pielęgnacja skóry głowy

Pielęgnacja skóry głowy – odżywianie, łupież, mycie i szczotkowanie

Pielęgnacja skóry głowy to ważny element dbania o zdrowie i urodę zarazem. Kondycja skalpu wpływa na wygląd fryzury, a co za tym idzie również samopoczucia. Odżywione cebulki i zdrowe końcówki pomagają w walce z łupieżem, czy łysieniem bądź przetłuszczaniem się włosów.

Pielęgnacja skóry głowy

O właściwy sposób pielęgnacji powinnaś zadbać w szczególności jeśli masz skłonność do suchej skóry i wrażliwej cery. Skalp wówczas wymaga nawilżenia oraz nieustannego zapobiegania podrażnieniom. Ważne jest zredukowanie kontaktu skóry głowy z chemikaliami, agresywnymi kosmetykami powodującymi podrażnienia i reakcje alergiczne.

Oznacza to w praktyce rezygnacje z farb do włosów, jak również trwałej ondulacji, prostowania gorąca temperaturą, zagęszczania włosów klejeniem itp. zabiegów. Alternatywa dla farbowania staje się henna na bazie roślinnych składników. Produkty do wrażliwej skóry głowy charakteryzują się brakiem dodatku wysuszającego alkoholu, substancji zapachowych czy drażniących konserwantów.

Kupując kosmetyki zwróćmy uwagę na zawartość emolientów, olejków natłuszczających i witamin regeneracyjnych. Wskazane są kosmetyki na bazie aloesu, kokosu. Dobrze jest traktować skórę odzywkami z pantenolem, alantoiną. Skalp natłuszczać się powinno olejkami roślinnymi na około pół godziny przed myciem włosów. Z samym myciem nie powinniśmy przesadzać, podobnie jak z mechanicznym suszeniem.

Pielęgnacja skóry głowy – odżywienie

Odżywienie skóry głowy to wysiłek nie na marne. Wnikające w skórę substancje odżywcze wzmacniają włosy a zwłaszcza ich cebulki. Odżywienie wpływa na blask i barwę włosa, który się dobrze układa i pięknie prezentuje. Co więcej odżywiona skóra głowy to bujna fryzura bez wypadania włosów.

Bardzo ważne jest dokładne obserwowanie reakcji skóry na konkretne składniki i preparaty, które pozwoli na dopasowanie pielęgnacji do naszych indywidualnych potrzeb.

Pielęgnacja skóry głowy – cera przetłuszczająca się

Kiedy masz skłonności do nadprodukcji sebum zwykle borykasz się z tłustymi włosami i oklapniętą fryzurą. Pielęgnacja takiej skóry winna być równie delikatna. Przesuszenie skóry prowadzi do wzmożenia produkcji sebum i efekt jest odwrotny do zamierzonego.

Dlatego warto stosować kosmetyki na zmianę raz do suchej raz do tłustej cery. Unikać też należy zbyt wysokiej temperatury wody oraz suszenia. Odzywki włosom przetłuszczającym się należy nakładać tylko na włosy nie na skórę. Warto kupować kosmetyki z glinką. Algami oraz ziołowe.

Pielęgnacja skóry głowy – łupież

Kiedy dopada nas łupież warto sięgnąć po kosmetyki apteczne, a gdy te nie pomagają należy skorzystać z szamponu przeciwłupieżowego najlepiej produktu dermatologicznego. Należy pamiętać o bardzo częstym myciu włosów, gdyż to właśnie łój sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów powodujących łupież. Jednocześnie należy unikać odzywek bezpośrednio na skórę. Jeśli skóra wymaga nawilżenia wykonajmy maseczkę aloesową.

Pielęgnacja skóry głowy – mycie i szczotkowanie

Włosy myc powinniśmy nie codziennie, rutynowo a wtedy gdy tego wymagają, czasem będzie to codziennie, ale często włosy nie wymagają codziennego umycia. Kluczowe znaczenie mają kosmetyki. Agresywne szampony SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate) przesuszają i stymulują wydzielanie sebum.

Tym sposobem koło się zamyka. Również ważne jest szczotkowanie włosów bez naciągania ich i tym samym osłabiania cebulek włosa. Podobnie jak przy szczotkowaniu robiąc fryzury należy pamiętać o tym, aby były one możliwie najluźniejsze. Optymalną fryzurą dla skalpu jest luźny warkocz. Od czasu do czasu skórze należy pomóc w ukrwieniu, dotlenieniu i regeneracji. Temu służy masaż peelingiem. Wystarczy do szamponu dodać cukier. Pomaga to w regulacji pracy gruczołów łojowych i stymuluje włos do wzrostu, zarazem zapobiegając wypadaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *