kosmetyki z retinolem

Kosmetyki z retinolem i ich sekret – właściwości odmładzające

Kosmetyki z retinolem są powszechnie dostępne, warto jest się im przyjrzeć z bliska. Czy są skuteczne? Retinol jest składnikiem doskonale regenerującym cerę, poprawiającym kondycję skóry, co za tym idzie wydaje się być idealnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych, upiększających i odmładzających.

Kosmetyki z retinolem i ich sekret

Retinol to nic innego jak pierwotna forma witaminy A. wyróżnia go bezpieczeństwo w przeciwieństwie do wielu innych retinoidów. Retinol znajdziemy nie tylko w kremach pod oczy, czy na zmarszczki ale też w tabletkach, kroplach do oczu i licznych maściach. Retinol odpowiada za wzrost i regenerację nabłonków oraz poprawia pole widzenia. Ponadto retinol hamuje wydzielanie się TSH, zmniejsza też wrażliwość tkanek na tyroksynę.

W związku z tymi właściwościami retinol wykorzystuje się w zapobieganiu niedoborów witaminy A, a także leczeniu schorzeń oczu, skóry, głównie trądziku i łuszczycy. Wysoką skuteczność wykazuje retinol w połączeniu z antybiotykami. Radzi sobie wówczas z najbardziej opornymi zmianami skórnymi. Ponadto retinol stosuje siew leczeniu zapalenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego.

Retinol wygładza zmarszczki

Jak wielu innych substancji, również retinol należy stosować z umiarem. Jeżeli dopiero rozpoczynamy kurację retinolem zmiany będą widoczne w wierzchniej warstwie skóry. Skóra z każdym dniem zaczyna wyglądać młodziej. Retinol dodawany do kosmetyków normalizuje stan naskórka złuszczając zniszczone jego fragmenty i odbudowując uszkodzenia. Tym samym skóra pozbywa się zmarszczek, jest bardziej nawilżona, elastyczna, jędrna i zdrowsza.

Po dłuższym czasie stosowania regularnego retinol wnika w głębsze warstwy skóry stymulując wzrost fibroplastów. Z tym procesem wiąże się większa produkcja kolagenu i elastyny, dzięki czemu odnowie ulega warstwa skóry właściwej. W kilka miesięcy kuracji można osiągnąć efekt spłycenia zmarszczek i wygładzenia zmarszczek mimicznych. Istotne jest jednak dawkowanie.

Dorosłym i dzieciom po 8 roku życia zaleca się dawkę 5000–10 000 j./d codziennie przez kilka tygodni profilaktycznie, zaś leczniczo 12 000–100 000 j.m./d. W tym miejscu należy podkreślić iż kosmetyki z retinolem wymagają konsultacji z lekarzem, bowiem przedawkowanie retinolu może wywołać skutki niepożądane.

Kosmetyki nie tylko odmładzające

Poza terapią odmładzającą retinol jest dodawany do kosmetyków poprawiających koloryt skóry. Regulując proces złuszczania się i odnowy naskórka retinol minimalizuje rozmiary melanocytów (komórek barwiących) oraz wpływa na redukcję melaniny. To właśnie przyczynia się do zaniku przebarwień i zachowania naturalnej barwy skóry. Poza tym retinol wzmacnia skórę powodując rozrost naczyń krwionośnych.

Dzięki temu tkanki skóry są lepiej odżywione i dotlenione. Z tego względu retinol jest skutecznie działającym składnikiem kremów i kosmetyków dla cery tłustej. Retinol skutecznie reguluje wydzielanie się łoju a także odblokowuje pory, hamując rozwój wyprysków i zaskórników.

Środki ostrożności

Zalet kosmetyków z retinolem jest tak wiele, iż nie sposób wymienić je wszystkie. Coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstwa retinolu, jednak do ich stosowania są też przeciwwskazania. Ciemną stroną retinolu są skutki przedawkowania i jego ryzyko (senność, zaburzenia jelitowe, powiększenie wątroby, żółtaczka, bóle głowy oraz pękanie naskórka), a także wrażliwość na słońce. Retinol jest substancją fotouczulajacą.

Wysoka skuteczność retinolu uzyskiwana jest jedynie w przypadkach stosowania kosmetyków bez ekspozycji na światło i wysoka temperaturę. Tym samym nie powinniśmy stosować kosmetyków z retinolem latem. Preparaty z retinolem najbezpieczniej wówczas stosować na noc. By retinol był skuteczny w kosmetykach winno go być min 0,25% i maksymalnie 1%. z uwagi na szereg zagrożeń retinolu nie powinny używać kobiety w ciąży i okresie laktacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *