czerwona herbata

Czerwona herbata – właściwości odchudzające i lecznicze, na trawienie

Czerwona herbata (Pu-erh, Oolong, Puszong) jest doskonała na odchudzanie, jednak to nie jedyna jej właściwość. Ponadto ten rodzaj herbaty pozytywnie wpływa na zęby, chroni przed próchnicą, obniża cholesterol i wykazuje szereg właściwości cennych dla zdrowia. Bez wątpienia to godny uwagi gatunek herbaty.

Czerwona herbata

Czerwona herbata ceniona jest szczególnie przez Chińczyków. Nazywa bywa tez smoczą. W Polsce mniej znana niż czarna a nawet zielona, ale również wiele osób ją popija codziennie. Za czasów PRL czerwona herbata była najtańsza, dziś to rarytas. Wyróżnia się kilka gatunków herbaty czerwonej.

Najpopularniejsze to Pu-erh, Puszong oraz Oolong. Odmiana czerwona uchodzi za najbardziej aromatyczną. Ma ona korzenny smak i specyficzny zapach. W procesie produkcji poddaje się ją fermentacji, która wstrzymuje się w chwili kiedy liście zaczynają czerwienieć na swych końcach.

Kolebka produkcji czerwonej herbaty są południowo-wschodnei Chiny a także Tajwan. Gatunek Puszong wykorzystywany jest do produkcji herbat jaśminowych. Ważne by herbata leżakowała. Najdroższe herbaty mają po 50 lat.

Czerwona herbata – odchudzanie herbatą

Czy pijąc herbatę można spaść z wagi? Tak. Najlepszym gatunkiem herbaty na odchudzanie jest Pu-erh. Z uwagi na to, że proces fermentacji herbaty czerwonej jest krótszy od procesu fermentacji herbaty czarnej zawiera ona liczne polifenole oraz enzymy pomocne w odchudzaniu.

Taniny po ich spożyciu regulują w organizmie wydzielanie żółci oraz poprawiają trawienie. Przyspieszają również spalanie tłuszczu, zamianę go w energię. Ciekawą właściwością tanin jest zdolność do obniżenia poziomu cholesterolu. Wszystkie odmiany herbaty zawierają sporo związków mineralnych i mikroelementów oraz kofeiny, polifenoli (garbników), manganu, wapnia, fluoru (dlatego herbata chroni zęby przed próchnicą), olejków eterycznych i białka.

Dzięki takiemu składowi herbata normalizuje ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, jak tez poprawia koncentracje i pamięć. Czerwona herbata nie może zastąpić zdrowej dity ale za to jest jej cennym składnikiem. Doskonale wspomaga harmonię w jedzeniu i piciu, odżywieniu organizmu.

Czerwona herbata – pomoc w trawieniu

Kiedy mamy kłopot z niestrawnością sięgnijmy po czerwoną herbatę. W stanach przejedzenia ma ona doskonały wpływ na żołądek, ułatwia strawienie treści i redukuje uczucie przepełnienia. Ma tez właściwość stymulacji wydzielania soków żołądkowych, dzięki czemu trawienie jest szybsze.

Czerwona herbata – inne właściwości

Inną właściwością czerwonej herbaty jest pobudzenie, za co odpowiada zawarta w niej kofeina. Kofeina z herbaty wchłania się dopiero w jelitach dlatego działanie jej odczuwamy później, delikatniej ale za to długotrwale. Stad też niewiele osób pobudzenie kojarzy z herbatą.

W 5–6 filiżankach herbaty czerwonej znajduje się tyle kofeiny co w jednej małej czarnej. Spożycie czerwonej herbaty to także ochrona przed infekcjami bakteriami jak i wirusami. To zasługa polifenoli i garbników. Z tego względu okłady z herbaty poleca się na zapalenia dziąseł, spojówek, jak też biegunkę czy przeziębienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *