antykoncepcja po

Antykoncepcja po stosunku – jak działa, ile kosztuje?

Antykoncepcja po ma dwa oblicza. W większości służy tym kobietom, które przeoczyły zażycie tabletki antykoncepcyjnej lub też zapomniały przyjąć kilku tabletek. Gdy czas od chwili kiedy mieliśmy przyjąć pigułkę jest krótszy niż 12 godzin należy jak najszybciej zażyć tabletkę, przy czym kolejną zażyć o zwykłej porze nie zwracając uwagi na wcześniejszą pomyłkę.

Antykoncepcja po wymaga dyscypliny

Pigułki antykoncepcyjne to forma ochrony dla osób zdyscyplinowanych, pilnujących terminowego ich zażywania. Niestety z powodu różnych okoliczności może okazać się ze zapomnisz zażyć tabletki lub w danych okolicznościach nie możesz jej zażyć np. gdy wyjechałaś w delegacje zapominając zabrać ich ze sobą.

W takim przypadku to nie koniec świata, aczkolwiek współżycie po przerwie w łykaniu tabletek z hormonami może skończyć się ciążą. By uniknąć niechcianej ciąży warto wiedzieć jak możesz i powinnaś się zachować na wypadek ominięcia tabletki.

Antykoncepcja po – zapomniana tabletka

Sprawy się komplikują gdy zapomniałaś zażyć pigułkę i minęło już 12 do 24 godzin od tej chwili. Wówczas istotne znaczenie ma w której fazie cyklu jesteś. Gdy jest to pierwszy tydzień przyjmowania tabletki połknij tabletkę, a może i kilka naraz i zrezygnuj ze współżycia na siedem dni.

Gdy jest to drugi tydzień przyjmowania pigułek zażyj zapomniana tabletkę i przejdź do codzienności bez potrzeby martwienia się o przerwę, a także o ewentualna ciążę. Jeżeli zaś jest to trzeci tydzień cyklu zażyj pigułkę, dokończ opakowanie po czym nie rób przerwy i zacznij łykać tabletki z nowego opakowania.

W razie wątpliwości zawsze możesz poradzić się ginekologa. Co więcej możesz też zachować ostrożność i zastosować dodatkową ochronę przed ciążą w danym cyklu „na wszelki wypadek”. Możesz też przerwać zażywanie tabletkę i poczekać na krwawienie, które winno nastąpić do 7 dni.

Jest to wtedy krwawienie związane z odstawienie hormonów wyznaczające początek przyjmowania tabletek z nowego opakowania.

Antykoncepcja po

Właściwa antykoncepcja po to tabletki przyjmowane po stosunku bez zabezpieczenia, również wówczas gdy mimo iż bierzesz pigułki, zapomniałaś przyjąć tabletki i w związku z tym istnieje ryzyko ciąży. Ten typ tabletek działa wczesnoporonnie, jednak tylko wówczas kiedy doszło do zapłodnienia.

Stosuje się je również tylko wówczas gdy w czasie „braku ochrony” pigułkami współżyłaś. Tabletki zwane 72 godziny po jak sama nazwa wskazuje zażyć można do dwóch dni po stosunku. Są one w pełni skuteczne i prowadza do wymuszonego krwawienia przez co macica się samooczyszcza.

Według niektórych są wczesną aborcją nieakceptowalną moralnie, według innych taką samą formą antykoncepcji jak pigułki hormonalne. Co istotne zastosowanie tabletki po należy skonsultować z lekarzem. Nie powinno się jej stosować zbyt często i nie może być rutynowym środkiem antykoncepcji, bez względu na przekonania i światopogląd na temat poczęcia życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *