Antykoncepcja transdermalna

Antykoncepcja transdermalna – plastry antykoncepcyjne

Antykoncepcja transdermalna, więc po prostu plastry przyklejane na podbrzuszu, ramieniu, pośladku, barku bądź łopatce, cały czas produkujące progestageny, jakie oddziałują na fazy cyklu miesiączkowego, szczególnie owulację, i w rezultacie tworzą granicę utrudniającą plemnikom trafienie do komórki jajowej,

Plastry antykoncepcyjne, tak samo jak dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, zawierają estrogeny oraz progestageny, lecz różnią się sposobem wykorzystania środka. Plastry nakleja się na skórę. Hormony wchłaniają się oraz dochodzą wprost do krwi (w wypadku pastylek stosowanych doustnie hormony wpierw muszą dojść do wątroby oraz właśnie następnie przechodzą do krwioobiegu). Plastry antykoncepcyjne z reguły mają wielkość 20 cm² oraz zawierają 750 µg etynyloestradiolu wraz z 6 mg norelgestrominu.

Plastry antykoncepcyjne – działanie

Oddziaływanie plastrów antykoncepcyjnych, więc tzw. systemu transdermalnego, polega na nieustannym wydzielaniu do organizmu hormonów z plastra przyklejonego na gołą skórę. Mimo udoskonalenia w sposobie wejścia progestagenów do organizmu jest to następny preparat z grupy antykoncepcji hormonalnej oraz czerpie z tychże samych wyjść, co powszechnie znana oraz wypróbowana tabletka antykoncepcyjna. Dzięki temu efektywność w zapobieganiu ciąży jest rzeczywiście ogromna. Oddziaływanie plastrów antykoncepcyjnych polega na: powstrzymywaniu dni płodnych, zagęszczaniu śluzu szyjkowego (plemniki wolniej się w nim poruszają), zmianach w błonie śluzowej macicy uniemożliwiających implantację i na zwolnieniu transportu jajowodowego (przedłuża się okres do spotkania komórki jajowej oraz plemników).

Hormony z plastrów antykoncepcyjnych dostają się do organizmu kobiety poprzez skórę, natomiast nie, jak w wypadku pastylek antykoncepcyjnych, poprzez układ pokarmowy. Ta droga podania gestagenów, w przeciwdziałaniu do drogi doustnej, powoduje, iż substancja wywiera drobniejszy nacisk na wątrobę. Narząd tenże zajmuje się pomiędzy innymi detoksykacją rozmaitych treści, jakie napływają krwią bezpośrednio z układu pokarmowego.

Plastry antykoncepcyjne – czy są na receptę?

Plastry antykoncepcyjne to środek hormonalny, jaki kupić można w aptece jedynie na receptę. Gdy myślisz nad używaniem plastrów antykoncepcyjnych wcześniej musisz umówić się na konsultację medyczną do lekarza ginekologa. Aby specjalista wypisał receptę na preparaty hormonalne (plastry antykoncepcyjne) wcześniej musi wykonać wywiad, wykonać badanie ginekologiczne, powierzyć badanie piersi (cytologie) i pomiar ciśnienia arterialnego krwi. Ponadto kobieta winna jeszcze otrzymać skierowanie na badanie laboratoryjne, aby sprawdzić pracę wątroby, układu krążenia i gospodarki węglowodanowej oraz tłuszczowej.

Gdzie przytwierdzać plaster antykoncepcyjny?

Plaster antykoncepcyjny można przykleić w jednym z trzech miejsc na skórze: na ramieniu, brzuchu bądź na pośladkach. Istotne, aby nie naklejać plastra dwa razy w to samo miejsce. Nie oznacza to, iż należy za każdym razem zmieniać część ciała – starczy przykleić go parę centymetrów niżej, wyżej bądź obok. Naklejanie plastra jest niezwykle łatwe – należy potrzymać plaster ciepłą oraz suchą ręką poprzez co najmniej 30 sekund, i po tygodniu odkleić oraz przykleić nowy.

Czy plaster antykoncepcyjny oddziałuje na zdrowie?

Dużą korzyścią plastrów antykoncepcyjnych jest fakt, iż nie obciążają one układu pokarmowego. Gdyż hormony z plastra są absorbowane wprost poprzez skórę, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (takie jak nudności lub laksacja) nie oddziałują na obniżenie efektywności owej techniki antykoncepcji. Prócz owego, antykoncepcja transdermalna może wpłynąć na poprawę kondycji skóry lub włosów, gdyż plaster antykoncepcyjny we własnym składzie ma elementy hormonalne o oddziaływaniu antyandrogennym, jakie oddziałują na zmniejszenie poziomu testosteronu.

Dodatkowo, nowatorski system transdermalny zapewnia regulację oraz kontrolę cyklu menstruacyjnego. Dzięki niskiej zawartości estrogenów oraz trwałemu poziomowi dostarczanych do organizmu hormonów, krwawienia miesiączkowe nie są zbyt duże. Należałoby także wiedzieć, iż ta metoda antykoncepcji hormonalnej przeciwdziała tworzeniu się torbieli na jajnikach bądź klonowaniu się komórek rakowatych.

Rezultaty szkodliwe

Faktycznie, omijając układ pokarmowy, plastry w mniejszym stopniu wpływają na wątrobę (ogromny atut w przeciwieństwie do pastylek). A jednakże nie można mówić, iż ich wpływ na tenże organ w generalnie nie występuje. Pomimo, iż nie można zaprzeczyć, że środki stosowane poprzez skórę są bezpieczniejsze. Ciężko ukrywać, iż jak każda forma, również także plastry antykoncepcyjne mają działania uboczne. Są to, jak w wypadku pastylek:

  • bóle piersi,
  • bóle głowy,
  • wymioty,
  • opcja powstawania zakrzepicy,
  • zaburzenia lubrykacji (zwilżenia pochwy podczas stosunku),
  • zansę zmniejszenia efektywności podczas stosowania poniektórych środków,
  • podrażnienia skóry (np. wyprysk w miejscu przyklejenia plastra).

Trzeba również pamiętać, iż plastry nie zabezpieczają przed dolegliwościami przekazywanymi drogą płciową. Nieraz plaster zrywa się pod wpływem wilgotności, natomiast to może przeszkadzać paniom, jakie prowadzą intensywny styl życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *