Jak dbać o związek – kilka sprawdzonych sposobów na długotrwałą i szczęśliwą relację

Początkowe tygodnie i miesiące w związku to bezkrytyczne zakochanie i motyle w brzuchu. Z czasem przychodzi wyciszenie uczuć, przyzwyczajenie i swego rodzaju rutyna. W skrajnych przypadkach może być ona początkiem końca związku. U wielu par dochodzi do tego samego błędu i zaniedbania. Otóż bliscy sobie ludzie przestają dbać o swoją relację. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka.

Codzienność (i związane z nią obowiązki i problemy), swego rodzaju znudzenie, rutyna czy wypalenie uczuć. W wielu przypadkach można tego uniknąć. W jaki sposób? Wystarczy kilka codziennych nawyków, które poprawiają jakość relacji i sprawiają, iż przez długie lata jest ona szczęśliwa i bardzo udana.

 

Po pierwsze – jakość związku

 

Pojawiające się na samym początku związku gwałtowne uczucia, takie jak zauroczenie, miłość i pożądanie, mogą nie wystarczyć na kolejne lata bycia razem. Z czasem pojawiają się uczuciowe i życiowe zgrzyty, które w wielu przypadkach mogą zakończyć nawet najbardziej szczęśliwy związek. Uniknięcie takiego scenariusza wcale nie jest trudne. Wystarczy odpowiednie podejście do relacji i postawienie na jej jakość. Czym charakteryzuje się jakościowy związek? Tutaj liczy się umiejętność pójścia na kompromis, akceptacja partnera z jego wszystkimi zaletami i wadami, empatia, zaufanie, szacunek i tolerancja.

Równie ważna jest codzienna rozmowa, umiejętność słuchania oraz wzajemna komunikacja o problemach, oczekiwaniach i rozczarowaniach. Wielu psychologów podkreśla, iż przyczyną wielu kryzysów w związkach jest to, iż partnerzy przestają o siebie dbać i tym samym – mniej podobają się drugiej połówce. A to ma przełożenie także na życie erotyczne, które również jest ważnym wyznacznikiem jakościowego związku. Dlatego warto to zmienić i zadbać o to, aby seks nie był nudny i znów przynosił mnóstwo radości. Sposobem na to  może być urozmaicenie życia intymnego. Niektóre pary chciałyby spróbować bdsm, a innym wystarczą klasyczne gadżety erotyczne. Wybór jest naprawdę duży, a każdy powinien iść za głosem swoich potrzeb. Jeżeli tylko partner odczuwa taką samą ochotę na eksperymenty, to warto przełamać początkowe zawstydzenie i oddać się fantazjom. Dodatkowym atutem jest to, iż na rynku dostępnych jest wiele zabawek i akcesoriów, które umilą miłosne uniesienia. Niemal wszystkie można kupić w sklepie Easytoys.

 

Po drugie – codzienne pielęgnowanie miłości

 

Warunkiem trwałości i jakości związku jest codzienne pielęgnowanie wzajemnej miłości. Czasami wystarczy kilka miłych nawyków – wysyłanie miłosnych sms-ów, codzienne przytulanie się, trzymanie się za rękę podczas spacerów, robienie sobie nawzajem drobnych prezentów czy wyrażanie swoich uczuć. Świetnym sposobem na utrzymanie wzajemnej fascynacji i bliskości jest znalezienie wspólnej pasji, wspólne przygotowywanie posiłków, romantyczne wyjazdy we dwoje czy chodzenie na randki.

We wszystkich tych aktywnościach nie może zabraknąć czułości, szczerości, otwartości, dbałości o potrzeby partnera, wspierania połówki w trudnych chwilach, empatii i wsłuchiwania się w potrzeby bliskiej osoby. Na takich fundamentach można budować coś trwałego i szczęśliwego.

 

Po trzecie – umacnianie związku

 

Codzienne dbanie o związek i pielęgnowanie wzajemnej miłości to podstawa udanej relacji. Jednocześnie nie może zabraknąć działań, które umacniają związek i sprawiają, iż staje się on jeszcze pełniejszy. W tym przypadku warto wracać do wspólnych miejsc (na przykład z okresu narzeczeństwa), podsycać pożądanie i fascynację erotyczną, podejmować wspólne działania (na przykład kurs tańca), pracować nad komunikacją w związku, szczerze rozmawiać, doceniać bliskość drugiej osoby, szukać porozumienia i codziennie dbać o miłość.

Czasami warto dać sobie trochę wolności (na przykład poprzez oddzielne spędzenie urlopu), co zaowocuje tęsknotą i jeszcze większym uczuciem. Nie wolno też zapominać o codziennych drobnych gestach – uśmiechu, dotyku, pocałunkach, upominkach czy miłych słowach. To wszystko wzmocni relację i sprawi, iż będzie ona jeszcze bardziej szczęśliwa. Codzienne dbanie o związek – i to od samego początku – to warunek tego, aby był on trwały i szczęśliwy. Nie wolno o tym zapominać, bo tylko codzienna praca nad relacją sprawi, iż będzie ona tak samo udana jak na samym początku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *