Odleżyny i poparzenia – co stosować?

Zarówno odleżyny jak i poparzenia nawiązują do urazu tkanki skóry. Mogą one obejmować wierzchnie warstwy naskórka, ale mogą także sięgać znacznie głębiej. Analogicznie, odparzenia pojawiają się częściej u osób starszych, leżących, z nadwagą lub otyłością. Z kolei poparzenia, występują często z braku uwagi, kiedy to wysokie temperatury oddziałują na tkanki skóry. W jaki sposób można jednak odleżynom i poparzeniom zapobiegać?

Czym różnią się odleżyny od poparzeń?

Wiele osób może stwierdzić, że zarówno odleżyny jak i poparzenia wyglądają dość podobnie. Faktem jest, że obie dolegliwości uwidaczniają się początkowo w wierzchniej warstwie naskórka, a nawet wyglądają dość podobnie. W miejscu odleżyn i poparzeń pojawia się obrzęk, a także zaczerwienienie. Oczywiście objawom tym w obu przypadkach towarzyszy także dyskomfort i pieczenie. Niemniej jednak sposób powstania odleżyn i poparzeń jest to całkowicie inna etymologia. Dla przykładu, można powiedzieć, że:

  • odleżyny powstają w wyniku długotrwale działającego na skórę ucisku, podczas gdy poparzenia powstają w sposób mechaniczny, podczas kontaktu z płomieniami;
  • odleżyny doprowadzają do martwicy tkanek powoli, podczas gdy w wyniku poparzeń tkanka skóry ulega natychmiastowemu zniszczeniu.

Jak więc widać, odleżyny i poparzenia to dwie, różne dolegliwości. Niemniej jednak wymagają one takiej samej troski i opieki.

Jak pielęgnować odleżyny i poparzenia? – najważniejsze zasady

Pielęgnacja odleżyn i poparzeń nie jest prosta. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania rany. W przypadku poparzeń – III i IV stopnia, będą wymagać interwencji medycznej. Niemniej jednak, jeśli jest to możliwe, można skupić się na pielęgnacji zranionej skóry przy pomocy odpowiednich preparatów i opatrunków. Do najważniejszych zasad kurowania odleżyn i poparzeń można zaliczyć:

  • stałe dezynfekowanie okolic rany, a nie bezpośrednio samej rany;
  • korzystanie z preparatów o działaniu antybakteryjnym i przyspieszającym gojenie;
  • zapewnienie odleżynom i poparzeniom stałego dostępu do świeżego powietrza co znacznie przyspieszy gojenie się rany.

Warto jednak pamiętać, że dalsza i bardziej zaawansowana pielęgnacja w obu przypadkach będzie się znacznie różnić.

Jak poprawnie pielęgnować odleżyny?

W pielęgnacji odleżyn najważniejsza okazuje się profilaktyka i podjęcie działań, które zmniejszą ryzyko ich rozwoju. Mowa tu np. o częstej zmianie pozycji pacjenta leżącego, dbanie o higienę skóry oraz stosowanie materacu przeciwodleżynowego. Jednocześnie zaleca się także regularne stosowanie preparatu jak np. Sudocrem. Jest to specjalistyczna maść, której zadaniem jest odbudowanie naturalnej bariery ochronnej skóry, a także przyspieszenie procesu gojenia się naskórka. Preparat ten wykazuje się także działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Dzięki temu jest on w stanie zapobiegać infekcjom odleżyn. Zaleca się także regularne przemywanie ran odpowiednimi preparatami, które minimalizują dyskomfort pacjenta i również korzystnie wpływają na proces gojenia się skóry.

Jak poprawnie pielęgnować poparzenia?

Poparzenia skóry stają się bardziej problematyczne, jeśli chodzi o ich domową pielęgnację. W wielu przypadkach konieczne są specjalne opatrunki chłodzące, a także wizyta u specjalisty. Celem uniknięcia zakażenia, może on przepisać preparaty na bazie antybiotyków. Jeśli jednak poparzenia nie są zbyt rozległe i głębokie, wówczas można również skorzystać z preparatu Sudocrem. Pomoże on w odbudowie wierzchniej warstwy naskórka, a także pomoże przywrócić naturalną barierę ochronną skóry. W ten sposób szybciej pojawią się nowe, zdrowe komórki skóry. Stosowanie preparatu jest także polecane w procesie bliznowacenie rany po poparzeniu. Dzięki silnie nawilżającemu działaniu, pomoże on zachować elastyczność tkanek, co może realnie przyczynić się do zmniejszenia widoczności blizn.

Odleżyny i poparzenia – kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Może zdarzyć się tak, że pomimo stosowania preparatów regenerujących skórę i odpowiedniej pielęgnacji, rany nie chcą się goić. Dodatkowo, jeśli pojawił się toksyczny wysięg, a skóra sprawia wrażenie martwej, konieczna jest wizyta u specjalisty. To on dobierze odpowiednie środki pielęgnacyjne, które stosowane regularnie powinny pomóc w procesie gojenia. Sprawdzi on także, jak daleko postąpiła martwica tkanek i wdroży odpowiednią terapię. Im szybciej zostaną podjęte niezbędne działania, tym większa szansa na uratowanie tkanek skóry, a także zmniejszenie dyskomfortu pacjenta. Warto o tym pamiętać i odpowiednio reagować.

 

Źródła:

https://www.doz.pl/czytelnia/a14295-Domowe_sposoby_na_odlezyny
https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/odlezyny-czym-sa-i-jak-wygladaja-przyczyny-zapobieganie-profilaktyka-i-leczenie
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/oparzenia-leczenie-oparzen-domowymi-sposobami-pierwsza-pomoc-aa-rRfx-osLe-72Et.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *