antykoncepcja

Antykoncepcja – pigułka po, dostęp do i wiedza o antykoncepcji

Antykoncepcja mimo upływu lat i upowszechnienia wciąż budzi emocje i liczne wątpliwości, dylematy natury moralnej i nie tylko. Sporo osób zastanawia się nad skutkami ubocznymi antykoncepcji dla zdrowia. Metod antykoncepcji przybywa, jednak czy zwolenników jej również?

Antykoncepcja – czy jest zdrowa, bezpieczna?

Warto zadać sobie pytanie czy antykoncepcja może być zdrowa? Jak działa? Czy jest bezpieczna i skuteczna? Na pewno jest wygodna, jednak jak każda wygoda ma swoją cenę i nie chodzi tutaj o wyrażenie jej w złotówkach. Zapobieganie niechcianej ciąży to priorytet dla większości kobiet w Polsce.

Powody korzystania z antykoncepcji są bardzo różne, od finansowych zaczynając po kwestie zdrowotne. Dane faktyczne dowodzą iż Polki stosunkowo późno sięgają po antykoncepcję. W Europie średnio jest to wiek 18 lat kiedy w Polsce 25. Skąd ta różnica? Bardzo często wynika z niewiedzy i braku stosownej edukacji.

Jednak ma na to wpływ również wiek kiedy kobieta rozpoczyna życie seksualne. Antypromocja środków antykoncepcyjnych sprawia iż młode dziewczęta rezygnują z jakichkolwiek zabezpieczeń. Dodatkowo mimo rozległego rynku środków antykoncepcyjnych dostęp do nich jest dość ograniczony. W zasadzie poza tabletkami i prezerwatywą nastolatki nie maja wyboru.

Antykoncepcja – wiedza o antykoncepcji

Wiedza na temat antykoncepcji jest niewielka zarówno u dziewcząt jak i kobiet dojrzałych. Polegają one głównie na opinii obiegowej, nie zaś na faktach naukowych. Antykoncepcją zaczynają się interesować osoby którym najbardziej zależy na zapobiegnięciu ciąży. Zwykle są to studentki lub kobiety po porodzie pierwszego dziecka.

Gdy jednak ciąża nie jest dla nas końcem świata rzadziej wnikamy w to jak można się skutecznie zabezpieczyć. Co gorsza wiedza o tym co może nam zaszkodzić i jakie środki antykoncepcyjne są dla ans odpowiednie jest całkowicie spychana na drugi plan.

Dopiero w wieku dojrzałym kobiety poświęcają uwagę zdrowiu i zabezpieczaniu się przed ciąża tak by nie szkodzić swojemu zdrowiu. Nie rzadko wynika to już ze zdegradowanego zdrowia nieodpowiedzialnym stosowaniem środków hormonalnych.

Antykoncepcja – dostęp do antykoncepcji

W Polsce o antykoncepcję stosunkowo trudno. Po pierwsze potrzebna jest recepta, po drugie lekarze niechętnie ją wypisują, po trzecie antykoncepcja alternatywna dla tabletek jest droga. Niestety trudność w dostępie do antykoncepcji wcale nie wpływa pozytywnie na przyrost naturalny ale na zwiększenie ilości aborcji.

Zgodnie z polskim prawodawstwem nieletniej nie można wystawić recepty na tabletkę antykoncepcyjną. Do 16. roku życia zgodę na każdą procedurę medyczną, w tym także na wystawienie recepty na tabletkę antykoncepcyjną, muszą wyrazić rodzice lub prawni opiekunowie.

To dodatkowe utrudnienie peszące dziewczęta. Z uwagi na sposób wychowania ten temat między matką a córką często wciąż jest tematem tabu. Zalecanie wyłącznie wstrzemięźliwości seksualnej prowadzi do większego zainteresowania seksem. To reguła zakazanego owocu.

Antykoncepcja – pigułka po

Tabletka antykoncepcyjna „po” tak na prawdę nie jest antykoncepcja a środkiem wczesnoporonnym. Budzi ona wiele kontrowersji głównie na kanwie światopoglądowej. Mimo wszystko jest ona dostępna w polskich aptekach pod trzema nazwami handlowymi EllaOne, Escapell i Postinor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *