Włókniak twardy

Włókniak twardy – powstawanie i usuwanie włókniaków twardych

Włókniak twardy jest delikatnym guzkiem na skórze, przyjmowanym jako zmiana nowotworowa o profilu łagodnym. Wyeliminowanie guzka jest łatwe i bezbolesne, dzięki czemu można się go pozbyć podczas jednorazowego zabiegu. Guz nie podlega zezłośliwieniu, jednak przed jego wyeliminowaniem każdorazowo trzeba skonsultować się z lekarzem.

Włókniak twardy

Włókniak twardy pojawia się najczęściej samodzielnie, jest względnie mniejszy aniżeli włókniak miękki. Delikatny guz na nodze – najczęstszymi miejscami powstawania włókniaków twardych są oczywiście nogi i ręce, toteż po prostu kończyny. Umiejscowione są na skórze w taki sposób, iż można je kciukiem przestawić wespół z ruchem skóry (nie są bardzo zakorzenione), nie da się ich nacisnąć, żeby weszły do środka, tak jak jest to w przypadku włókniaków miękkich. Mogą się pojawiać u pań, jak też u mężczyzn, mogą pojawiać się w jakimkolwiek wieku, jednak z wiekiem pojawiają się wielokrotniej. Twardy włókniak na stopie bądź na dłoni nie winien sprawiać bólu.

Jak wygląda ta zmiana skórna – włókniak twardy?

Włókniak twardy jest delikatną zmianą skórną, jaka nie ulega zezłośliwieniu. Nie jest zatem powiązana z ryzykiem dla zdrowia i życia. Czasem jest jedynie defekt estetyczny, np. kiedy umieszcza się na twarzy. Jak właściwie wygląda włókniak twardy? To zwykle średnia (powierzchnia do 1 cm), wyraźna i niebolesna zmiana (definiowana jako guzek czy bryłka pod skórką). Jest zabarwiona na czerwony lub brunatny kolor oraz przykryta zgrubiałym naskórkiem. Włókniaki podskórne mogą być bezpośrednio lub w centrach. Często są spotykane u osób dorosłych (zwłaszcza u kobiet, zdecydowanie sporadyczniej u dzieci. Takie guzki pod skórą mogą mieć rozmaite umieszczenie – najczęściej spotykane są włókniaki twarde na stopie lub udzie (kończynach dolnych), twarzy i korpusie.

Czemu włókniak twardy może być pomylony z jakimś nowotworem?

Mimo, że włókniak twardy nie jest niebezpieczny, często można go pomylić z guzem o ogromnym poziomie złośliwości. Jest to spowodowane jego wielkim podobieństwem do innych, poważnych zmian skórnych tj. włókniakomięsakiem bądź czerniakiem. Zatem przed wyeliminowaniem zaleca się dokładne zbadanie zmiany i upewnienie się, czy guzek nie powoduje żadnych obiekcji co do własnego powstania. Kiedy włókniak twardy wywołuje niepokój u lekarza dermatologa, sugeruje się poddanie go badaniu histopatologicznemu. Na rezultat owego badania oczekuje się parenaście dni. Wówczas po odebraniu rezultacie można mówić o odleglejszym losie włókniaka. Wydatek badania to paręset złotych.

Włókniaki twarde – jakie są etiologie ich występowania?

Włókniaki twarde często powstają w efekcie stanów zapalnych, np. zapalenia mieszków włosowych. Następną etiologią ich powstawania są wszelakiego rodzaju rany. Wolno przyporządkować do nich np. ukąszenia robali bądź również rozwarstwienie kurzajki. Również mogą one wpływać na zwiększanie się już będących włókniaków twardych. Również do etiologii ich powstawania wolno również przyporządkować: faktory genetyczne, poszczególne stany nieprawidłowe (cukrzyca, otyłość), zespół Recklinghausena (wada wrodzona charakteryzującą się m.in. zmianami skórnymi) także zaburzenia hormonalne (w owym ciąża). Należałoby natomiast uwydatnić, że przewaga włókniaków twardych ma profil nabyty.

Eliminowanie włókniaków

Jeżeli nie ma obiekcji badawczych, włókniak stwardniały powinien być zachowany i poddany regularnej obserwacji bez robienia leczenia. Zmianę można wyciąć chirurgicznie, jednak jest to zalecane jedynie w wyjątkowych, ściśle ustalonych przypadkach – np. kiedy budzi obiekcje poznawcze (posądzenie o jej złośliwości) – wówczas jest ona eliminowana i poddawana badaniu histopatologicznemu. Kiedy mamy do czynienia z włókniakiem twardym, eliminowanie zmiany będzie konieczne także, gdy jest położona w takim miejscu, że podlega licznemu podrażnieniu.

Jeżeli są włókniaki, eliminowanie można zrobić na sugestię pacjenta (powody estetyczne). Trzeba tymczasem mieć świadomość tego, że po zrzuceniu guzka może zostać rana. Tymczasem zmiana może znów się pojawić. Poza chirurgicznym usuwaniem włókniaka zmiany te można usunąć za pomocą mniej ofensywnych metod, takich jak:

  • krioterapia (oddziaływanie ochłodzeniem – wymrażanie),
  • laseroterapia bądź elektrokoagulacja (usuwanie za pomocą prądu).

W jaki sposób zapobiec tworzenie włókniaków?

Włókniaki twarde to w większości nabyte brodawki skórne. Możliwe jest przejmowanie skłonności do ich powstawania, natomiast w większości przypadków włókniaki są w efekci np. stanów zapalnych, urazów itp. Wówczas też szczególnie kluczowe jest, aby mieć luźną odzież, głównie bieliznę hamującą wycieranie skóry, które może prowadzić do powstawania włókniaków. Trzeba również myśleć o odpowiedniej antyseptyce miejsc, w których doszło do traumatyzmów – ukłuć, skaleczeń itp. Szczególnie ważne jest również zdezynfekowanie skóry po goleniu. Dotyczy to najbardziej skóry pod pachami oraz na twarzy. Takie działania powodują obniżenia ryzyka powstawania włókniaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *