prostata

Prostata – zapalenie prostaty, objawy, leczenie

Prostata – to niewielki gruczoł który może stanowić źródło ogromnych problemów. Problem ten zwykle rozpoczyna się po pięćdziesiątce i zamieniają w mękę życie wielu mężczyzn w szczególności tych którzy wzbraniają się przed wizytą u lekarza. Inna nazwą stosowaną zamiennie z prostatą jest tak zwany stercz. Jest on umiejscowiony poniżej pęcherza moczowego a jedną z jego funkcji jest to iż jego wydzielina wchodzi w skład spermy i umożliwia plemnikom poruszanie się.

Na problemy z prostą w szczególności narażeni są mężczyźni po 50 roku życia. Wówczas dochodzi z nieznanych przyczyn u większości mężczyzn do jego powiększenia. Gruczoł krokowy mężczyzny w wieku od trzydziestu do pięćdziesięciu lat nie zmienia zwykle swojej wielkości a specjaliści są zdania, że ten proces problemów z prostatą może być wynikiem zmian w równowadze hormonalnej  lub efektem starzenia.

Częstość występowania zapalenia gruczołu krokowego wynosi około 1:2000.

Zapalenie prostaty

Przyczyn wywołujących i zwiększających czynnik wzrostu chorób prostaty jest bardzo wiele wśród bardzo często spotykane jest bakteryjne zapalenie wywoływane przez zarazki chorobotwórcze.

Bakteryjne zapalenie prostaty wywoływane jest przez takie bakterie jak:
– pałeczki okrężnicy,
– paciorkowce,
– zakażenia dróg moczowych
– zakażenia przenoszone drogą płciową.

Wśród przyczyn mających wpływ na choroby prostaty wyróżniamy miedzy innymi:

– zaburzenia hormonalne
– dieta – przerosty gruczołu krokowego są łagodniejsze u osób z niższym poziomem cholesterolu,
– genetyczny czynnik dziedziczny, np. rak prostaty pojawia się dwa razy częściej w postaci rodzinnej. Dziedziczność nowotworu stercza dotyczy zazwyczaj krewnych pierwszego stopnia, co oznacza, że syn dziedziczy chorobę po ojcu. Taka postać raka prostaty dotyka młodych mężczyzn.

Objawy prostaty

Objawy prostaty wśród pacjentów nie są jednoznaczne i u każdego choroba ta może przebiegać inaczej i objawiać się w sposób szczególny. Różnorodność ta podyktowana jest zróżnicowaną przyczyną danego stanu zapalnego.

Wśród najczęściej spotykanych objawów problemów z prostatą zaliczamy:
– ból,
– pieczenie podczas oddawania moczu,
– bolesne ejakulacje,
– ból pachwiny,
– częstomocz,
– dyskomfort penisa lub jąder,
– wyczuwalny ból między moszną a odbytem
– ból brzucha
– zakażenie dróg moczowych,
– kamienie w pęcherzu moczowym,
– dysfunkcje nerek,
– ostre zatrzymanie moczu.

Objawy przerostu prostaty zwykle nasilają się z upływem czasu, jednak u niektórych mężczyzn choroba nie daje o sobie znać mimo znacznego powiększenia gruczołu krokowego. Nie wskazuje to na nic dobrego gdyż w większości przypadków może to wskazywać na bardzo zaawansowane stadium raka prostaty który jest bardzo groźny dla pacjenta.

Wśród licznych wyżej wymienionych objawów z czasem u pacjentów u których występuje rak prostaty może dojść do takich problemów jak miedzy innymi pojawienie się krwi w spermie lub w moczu, do tego mogą pojawić się obrzęki nóg, ból kości a także liczne bóle w obszarze miednicy.

Co powinno zwrócić uwagę mężczyzny zwłaszcza tego po 50 – tym roku życia? Otóż jeśli wraz z wejściem w tak zwany wiek dojrzały pojawiają się częstsze potrzeby wstawania w nocy do toalety to może to być pierwszy sygnał do tego iż coś z naszym organizmem zaczyna dziać się niepokojącego.

prostataTowarzyszyć temu może także nieustające poczucie nagłej potrzeby oddania moczu lub co także często spotykane wyciekanie moczu z cewki moczowej, które wymaga o wiele bardziej rygorystycznego podejścia do higieny osobistej. Problem ten może rodzić wiele irytujących i nieprzyjemnych sytuacji zarówno w życiu codziennym oraz zawodowym.

Męski penis to niemal że święty narząd dla każdego mężczyzny. Dlatego wszelkie problemy z nim związane dotykają najintymniejszych sfer życia mężczyzny który mniej otwarcie niż kobieta potrafi dzielić się swoimi problemami intymnymi. Należy jednak pamiętać, że prostata i pęcherzyki nasienne są miejscem, gdzie produkowany jest płyn nasienny, w którym umieszczone są plemniki oraz substancje umożliwiające odpowiednie nawilżenie i technicznie ułatwiające odbycie stosunku płciowego. Każde zaburzenie produkcji tych związków może spowodować dyskomfort w trakcie współżycia.

Leczenie prostaty

W leczeniu łagodnego przerostu prostaty coraz powszechniej stosuje się protezy cewkowe, które do niedawna były wykorzystywane głównie w leczeniu paliatywnym zaawansowanego raka prostaty. W bardzo dużym stopniu leczenie farmakologiczne i odpowiednia dieta mogą przyczynić się do poprawy zdrowia chorego.

W leczeniu prostaty stosuje się także leczenie zabiegowe tak zwaną, przez cewkową resekcja gruczołu krokowego. Zabieg ten zaliczany jest do bardzo skutecznych i posiadający wysoki standard bezpieczeństwa.

XXI wiek stwarza coraz nowsze metody leczenia dlatego coraz większą popularność w leczeniu przerostu prostaty zyskuje jednak mikrochirurgia laserowa. Wykorzystanie i zastosowanie laseru przynosi równie dobre rezultaty co metoda TURP, pozwala przy tym na zmniejszenie ryzyka powikłań.

Komentarze

  1. U mnie najbardziej uprzykrzającą życie dolegliwością związaną z funkcjonowaniem prostaty było częste parcie na pęcherz oczywiście w najmniej odpowiednich momentach. Od jakiegoś czasu biorę jednak suplement i problem praktycznie zniknął. Wszystko zależy więc od dobrej profilaktyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *