Miód

Miód – lecznicze płynne złoto – herbatka miodowo-cytrynowa

Miód – słodzące właściwości miodu znane i cenione są od wielu wieków, a dla osób pilnie przestrzegających swojej diety i troszczących się o ilość przyjmowanych cukrów, stanowi jeden z pierwszych i naturalniejszych wyborów. Po miód warto jednak sięgać nie tylko dlatego, że pozwala posilić się czymś na szybko i przy okazji jest bardzo słodki. Wskazaniami do jego regularnego spożywania są zarówno zalecenia profilaktyczne i leczenie zachowawcze jak i objawowe. Spotykane są produkty kosmetyczne i farmakologiczne na bazie miodu i z jego ekstraktami, maseczki i wiele innych.

Miód jest bardzo bogaty w witaminy i minerały, chociaż podanie dokładnych wartości tychże mikroelementów jest zazwyczaj uzależnione od konkretnych kwiatów i roślin, z których miód był produkowany przez pszczoły. Niewątpliwie teoretycznym zagrożeniem może być uczulenie i reakcja alergiczna na miód, który powstał z kwiatów nietolerowanych przez organizm konsumenta. W pozostałych przypadkach, do których zalicza się większość populacji, spożywanie miodu jest nie tylko bezpieczne, ale również przyjemne.

Jego wartości odżywcze i działanie antybakteryjne czy antygrzybiczne to tylko dodatek do jego wyjątkowych walorów kulinarnych. Z miodem gotuje się wyjątkowo wdzięcznie – jego struktura pozwala rozpuścić go w każdej potrawie czy sosie, zrobić z jego udziałem winegret do sałatek czy marynatę do różnych mięs. Przy okazji jest kleisty, więc pozwala zachować strukturę dania lub ułatwia uzyskanie cienkiej skórki i zarumienienia.

Miód zawsze pod ręką

Nie dziwi więc, że gospodynie domowe na całym świecie zawsze mają miód pod ręką. Nawet jeśli nie zamierzają gotować z nim obiadu w roli głównej, z całą pewnością nada się idealnie do przygotowania prozdrowotnych naparów, wyciągów, koktajli czy ekstraktów. Tradycyjne sposoby radzenia sobie ze stanami zapalnymi czy przeziębieniem i grypą praktycznie zawsze uwzględniają sięgnięcie po miód i wykorzystywanie go do zrobienia stawiającego na nogi naparu.

Przepisów na mikstury rozgrzewające i przeciwzapalne oraz energetyzujące i oczyszczające, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, nigdy za wiele. Najlepiej profilaktycznie podnosić jednak swoją odporność i stymulować procesy immunologiczne oraz detoksykacyjne w swoim ciele, aniżeli później leczyć nieprzyjemne objawy jak gorączka, kaszel i katar. Picie wywarów i napojów z udziałem miodu ma także szczególnie kojący wpływ na podrażnienia i bóle gardła, przełyku oraz krtani – nieodłącznie związane z przeziębieniami, infekcjami i chorobami.

Przepyszna herbatka miodowo-cytrynowa

Przepisy na napary z miodem muszą być proste, ale za tą prostotą stoją całe wieki tradycji i udowodnionej skuteczności.

Składniki:

  • 1 łyżka jakościowego miodu (niepasteryzowany, ekologiczny)
  • 1 łyżka octu cydrowego
  • 1 szklanka wody o temperaturze pokojowej
  • sok z 1 cytryny
  • mały plasterek imbiru

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie składniki umieścić w szklance i zalać wodą w letniej temperaturze.
  2. Odczekać 5-10 minut i wypić, najlepiej 15 minut przed planowanym posiłkiem.