Pietruszka

Pietruszka – przepis na herbatę pietruszkową i sok z pietruszki

Pietruszka – natka pietruszki to jedno z najzdrowszych ziół, które wykorzystywać można regularnie w gotowaniu, a przy okazji z korzyścią dla własnego zdrowia i samopoczucia. Natka pietruszki to prawdziwa bomba odżywcza dla ciała i umysłu – jest bowiem bardzo bogata w żelazo. Docenić wartą ją także z uwagi na bardzo duże stężenie witaminy A oraz C. Natomiast jedna łyżeczka tej aromatycznej zielonej przyprawy całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę K. Regularne spożywanie pietruszki pozwala m.in. na efektywniejsze:

  • oczyszczanie nerek
  • produkcję krwi
  • regulację ciśnienia tętniczego
  • zdrowe kości.

Pietruszka – kulinarne wykorzystanie pietruszki

Z kulinarnego punktu widzenia pietruszka może stanowić przyprawę do każdego dania – idealnie sprawdza się chociażby jako wykończenie zup i kremów. Na pewno każdy miał przyjemność spróbować sałatki z dodatkiem pietruszki, ale także owoce morza jak krewetki bardzo dobrze znoszą obecność natki pietruszki.

Bardzo pomysłowym sposobem na wykorzystanie nadmiaru pietruszki może być przyrządzenie własnego zielonego pesto, które później jak znalazł przyda się w innych posiłkach i daniach. Pietruszkę obowiązkowo dodaje się do grillowanych ryb, niekiedy surowych warzyw, ale także sosów i przecierów pomidorowych.

Zdrowa herbata pietruszkowa

Herbatka ziołowa na bazie pietruszki znana jest od wielu wieków i z powodzeniem stosuje się w leczeniu infekcji pęcherza. Reguluje zły cholesterol i zapobiega chorobom nowotworowym okolic intymnych mężczyzn i kobiet. Warto przy tym pamiętać, że regularne spożywanie herbatki według poniższej receptury doprowadzi do wzmożonego oddawania moczu, co będzie dowodem intensywnej detoksykacji i oczyszczania organizmu.

Sposób przygotowania:

  1. Dwie łyżki stołowe suszonej lub świeżej pietruszki zalać wrzątkiem.
  2. Pietruszka powinna pozostać we wrzątku przez 5-10 minut, a następnie należy ją wyjąć.
  3. Po ostudzeniu całości dodać według własnych preferencji kilka kropli soku z cytryny i miód dla słodyczy.

Sok z pietruszki na ochronę nerek

Ochrona nerek oraz zapobieganie anemii to jedne z wyraźniej udokumentowanych korzyści płynących z regularnego spożywania naparów i soków na bazie pietruszki. Ze względu na swoją intensywność, sok z pietruszki według poniższej receptury można spożywać dziennie w ilości nie większej niż 60 mililitrów.

Sposób przygotowania:

  1. Umieścić świeżą natkę pietruszki w blenderze i zmiksować z odrobiną zimnej wody.
  2. Dla efektu chłodzącego i uzyskania dodatkowej struktury soku, można dodatkowo zblendować z kostkami lodu.
  3. Dla smaku doprawiać odrobiną soku z cytryny i ewentualnie miodem dla słodyczy.

Spożywanie tej mikstury regularnie oczyszcza pęcherz z piasku i nerki z ewentualnych kamieni, ale jednocześnie przyczynia się do wzmożonego oddawania moczu w okresie jej regularnego picia.