Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Zielone koktajle -właściwości zdrowotne, zawartość odżywcza, zdrowie

Zielone koktajle – zielenina – popularnie określa się tym mianem wszystkie warzywa mające właśnie taki kolor. Zarówno liście – marchwi, pietruszki, cebulki czy szpinaku, jak i kwiaty oraz inne części – kalafior, brukselka czy szparagi. Do tej grupy zaliczane są także popularne rośliny sałatkowe – rukola, roszpunka, jarmuż i wiele innych.

Cokolwiek nie kryje się pod tym określeniem dla danej osoby – na pewno obejmuje grupę warzyw i roślin szczególnie wartościowych, a często bardzo niedocenianych w naszej kuchni. Jak często – kupując warzywa na coniedzielny rosół, prosimy o obcięcie „niepotrzebnych” liści z selera czy marchwi? Pietruszkę jesteśmy przyzwyczajeni częściowo wykorzystywać – choćby wrzucając posiekaną natkę do tegoż rosołu podanego na talerzu.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Wartości zielonych warzyw

Tymczasem zarówno nać pietruszki, jak i marchwi, selera czy liście buraków kryją przeogromne bogactwo witamin i mikroelementów potrzebnych w codziennej diecie. Co więcej – zwykle ich ilość w zielonych częściach wielokrotnie przewyższa zawartość substancji w części, którą chętniej zjadamy.

Dodatkowo – zielone warzywa zawierają wysokie stężenia chlorofilu, którego zaledwie ułamkowe ilości znajdują się w pozostałych częściach rośliny. Chlorofil zawiera spore ilości witamin o właściwościach antyoksydacyjnych oraz tzw. „witamin młodości” – A, C i E. Jeśli dołożyć do tego wysoką zawartość żelaza, magnezu, potasu oraz kwasu foliowego – otrzymujemy bombę witaminową.

Zielenina charakteryzuje się ponadto wysoką zawartością błonnika dającego uczucie sytości na dłuższy czas. Działa również wspomagającego procesy trawienne i oczyszczającego jelita ze szkodliwych złogów. Przy tym wartość kaloryczna jest niziutka. Co więcej, zielone liście marchwi, buraków czy pietruszki zawierają kilkanaście razy mniej cukrów i wody, co oznacza że wystarczy niewielka ich ilość dla uzupełnienia dziennego zapotrzebowania na poszczególne substancje odżywcze.

Nie oddawaj całej zieleniny królikowi

O ile do jedzenia brokułów, szczypiorku czy minimalnych ilości natki już się przekonaliśmy, o tyle do szpinaku oraz wszelkich liściastych rodzajów warzyw nadal mamy ogromny dystans. Wynika to zapewne z ich mniej atrakcyjnego wyglądu i smaku. Zwłaszcza w porównaniu do znacznie słodszych i kolorowych bulw i korzeni.

Nasze kubki smakowe uznają, że skoro coś ma lekko gorzkawy posmak i trzeba to przeżuwać, to zapewne jest dla nas niejadane. To mit. Najnowsze badanie niezbicie dowodzą, że to, co do tej pory oddawaliśmy zwierzętom gospodarskim, jest dla nas źródłem najcenniejszych substancji w doskonale przyswajalnej formie.

Najzdrowsze są zielone koktajle

Zatem – jeśli nie potrafimy nadal przekonać się do zjadania liści młodego szpinaku, jarmużu czy rukoli – zacznijmy od dodawania niewielkich ich ilości do koktajli owocowych. Ich smak nie będzie prawie wyczuwalny, a już odrobina listków dostarczy nam wielu drogocennych składników.

Stopniowo można zwiększać ilość warzyw zielonych, rezygnując z owoców i tych części warzyw, które zawierają szczególnie dużo cukrów i wody. Nasze koktajle staną się jeszcze bardziej FIT i zdecydowanie bardziej odżywcze. Duże stężenie błonnika spowoduje również, że przez dłuższy czas nie odczujemy głodu.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *