynym sposobem na usunięcie płytki nazębnej, pozostającej między zębami. Pozwala też usunąć kamień nazębny z tych trudno dostępnych miejsc.

Należy też płukać jamę ustną codziennie specjalnym płynem. Stosujmy płyn antyseptyczny, aby zabić bakterie, powodujące powstawanie płytki nazębnej.

Obserwujmy też swoją dietę. Bakterie w jamie ustnej rozwijają się pod wpływem pokarmów, zawierających cukier i skrobię. Kiedy są narażone na takie produkty, uwalniają szkodliwe kwasy. Starajmy się zachowywać zdrową dietę i ograniczmy ilości spożywanych słodkich pokarmów. Dotyczy to także przekąsek. Za każdym razem, kiedy jemy, karmimy również bakterie w jamie ustnej. Nie musimy od razu rezygnować ze słodyczy lub przekąsek między posiłkami. Pamiętajmy po prostu o tym, jak często je jemy. Umyjmy zęby i pijmy dużo wody podczas i po posiłku.

Nie palmy. Badania wskazują, że osoby, które palą papierosy lub używają innych wyrobów tytoniowych, częściej mają kamień nazębny.

Po powstaniu kamienia nazębnego, dentysta będzie mógł go usunąć z naszych zębów. Dlatego odwiedzajmy go 6 miesięcy, aby ewentualnie usunął płytkę nazębną i kamień nazębny. W ten sposób zapobiegnie dalszym problemom.

Co to jest parodontoza?

Parodontoza, czyli zapalenie przyzębia, jest bardziej zaawansowanym stadium choroby przyzębia. Dzieje się tak, gdy wewnętrzna warstwa dziąsła i kości odrywa się od zębów i tworzy kieszenie. Kości wyrostka zębodołowego ulegają zniszczeniu. Przyzębia to tkanka, w tym dziąsła, kość, cement i więzadło przyzębia, która otacza i podtrzymuje ząb.

Warto więc dbać o swoje zęby, wprowadzając codzienną higienę jamy ustnej i uczęszczając regularnie do dobrego gabinetu stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *