świąteczny bigos

Świąteczny bigos – przepis na tradycyjny świąteczny bigos

Świąteczny bigos – dla wielu osób święta bez bigosu to nie święta. Jak zatem przygotować bigos, aby był zdrowy? Tradycyjny bigos to potrawa z kapusty kiszonej, grzybów, śliwek i przypraw z dodatkiem mięsa. Jeśli mięso pominiemy potrawa wcale nie jest ciężkostrawna, za jaka uchodzi.

Świąteczny bigos

Bigos przyrządza się zarówno z kapusty kiszonej jak i świeżej, bądź mieszanej. Dusi się ją z drobno pokrojonymi kawałkami mięsa w różnych gatunkach. Ponadto dodaje przyprawy takie jak liść laurowy, ziele angielskie, kminek, majeranek, jałowiec. Dla smaku dodaje się śliwki oraz grzyby, podlewa winem czerwonym. Na świątecznym stole zwykle występuje bigos mięsny, zaś na wigilijnym pojawia się bigos wegetariański.

Wartość bigosu

Kapusta kiszona która jest głównym składnikiem bigosu zawiera mnóstwo witaminy C oraz witamin z grupy B, zawiera też błonnik. Niestety w drodze gotowania traci sporo z tych dobrodziejstw, mimo to jest warta uwagi w komponowaniu menu. Mięsa jakie wchodzą w skład bigosu są najmniej zdrowymi elementami potrawy, dlatego zaleca się spożywać wegetariański bigos. Można mięso zastąpić kurczakiem, który wykazuje więcej wartości odżywczych.

By bigos nie był ciężkostrawny nie powinno się go wzbogacać grzybami, które na długo zalegają w żołądku i nie maja zbyt wielu właściwości odżywczych. Znacznie lepszą alternatywą dla grzybów są pieczarki. Śliwki natomiast to świetne rozwiązanie dla tego dania, bowiem są one bogate w błonnik, są mało kaloryczne a przy tym przyspieszają trawienie. Ponadto warto pamiętać o właściwościach przypraw. Majeranek pobudza wydzielanie żółci, soków żołądkowych, podobnie kminek. We współczesnych przepisach obecny jest też miód.

Świąteczny bigos – kaloryczność i warianty

Bigos to potrawa dość kreatywna. Przepis na bigos może się różnic w zależności od pory roku czy regionu w jakim go jemy. Coraz częściej zamiast bigosu staropolskiego serwowany jest bigos jarski. Tradycyjny bigos zawiera dużą ilość kalorii z powodu mięsa w nim zawartego.

Jest ono zwykle tłuste, ciężkostrawne i kaloryczne. Bigos z boczkiem w 100g ma 119 kalorii, 9,9 g tłuszczu, 18 mg cholesterolu. Nie rzadko nieświadomie podwajamy ilość kalorii bigosu poprzez zjadanie go z bułką. Tymczasem bigos wegetariański w 100 g zawiera zaledwie 80 kcal i 6 g tłuszczu.

Wyróżniamy kilka podstawowych wariantów bigosu :

  • bigos litewski – z kwaśnymi jabłkami na bazie kiszonej kapusty
  • bigos hultajski – z mięsem i słoniną
  • bigos węgierski – mocno przyprawiony na ostro i zabielony śmietaną
  • bigos galicyjski – z białej kapusty z białą fasola i ziemniakami
  • bigos myśliwski – z kawałkami pieczeni z sarny, jelenia lub zająca
  • bigos wegetariański – mięso zastępowane jest kostką sojową
  • bigos z cukinii – kapusta jest zastępowana przez cukinię

Wariacje na temat bigosu

Obojętne czy bigos ma się znaleźć na świątecznym stole czy po prostu ma być posiłkiem dnia można go przygotować w trzech różnych wersjach bazowych. Po pierwsze bazą może być kapusta kiszona, po drugie kapusta biała i po trzecie kapusta mieszana. Ponadto każdą bazę można wzbogacić mięsem lub też zastąpić mięso soją. W przypadku mięsa ważna jest różnorodność – wieprzowina i wołowina, dobrze jest dodać kawałek kaczki lub gęsi, dziczyzny, trochę wędzonki, kiełbasę. Bigos można zamrozić w małych porcjach i odgrzewać w miarę potrzeby – taki jest najlepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *