apiterapia

Apiterapia – leczenie miodem, na czym polega apiterapia? Miód

Apiterapia to nic innego jak metoda lecznicza – leczenie miodem. Miód, substancje pszczele od lat są składnikami wielu leków medycyny konwencjonalnej. Apiterapia to forma leczenia medycyny naturalnej. Nazwa pochodzi od apis pszczoła oraz therapia – leczenie.

Apiterapia

Apiterapia obejmuje nie tylko leczenie samym miodem ale również woskiem, kitem pszczelim oraz pyłkiem kwiatowym. Wykorzystywany jest też zasklep miodowy, mleczko pszczele i jad pszczeli. Są one także surowcem, z których wyodrębnia się ekstrakty, będące później apiterapeutykami.

Wykorzystuje się je w pediatrii, dermatologii, ginekologii oraz wielu innych dziedzinach medycyny. Ich zaletą jest brak ograniczeń w kwestii bezpiecznej dawki. Nie da się ich przedawkować.

Apiterapia – miód na jakie choroby?

Różne rodzaje miodu są dedykowane różnych schorzeniom. I tak miód wielokwiatowy przynosi ulgę w alergiach dróg oddechowych, zaś gryczany miód zapobiega miażdżycy i leczy anemię oraz działa osłonowo na wątrobę. Miód lipowy, jeden z najpopularniejszych na rynku polecany jest jako środek napotny a także wykazuje działanie wykrztuśne i przeciwgorączkowe.

Ponadto wzmacnia serce, wspomaga pracę układu nerwowego, zwiększa odporność na stres. Miodem akacjowym natomiast leczy się zaburzenia trawienia i schorzenia okładu moczowego. Miód spadziowy zaleca się an zaparcia, biegunki i nerwice, zaś miód wrzosowy znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji jamy ustnej i gardła a także w leczeniu prostaty. Nie wystarczy jednak jeść miód, by uzyskać efekt leczniczy. Przede wszystkim należy zadbać o to by miodu nie podgrzewać i jeść go w naturalnej postaci.

Właściwości produktów pszczelich

Jednym z produktów pszczelich o szerokim zastosowaniu jest wosk. To składnik wielu kosmetyków ale i maści na reumatyzm. Ponadto świece z wosku pszczelego doskonale nadają się do aromaterapii, jonizują powietrze i działają kojąco. Udrażniają zatoki, łagodzą katar, koją system nerwowy i uspokajają pracę serca, obniżają ciśnienie krwi, zdaniem bioenergoterapeutów, neutralizują szkodliwe działanie promieniowania urządzeń elektrycznych.

Pyłek kwiatowy jest mniej znany, tymczasem zwiera substancje białkowe. Polecany jest osobom, które zmagają się z niedoborem białka w diecie, jak też osobom chorującym na wrzody żołądka i dwunastnicy. Wykazuje również właściwości antybiotyczne, odtruwające i wzmacniające organizm. Pierzga, czyli utrwalony pyłek kwiatowy ma działanie regenerujące dlatego poleca się jej zażywanie osobom chronicznie zmęczonym. To świetny lek dla osób po operacjach, urazach i kontuzjach. Dodatkowo działa antydepresyjnie.

Propolis świetnie radzi sobie z infekcjami i podrażnieniem w obrębie jamy ustnej i dziąseł. Poleca się zastosowanie kitu pszczelego przy paradontozie oraz w infekcjach grzybicznych. Przyspiesza on leczenie się ran, łagodzi oparzenia i zmiany trądzikowe.

Mleczko pszczele – wzmacnia układ sercowo naczyniowy oraz pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy zapobiegając miażdżycy, udarom, a nawet nowotworom. Jest stosowane w leczeniu zmian skórnych głównie odparzeń i odleżyn oraz liszajów.

Apitoksynoterapia (terapia jadem pszczelim poprzez zastrzyki) jest pomocna przy schorzeniach, takich jak reumatyzm, artretyzm i gościec. Jadem leczy się tez SM oraz neuralgie i nerwice.
Przeciwwskazania

Nie poleca się apiterapii osobom uczulonym na miód i produkty pasieczne. Również cukrzykom nie jest ona zalecana. Każdorazowo chcąc skorzystać z dobrodziejstwa miodu skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *