makrela

Makrela – którą makrelę wybrać? Właściwości odżywcze makreli

Makrela to ryba atlantycka, a jak wiemy – ryby słonowodne mają najlepsze właściwości odżywcze. Jest rybą tłustą, co stanowi paradoksalnie jej największą zaletę. Jej spożywanie jest dla nas bardzo zdrowe. Trzeba jednak umieć wybierać najbardziej wartościowy sposób jej przyrządzania.

Makrela – ryba morska

Makrela jest w Polsce bardzo popularną i łatwo dostępną rybą. Wśród ryb morskich spożywanych w Polsce wiedzie zdecydowany prym. Wszelkie ryby morskie mają więcej właściwości odżywczych niż słodkowodne. Łatwo można to wyjaśnić. Woda morska jest zdecydowanie zimniejsza, a zatem ryba potrzebuje więcej tłuszczu. Im zimniejsze jest jej środowisko, tym więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych zawiera. Oznacza to, że ryby śródziemnomorskie będą miały nieco mniej kwasów omega-3 niż północnoatlantyckie.

Makrela pod różnymi postaciami

Najpopularniejszą postacią makreli jest ta wędzona. Jest ona stosunkowo tania i niezwykle smaczna. Jej delikatne mięso doskonale komponuje się z różnymi pastami, kanapkami, czy makaronami. Kolejna popularna postać to makrela w puszce, występująca pod różnymi przybraniami. Polacy szczególnie lubią filety z makreli w pomidorach. Taka konserwa rybna jest smaczna i aromatyczna. Dodatkowo – filety pozbawione są ości, więc jest wygodna do spożycia. Świeżą makrelę jest nieco trudniej kupić. Jej delikatne mięso jest bardzo łatwe do przyrządzenia. Wystarczy usmażyć rybę na oleju z obu stron po kilka minut. Można ją również upiec. Serwuje się ją lekko skropioną sokiem z cytryny w towarzystwie ulubionych dodatków.

Którą makrelę wybrać?

Najwięcej właściwości odżywczych mają rzecz jasna makrele świeże. Po przyrządzeniu w piekarniku lub na grillu można z nich wydobyć wszystko to, co najlepsze. Zawierają duże ilości doskonale przyswajalnego białka. Posiadają ogromne pokłady kwasów omega-3 i 6. Są one niezbędne dla prawidłowych funkcji nerwowych. Kwasy nienasycone poprawiają pamięć, koncentrację i odporność. Wzmacniają też cerę i wzrok.

Należy spożywać dwie porcje ryb tygodniowo. Dobrze wybrać w tym celu makrelę w ulubionej postaci. Najwięcej właściwości odżywczych ma makrela świeża, upieczona lub zgrillowana. Kolejna jest makrela wędzona, która również zawiera wszelkie niezbędne składniki odżywcze i jest wyjątkowo smaczna. Powinny na nią uważać jedynie kobiety w ciąży i małe dzieci. Wędzenie nie jest wskazanym dla nich sposobem utrwalania potraw. Filety z makreli w puszce też zachowują sporo wartości odżywczych. Należy jednak pamiętać, że sosy, w których są zanurzone nie są zbyt zdrowe. Zawierają sporo cukru, a także konserwantów. Puszkowanie ryb w warunkach hermetycznych jest jednak dobrym sposobem ich utrwalania.

Generalna zasada mówi, że im mniej przetworzona żywność, tym zdrowsza. Tyczy się to również makreli. Warto jednak pamiętać, że lepsze jest spożycie makreli w puszce niż całkowite pominiecie porcji ryby w swoim jadłospisie. Na szczęście makrela bardzo często gości na polskich stołach. Jest jedną z naszych ulubionych, a przy tym bardzo dostępną cenowo rybą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *