Parodontoza

Parodontoza – przyczyny, zapobieganie, leczenie, objawy

Parodontoza, czyli choroba przyzębia, określana jest też często jako choroba dziąseł. Dziąsła i głębsze struktury przyzębia ulegają stanu zapalnemu. Takie zapalenie dziąseł objawia się zwykle zaczerwienieniem, obrzękiem i tendencją do krwawienia podczas szczotkowania zębów. Jest reakcją na pewne bakterie, które mogły zgromadzić się na zębach.

Chociaż częścią systemu obronnego organizmu jest reakcja zapalna, to należy pamiętać, że może ostatecznie prowadzić ona do poważnych uszkodzeń. Jeśli zapalenie nie zostanie w tym momencie wyleczone, może rozprzestrzeniać się poniżej dziąseł i wzdłuż korzeni zębów, powodując tym samym zniszczenia więzadła ozębnego i kości podtrzymującej. To w ostateczności prowadzi do rozluźnienia i potencjalnej utraty zębów.

Co to jest parodontoza?

Parodontoza, jak wspomniano już wcześniej, wywołana jest przez pewne bakterie i miejscowy stan zapalny. Chociaż te bakterie przyzębia są naturalnie obecne w naszej jamie ustnej, są one szkodliwe wówczas, gdy pojawiły się sprzyjające warunki do tego, by ich liczba wzrosła. Dzieje się tak, ponieważ warstwa bakterii i resztek jedzenia, zwana płytka nazębną, gromadzi się i pozostaje nienaruszona na zębach, najczęściej w trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie między zębami.

Bardziej niebezpieczne bakterie mogą się rozwijać i rozmnażać, tworząc szkodliwe produkty uboczne, stymulujące obronną reakcję organizmu w dziąsłach. W miarę postępu choroby, przewlekłe zapalenie powoduje zniszczenie kości szczęki i utratę zębów. U wielu ludzi jest to stopniowy proces, który zachodzi przez wiele lat, a jeśli zostanie wykryty i poddany leczeniu, może zostać zatrzymany.

Jak rozpoznać zapalenie przyzębia?

Zapalenie przyzębia zaczyna się zawsze od zapalenia dziąseł. Nie jest łatwe do rozpoznania, ale jednym z podstawowych objawów jest krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. Dziąsła mogą wyglądać również na zaczerwienione i opuchnięte, a na zębach można zauważyć przebarwioną warstwę bakteryjnej płytki nazębnej.

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do parodontozy, często bez żadnych oczywistych objawów, które mogłyby ostrzec. Jednak niektóre zmiany, które mogłyby sugerować zapalenie, można łatwo zaobserwować. Należą do nich zwiększone krwawienie dziąseł, wywołane przez szczotkowanie lub jedzenie, a nawet spontaniczne; brzydki oddech, zmiany w ustawieniu zębów w szczękach; wydłużenie zębów (recesja dziąseł); ewentualny ból. Krwawienie dziąseł może być mniej odczuwalne u palaczy, ponieważ nikotyna wpływa na naczynia krwionośne, a więc proces chorobowy może być maskowany.

Bardziej zaawansowane zapalenie

Często zapalenie przyzębia ujawnia się, dopiero wtedy, gdy osoba osiągnie 40 lub 50 lat. Do tego czasu mogło jednak dojść do znacznego uszkodzenia. Jednak dentysta jest w stanie wykryć oznaki choroby na wcześniejszym etapie rutynowego badania i monitorować stan przyzębia dzięki specjalnej ocenie, zwanej wskaźnikiem przyzębia.

Jakie są przyczyny parodontozy?

Zdrowa jama ustna jest skolonizowana przez ponad 700 różnych gatunków bakterii, z których większość jest zupełnie nieszkodliwa i żyje w harmonii z gospodarzem. Jednakże, gdy czyszczenie zębów nie jest dostatecznie dokładne, osady bakterii gromadzą się obok dziąseł, tworząc płytkę nazębną, a pojawiają się warunki dla rozwoju bardziej niebezpiecznych bakterii. Naturalne mechanizmy organizmu stają się wówczas również zagrożone.

We wszystkich przypadkach zapalenie jest spowodowane gromadzeniem się bakterii w postaci płytki nazębnej.

Jak zapobiegać chorobom przyzębia?

Zapalenie przyzębia nie jest nieuniknione. Można mu zapobiegać przez stosowanie gruntownych nawyków jamy ustnej, obok regularnych badań i wsparcia.

Do podstawowych elementów dobrego systemu higieny jamy ustnej możemy zaliczyć:

  • czyszczenie powierzchni żujących i boków zębów dwa razy dziennie, szczoteczką o odpowiedniej wielkości i twardości i pastą do zębów,
  • czyszczenie przestrzeni między zębami, do których szczoteczka nie może dotrzeć, za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej, w zależności od wielkości przestrzeni, należy to robić raz dziennie.

Jakie są konsekwencje tej choroby?

Podstawową konsekwencją tej choroby jest utrata zębów. Do innych skutków możemy zaliczyć bolesne ropnie, dryfowanie zębów, co może przeszkadzać w jedzeniu i nieestetyczne wydłużanie zębów z narażeniem korzeni, w wyniku recesji dziąseł.

Jak może być leczona parodontoza?

Higiena jamy ustnej pozwala zmniejszyć liczbę bakterii, a tym samym zmniejszy poziom stanu zapalnego. Należy przede wszystkim udać się na wizytę do stomatologa, który udzieli cennych porad. Przede wszystkim musimy zadbać o dokładne czyszczenie. Dentysta usunie wszystkie miękkie osady  z dostępnych obszarów zębów, wypoleruje zęby i nałoży na nie fluorek, a później usunie wszystkie osady bakteryjne i kamień nazębny z powierzchni korzenia i kieszonek dziąsła. Ważna jest też terapia antybiotykowa. Radzą sobie z czynnymi lub uporczywymi infekcjami dziąseł, które nie zareagowały na środki higieny jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *