antykoncepcja dla nastolatek

Antykoncepcja dla nastolatek – pigułki dla nastolatki

Antykoncepcja dla nastolatek dostępna jest w ograniczonym zakresie. Wiele metod antykoncepcji nie jest wskazana dla kobiet które jeszcze nie rodziły. Ponadto utrudniony dostęp do recept również ma wpływ na paletę opcji. Pozostają prezerwatywy oraz stosunek przerywany. Z tego względu seks nastolatek bywa niebezpieczny.

Metody antykoncepcyjne – antykoncepcja dla nastolatek

Pośród młodzieży najpewniejsza metoda zapobiegania ciąży jest seks w kilka dni po okresie. Niestety nieplanowana ciąża często jest efektem braku edukacji dziewcząt. Niewiele dziewcząt wie iż może bezpiecznie korzystać z pigułek hormonalnych.

Zdecydowana większość nastoletnich ciężarnych znalazła się w ciąży z uwagi na seks bez zabezpieczenia. Niestety naturalne metody antykoncepcji wymagają dużej wiedzy, znajomości siebie, doświadczenia i nie są najlepszym rozwiązaniem dla nastolatek.

Przy metodzie termicznej codziennie rano trzeba zmierzyć temperaturę i ją zanotować. Nastolatkom brak dokładności i samodyscypliny. Badanie śluzu też nastręcz kłopotów z uwagi na zmienność partnerów i tym samym zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. Co za tym idzie nie są to metody łatwe.

Antykoncepcja dla nastolatek – prezerwatywa

Dobrym rozwiązaniem jest prezerwatywa. Jest skuteczniejsza od kalendarzyka i chroni nie tylko przed ciążą ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niestety rodzi problem dla chłopców, bowiem by spełniała swe zadanie musi być dobrana rozmiarem i dobrze założona.

Dużą zaletą gumek jest ich dostępność. Nie trzeba mieć 18 lat by je kupić, nie jest potrzebna na nie recepta i kupić je można niemal wszędzie.

Antykoncepcja dla nastolatek – pigułki dla nastolatki

Tabletki antykoncepcyjne dla dziewcząt są najskuteczniejszą metoda zapobiegnięcia ciąży jednak nie jest o nie tak łatwo. Po pierwsze kosztują i to nie mało, po drugie wymagają dopasowania, nie mogą być przypadkowe bowiem mogą nasilić np. trądzik. Po trzecie lekarz nieletnim dziewczętom nie może przepisać recepty bez zgody opiekuna, co gorsza w obecności opiekuna prawnego.

Co więcej nie są dostępne dla dziewcząt poniżej 15 roku życia. Lekarz może jednak odmówić wypisania recepty także z powodu niepełnoletności pacjentki, ze względów medycznych (np. występowanie w rodzinie zakrzepicy) lub etycznych. Dlatego też mimo zalet pigułki są osiągalne tylko w rodzinach akceptujących wczesne współżycie dziewcząt.

Antykoncepcja dla nastolatek – plastry, pierścienie i inne metody

Dla nastolatek proponuje się plastry i pierścienie dopochwowe z estradiolem i progesteronem. Są to preparaty dwuskładnikowe. Plastry rodzą ryzyko odklejenia się. Pierścienie tymczasem zakłada się na trzy tygodnie, co jednak utrudnia skomplikowana aplikacja.

Niewskazane są za to dla nastolatek spirale, wkładki, również te hormonalne. Można jednak stosować dodatkowo poza prezerwatywą i pigułkami środki plemnikobójcze. Zabezpieczając się poprzez kalendarzyk, pigułki, prezerwatywę i środki plemnikobójcze niemalże ryzyko zajścia w ciążę nie istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *