Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty – objawy, test Cozena, metody leczenia

Łokieć tenisisty – jeśli chodzi o łokieć tenisisty objawy dotykają nie tylko zawodowych graczy w tenisa. Jest to schorzenie dość mocno związane z pewnymi grupami zawodowymi. Jak rozpoznać, czy to właśnie nas dotyczy ta choroba?

Choroba zawodowa

Łokieć tenisisty to bardzo częsta dolegliwość przytrafiająca się graczom w tenisa. Używają oni bardzo intensywnie prawej ręki, robiąc nią silne wymachy. Powoduje to, że ręka w łokciu jest narażona na silne przeciążenie. Robiąc intensywny wymach, tzw. backhand, możemy nawet zerwać ścięgna w łokciu. Z powodu nieprawidłowej techniki gry niedoświadczeni tenisiści często przeciągają rękę w nadgarstku.

Grupą zawodową, która najczęściej skarży się na łokieć tenisisty objawy, są paradoksalnie pracownicy biurowi. Ich problem dotyczy tego, że raczej nie rozgrzewają oni ciała przed pracą biurową. Codziennie wielogodzinne używanie nieergonomicznej myszy oraz stukanie w klawiaturę może przeciążyć nadgarstek. Również mechanicy wykonujący częste ruchy obrotowe, są bardzo narażeni na tę przypadłość. Wkręcanie i wykręcanie śrub z użyciem dużej siły może stać się przyczyną dolegliwości bólowych. Podobnie szwaczki pracujące przy maszynach lub szyjące ręcznie stale są narażone na uszkodzenia nadgarstków.

Test Cozena

Wiele schorzeń może dawać dolegliwości bólowe w okolicach łokcia. Dlatego warto w domu wykonać test Cozena, który pomoże sprecyzować, czy faktycznie to właśnie łokieć tenisisty. W pozycji siedzącej bolącą rękę odwodzimy lekko od tułowia i zginamy w stawie łokciowym w kierunku ciała. Dłoń zaciskamy w pięć. Druga osoba jedną ręką chwyta staw łokciowy, a drugą kładzie na pięści chorego. Jeśli przy prostowaniu dłoni zaciśniętej w pięść odczuwamy ból, może to być łokieć tenisisty. Drugi wariant: również w pozycji siedzącej. Ręka jest wyprostowana. Osoba druga próbuje ją zgiąć. Ból powinien pojawić się podczas oporu stawianego przy prostowaniu – po wewnętrznej stronie łokcia.

Łokieć tenisisty objawy

O tym, że to łokieć tenisisty, niektórzy dowiadują się dopiero u lekarza. Nie biorą pod uwagę tej dolegliwości z błędnego przekonania, że to choroba dotycząca wyłącznie graczy w tenisa. Ból pojawia się przy specyficznych sytuacjach. Promieniuje od łokcia w stronę nadgarstków i przedramion. Pojawia się on przy wykonywaniu chwytów, a także przy naciskaniu i obrotach nadgarstkiem czy łokciem. Nasila się w szczególności przy prostowaniu nadgarstka.

Występuje również osłabienie ręki i nadgarstka. Trudności powodują zwyczajne codzienne czynności. Ciężko jest utrzymać w dłoniach szklankę czy napisać coś długopisem. Praca przy komputerze staje się mniej efektywna. Trudności sprawia wkręcenie śrubki śrubokrętem. Takie objawy świadczą o tym, że trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Mogą być symptomem łokcia tenisisty. Aby objawy te nie pogłębiały się i nie powodowały dyskomfortu, należy zacząć szybko leczyć chorobę. Leczenie opiera się głównie na fizykoterapii, kinesiotapingu, masażach, ale również stosowaniu leków sterydowych. Taki sposób leczenia ma na celu uśmierzenie dolegliwości bólowych i usprawnienie ramienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *