kalistenika

Kalistenika – od czego zacząć trening? Wzrost i wzmocnienie mięśni

Kalistenika to trening siłowy bazujący na ćwiczeniach operujących masą ciała. Regularne trenowanie zapewnia wzrost siły oraz tkanki mięśniowej. Ponadto trening ten gwarantuje harmonijny rozwój sylwetki i ogranicza ryzyko kontuzji. Wywodzi się ze sztuki Spartan i gladiatorów. W XXI wieku odzyskuje swa popularność po wcześniejszym wyparciu przez modny fitness.

Kalistenika od zera

Nazewnictwo treningu wywodzi się z greki. Kalistenika oznacza piękno i siła. Ćwiczenia z zakresu tego treningu stosowane są zarówno jako samodzielny trening sylwetki jak i wspomaganie innych dyscyplin sportowych. Z dobrodziejstwa kalisteniki przez wieki korzystali rycerze i wojownicy, tak średniowiecznej Europy jak i Dalekiego Wschodu. Aktualnie ćwiczenia kalisteniki odradzają się w formie street workout.

Ten trening siłowy poprawia wygląd, urodę, dotlenia oraz uodparnia, ale także odchudza, wspiera dobre samopoczucie i poprawia wydolność organizmu, zwłaszcza krążeniową. Co więcej pozwala stać się gibkim, zwinnym i zregenerować mięśnie. Warunkiem efektywności jest systematyczny progres obciążenia (rosnąca ilość powtórzeń i rozwijanie treningu o nowe ćwiczenia) a także zmiana diety na wysokobiałkową z udziałem dużej ilości węglowodanów.

Wzrost masy mięśniowej

Kluczowym efektem kalisteniki jest wzrost masy mięśni, za którym stoi również wzrost siły mięśni, która przekłada się na możliwości dźwigania ciężarów. Ćwiczenia kalisteniki nie wymagają sprzętów które ograniczają ćwiczenie do pracy poszczególnych mięśni ich zespołów. W kalistenice ćwiczy całe ciało, co za tym idzie mięśnie „uczą się” współpracować ze sobą i poprawiają swą wydajność łącznie jako całokształt.

Trenując kalistenikę zyskasz prawdziwą sprawność i siłę, a nie tylko nadmuchane mięśnie. Kalistenika polecana jest w szczególności mężczyznom chcącym poprawić swą kondycję i tężyznę fizyczną, nie zaś sam wygląd mięśni i sylwetki. W wyniku regularnych treningów, które są tanie i łatwe do zorganizowania bez udziału siłowni, trenera można wzmocnić każdą partie ciała w pełni harmonijnie. By zacząć ćwiczyć potrzebna jest jedynie motywacja. Pierwsze ćwiczenia warto zacząć od rozgrzewki w formie treningu ogólnorozwojowego.

Wzmocnienie mięśnie stabilizujących (core)

Ćwiczenia kalisteniczne oddziałują na mięśnie głębokie, zwłaszcza na brzuch, pośladki i uda oraz kręgosłup. To właśnie te partie ciała są pewnym rusztowaniem sylwetki, nadając jej sprężystości, równowagi. Wzmocnienie tychże mięśni prowadzi do zwiększenia siły mięśni dalej położonych, wzmożonej koordynacji ruchów i uniknięcia przeciążeń. Ćwicząc kalistenikę mimowolnie angażujesz do pracy mięśnie pleców czy brzucha, nawet gdy starasz się wykonywać jedynie ćwiczenia na nogi lub barki.

Efektem kalisteniki jest doskonała świadomość ciała, przewidywalność jego ruchów i znajomość możliwości organizmu. Ergonomia ruchów przydaje się nie tylko w walce, ale także w pracy i życiu codziennym. Poruszasz się wówczas szybciej, sprawniej, z wykorzystaniem mniejszych nakładów energii. Efekty ćwiczeń kalisteniki można dostrzec już po miesiącu treningu.

Poprzez naśladowanie naturalnych, codziennych ruchów ćwiczenia kalisteniczne mogą być wykonywane przy okazji prac remontowych, porządkowych itp. Podczas ich wykonywania mięśnie, stawy i ścięgna nie są narażone na tak wysokie przeciążenia i uszkodzenia jak w przypadku treningu ze sztucznym obciążeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *