skurcze mięśni

Skurcze mięśni – przyczyny, niedobory soli i minerałów, przetrenowanie

Skurcze mięśni bywają bolesne. Mogą pojawić się w każdym wieku i dosłownie w każdej chwili, często bez przyczyny wyraźnej. Mięsień kurczy się wtedy i pozostaje napięty przez dłuższy czas około minuty.

Skurcze mięśni w praktyce

Regularne występowanie skurczy może zwiastować chorobę. Gdy są to sytuacji sporadyczne nie mamy się czym przejmować. Kiedy skurcze dopadają nas wieczorami lub rano, po wysiłku warto przyjrzeć się diecie, bowiem skurcze mogą też wynikać z braku magnezu.

Skurcz mięśni może także świadczyć o rozwoju chorób żył. Żylaki zwykle objawiają się skurczami łydek oraz obrzękiem. By uniknąć przykurczu warto zrezygnować z gumek i ściągaczy w skarpetkach i kolanówkach oraz obcisłych kozaków. Warto również jak najczęściej prostować nogi rozluźniając mięśnie łydek.

Skurcze mięśni – niedobory soli i minerałów

Bardzo częsta przyczyną skurczy jest niedobór minerałów w organizmie. Zwykle nagłe skurcze w nocy sugerują zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej krwi. To skutek złego odżywiania się lub nadmiernego odchudzania, jak też przyjmowania środków moczopędnych które wypłukują z organizmu potas i magnez.

Bywa iż to efekt nadmiaru picia kawy. Pomóc wtedy mogą preparaty witaminowe. Jeśli nie pomaga wsparcie się kompleksem witamin warto udać się do specjalisty.

Skurcze mięśni – przetrenowaniem

Ze skurczami mięśni boryka się wielu sportowców. Sztywność mięśni jest charakterystyczna dla osób trenujących, jednak kiedy skurcze są dokuczliwe mogą świadczyć o przemęczeniu. Należy odróżnić je od tzw. zakwasów, kiedy mięśnie bolą z braku roztrenowania.

Zwykle skurcze są efektem bagatelizowania potrzeby rozgrzewki i ćwiczeń schładzających po treningu. Radą na ten rodzaj skurczu jest masaż. Gdy jest to łydka masuj od krawędzi bocznej do środka. Ponadto wykonaj ćwiczenie rozciągające a ból szybciej minie.

Skurcze mięśni – inne przyczyny

Przyczyną skurczu może być odwodnienie organizmu jak również jego przegrzanie. Zazwyczaj z przegrzaniem mamy do czynienia na plaży. Wówczas po nagłym ochłodzeniu może dojść do zesztywnienia mięśni. Podobny efekt daje solarium. Skurcz może objąć ramiona, brzuch, łydki, uda. Dlatego kiedy rozgrzewasz organizm stopniowo również schładzaj go stopniowo.

Jeśli chodzi o odwodnienie pamiętaj zawsze aby uzupełniać płyny. Za nadto organizm odwodniony doznaje raptownych kurczy. Dość istotną przyczyną skurczu może być tzw. zasiedzenie chociaż leżenia to również dotyczy. Ucisk na mięsień może spowodować iż dozna on skurczu.

Dobrze jest wówczas rozmasować mięsień. Kolejną z przyczyn przykurczy jest miażdżyca. Skurcze mięśni wówczas występują razem z bólem całych stóp, ud a także bioder. Pojawiają się zazwyczaj podczas wysiłku. Są oznaka nieodżywienia i niedotlenienia naczyń krwionośnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *