Badania dla sportowców

Badania dla sportowców – badania wskazane dla osób uprawiających sport

Badania dla sportowców – osoby profesjonalnie związane ze sportem – funkcjonujące w ramach jakiejś organizacji albo klubu czy reprezentacji nie muszą martwić się przeważnie swoim zapleczem medycznym czy opieką lekarską. Są nadzorowane i badane regularnie, posiadają nawet paszporty biologiczne z wynikami genetycznymi. Ale także amatorzy uprawiający sport dla własnych korzyści, bez presji wyniku, pamiętać powinni o konieczności regularnych badań i kontroli nad własnymi wynikami.

Badania dla sportowców – pomoc ze strony lekarza pierwszego kontaktu

W przypadku wielu dyscyplin sportu, jak chociażby bieganie czy jazda na rowerze, całkowicie wystarczą podstawowe badania, takie jak:

  • EKG – badanie sprawności elektrokardiologicznej układu sercowo-naczyniowego człowieka pozwala natychmiast wykryć wszelkie zaburzenia, migotania czy palpitacje serca, które mogłyby być ewentualnymi przeciwwskazaniami do uprawiania danej dyscypliny sportu.
  • morfologia krwi – dzięki odpowiednio oznaczonym parametrom możliwe jest stwierdzenie chociażby zdolności krwi pacjenta do przenoszenia tlenu. Chodzi tu o jego predyspozycje do uprawiania wysiłku beztlenowego i ćwiczeń aerobowych. Pomaga również w stwierdzeniu występowania u niego chociażby nadmiernej lub niedostatecznej krzepliwości.
  • badanie moczu, w którym natychmiast da się stwierdzić występowanie stanów infekcyjnych i zapalnych, w których uprawianie sportu jest niewskazane – przynajmniej do momentu zlokalizowania infekcji i jej wyeliminowania
  • wywiad medyczny – dla doświadczonych lekarzy same informacje od pacjenta na temat jego dotychczasowego stylu życia i aktywności fizycznej stanowią wystarczające studium do zabronienia lub zarekomendowania aktywności fizycznej.

Dalsze konsultacje lekarskie po badaniach

Oczywiście przy poważniejszych zaburzeniach tych badań czy odstępstwach od normy nie zawsze trzeba od razu rezygnować ze sportu. Niekiedy lekarz pierwszego kontaktu jedynie skieruje do innego specjalisty na dalsze konsultacje.  Może również zasugerować inną formę aktywności fizycznej – bezpieczniejszą w konkretnym stanie zdrowia pacjenta. Praktycznie zawsze da się jednak dostosować rodzaj ruchu do najróżniejszych przypadłości i schorzeń.

Regularne aktualizowanie wyników jest ważne

Pamiętać trzeba koniecznie o tym, że raz przeprowadzone badania nie zwalniają – zwłaszcza osoby uprawiające sport – z regularnego ich powtarzania. Wyniki morfologii krwi czy próby wysiłkowej na przestrzeni kolejnych sześciu miesięcy mogą różnić się drastycznie od siebie. Zwłaszcza więc w okresie dynamicznego spalania tkanki tłuszczowej czy intensywnego budowania tkanki mięśniowej warto się kontrolować. Postęp lub regres w wynikach badań sprawdzajmy w towarzystwie lekarza rodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *