gotowi na dziecko

Skąd pewność czy jesteście już gotowi na dziecko?

Skąd pewność czy jesteście już gotowi na dziecko? U większości rodzin nadchodzi taki moment w życiu, iż zapada ta najważniejsza decyzja. Ale czy naprawdę jesteśmy na to przygotowani, czy jesteśmy gotowi na dziecko? Czy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji i tego co się z nią wiąże? Czy myślenie o dziecku powinno nastąpić jeszcze przed jego poczęciem? Zanim przystąpicie do działania warto zadać sobie i odpowiedzieć na kilka pytań takich jak:

gotowi na dziecko– czy jednakowo mocno oboje pragniecie zostać rodzicami?
– czy jesteście w stanie zapewnić dziecku godne warunki i poświęcić mu czas dzieląc go pomiędzy pracą a domem?
– czy jesteś w stanie zrezygnować z wieczornych wyjść i spotkań z przyjaciółmi?
– czy myślicie o tym jak mogą zmienić się relacje między wami?
– czy jesteś w stanie podołać potrzebom jakie tworzy dziecko?

Posiadanie dziecka to bardzo duża odpowiedzialność, odpowiedzialność za życie małej istoty. Dziecko staje się całym życiem i centrum uwagi. Wszystkie sprawy toczą się wokół dziecka. Nie każdy rodzić potrafi sobie z tym poradzić i zejść na tzw. drugi plan. Statystyki pokazują, że znacznie więcej ojców doznaje szoku po narodzeniu dziecka, nie jest w stanie pogodzić się ze zmianami jakie zachodzą w życiu całej rodziny. Warto dlatego rozważyć wszystkie za i przeciw zanim podejmie się decyzję o dziecku. Rodzicielstwo to liczne wzloty i upadki.

Gotowi na dziecko, czy stać cię na dziecko?

To pytanie powinien sobie zadać każdy z przyszłych rodziców. Zastanawiając się nad tym nie oznacza że jesteś egoistą, wprost przeciwnie racjonalne zarządzanie finansami, ich planowanie i przeprowadzanie bilansu w przyszłości w  znacznym stopniu może wpłynąć na twoją rodzinę. Dziecko to nie tylko ogromna radość ale i środki które są niezbędne do normalnego funkcjonowania, pieluszki, ubranka itp. Warto o zabezpieczeniu finansowym pomyśleć już wcześniej i odłożyć coś na tzw. czarną godzinę. Wsparcie w wychowanie dziecka nie kończy się wraz z uzyskaniem przez nie pełnoletności lecz niekiedy trwa do momentu uzyskania pełne samodzielności finansowej.

Gotowi na dziecko, kiedy zaprzestać stosować tabletki antykoncepcyjne?

Istnieje wiele teorii, jedna z nich głosi iż aby rozpocząć staranie się o dziecko należy odstawić pigułki antykoncepcyjne i przystąpić do próby poczęcia. Czy twój organizm jest gotowy na zmiany jakie mu szykujesz? Lekarze w większości przypadków zalecają odczekanie co najmniej jednego miesiąca i dopiero wtedy rozpoczęcie starań o dziecko.  Jeśli jednak czujesz się gotowa możesz rozpocząć staranie bezpośrednio po odstawieniu pigułek.

Jeśli nie, warto skonsultować się z lekarzem, ustalić datę ostatniej miesiączki, wykonać niezbędne badania. Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu określi dokładnie czas w którym najkorzystniej jest rozpocząć staranie się o potomstwo. U niektórych kobiet, które stosowały tabletki antykoncepcyjne cykl miesiączkowy wraca do normy nawet do 6 miesięcy po odstawieniu tabletek. Dlatego w większości przypadków lekarze zalecają zachowanie okresu wstrzemięźliwości seksualnej do całkowitego unormowania się cyklu. Mitem jest teoria że ryzyko choroby dziecka zwiększa się gdy nie zrobi się przerwy po pigułkach, jak dotąd nikt nie potwierdził tej torii.

Czy warto zmieniać dietę przed zajściem w ciąże?

Tak, zdrowe odżywianie jest niezbędne jeśli planujesz świadome zajście w ciążę. Zaleca się w szczególności dążenie do trzech systematycznych posiłków dziennie  w tym co najmniej pięć porcji dziennych owoców i warzyw.

Wśród czterech najważniejszych składników odżywczych dla zdrowego początku ciąży wskazuje się na:
– kwas foliowy,
– wapno,
– żelazo,
– witamina D.

Jakie więc produkty zawierają powyższe składniki? Otóż:
– produkty mleczne,
– owoce i warzywa,
– pełne ziarna i zboża,
– białka w postaci chudego mięsa, ryb, jaj, orzechów.

W porozumieniu z lekarze można także przyjmować liczne witaminy które są dostępne bez recepty w aptece. Należy zachować szczególną ostrożność nawet jeśli na opakowaniu napisane jest iż są one przeznaczone dla kobiet w ciąży. Organizm każdej kobiety ma inne potrzeby dlatego jednym będzie potrzeba więcej np. kwasu foliowego a innym mniej. Istotną rolę odgrywa także witamina B która odpowiedzialna jest za prawidłowy rozwój płody w szczególności cewy nerwowej, oraz pozwala zapobiegać rozszczepowi kręgosłupa u nienarodzonego dziecka.

Przyjmowanie zbyt duże ilości suplementów diety może nie tylko zaszkodzić nienarodzonemu dziecku ale stanowić dla niego śmiertelne zagrożenie, dlatego kobiety w ciąży powinny być pod stałą kontrolą lekarska i bez porozumienia ze specjalistą nie przyjmować samodzielnie żadnych leków.

Niektóre badanie wskazują na to że na płodność wpływ wysoki poziom kofeiny. Nie jest to informacja potwierdzona, niemniej jednak nie zaleca się przekraczania dawki 200mg dziennie u kobiet starających się o dziecko .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *