witamina a

WITAMINA A – właściwości i zastosowanie, niedobory, dawkowanie

Witamina A jest bardzo ważna dla zdrowia organizmu. Ceniona przez okulistów, ale również niezbędna dla zapewnienia organizmowi odporności. Uważa się ją za substancję przeciwdziałającą nowotworom. Ponadto witamina A doskonale wpływa na skórę przyspieszając jej regenerację i poprawiając kondycję, stad też znalazła zastosowanie w kosmetyce i przemyśle kosmetycznym. Niestety jej dawkowanie wymaga ostrożności, zwłaszcza w okresie ciąży.

Witamina A i jej niedobory

leki na alergięWitaminę A przyjmować można w postaci kompleksu witaminowego, samodzielnej kapsułki bądź w sposób bardziej przystępny przez żywność obfitującą właśnie w ten związek. Objawy niedoborów witaminy A zwykle wiążą się z pogorszeniem wzroku oraz zmianami skórnymi. Zanim sięgniemy po witaminę A warto wiedzieć czym jest.

Otóż jest to substancja złożona z retinolu i retinoidów oraz beta-karotenu i karotenoidów. Wraz z witaminami D, E i K są związkami rozpuszczanymi w tłuszczach i odkładają się w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Zarówno niedobór witaminy A wpływa negatywnie na zdrowie, jak i jej nadmiar. Szczególnie niebezpieczny jest nadmiar witaminy A w ciąży.

Witamina A i nowotwory

Powszechnie mówi się o tym, że witamina A zapobiega rozwojowi i powstawaniu nowotworów. Faktycznie związek między komórkami rakowymi a witaminą A istnieje, gdyż bierze ona udział w syntezie białek oraz przemianie lipidów, które zapobiegają mnożeniu się komórek rakowych i zapewniają prawidłowy wzrost komórek zdrowych, redukując wszelkie deformacje i anomalie. Warto zauważyć, iż witamina A występuje w produkcjach odzwierzęcych jako retinol, zaś w produkcjach roślinnych pod postacią beta-karotenu oraz prowitaminy A.

Pomocna witamina

Witamina A przede wszystkim pomaga na wzrok, stosowana jest w leczeniu zaburzeń widzenia, uszkodzeniach i urazach oczu. Wchodzi ona w skład rodopsyny będącej barwnikiem wzrokowym występującym w pręcikach siatkówki oka. Tzw. kurza ślepota jest jednym z objawów braku witaminy A w organizmie. Ponadto ta witamina niesie wsparcie w walce z trądzikiem.

Odnawia doskonale naskórek i zapewnia skórze elastyczność poprzez ochronę przed utratą wody. Obecność witaminy A stymuluje produkcje kolagenu oraz elastyny dzięki którym skóra wygląda młodo i zdrowo, likwiduje zmarszczki, przebarwienia i odżywia oraz nawilża skórę. Beta karoten jest dodatkowym filtrem przeciwsłonecznym chroniąc skórę przed poparzeniem. Z tego względu witamina A jest tak cenną substancją w kosmetyce. Większość kremów i preparatów przeciw starzeniu się oraz nawilżających skórę zawiera właśnie tę witaminę.

Niedobory witaminowe

Niedobór witaminy wynikać może zarówno z błędów dietetycznych jak i niewydolności jej przyswajania, wchłaniania się, co jest stanem chorobowym. Ponadto witaminę niszczy tytoń, alkohol i inne używki. W szczególności na niedobory narażone są dzieci oraz seniorzy. Objawem niedoboru są suche kolana i pięty, pękająca skóra oraz niedowidzenie o zmieceniu, suchość gałki ocznej a także zaburzenia cyklu menstruacyjnego i płodności, czy tzw. dzwonienie w uszach.

Dawkowanie w ciąży

Nadmiar witaminy A działa toksycznie na płód i może spowodować wady wrodzone, stąd też ciężarne winny zaprzestać suplementacji witaminy A, a także ograniczyć spożywanie mięs np. wątróbki, która zawiera retinolu najwięcej. Co ważne nie trzeba ograniczać spożycia beta karotenu, bowiem jego nadmiar jest przez organizm wydalany i nie dokłada się powodując nadmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *